Autor Zpráva
Kubo2
Profil
Dobrý večer,

chcel by som tunajších skúsenejších návštevníkov požiadať o jednu malú radu.
Programujem v skriptovacom jazyku PHP (úroveň mojich znalostí ohľadne tohto jazyka môžete poznať podľa mojich tunajších príspevkov). Uplynulých niekoľko mesiacov som programoval (alebo skôr skúšal programovať) v rôznych jazykoch — Python, C#, PHP, JS — a dá sa povedať, že z týchto som si asi najviac obľúbil PHP.
C# musím síce vychváliť až do neba - naučil som sa v ňom OOP (ktoré má mimochodom úplne skvele riešené), a pomaly som si aj začal zvykať na jeho výhody, a keď som sa po dlhšom čase vrátil k PHP, tak som len frflal, a toto PHP nemá, tamto nemá (overload methods, kľučové slová - napr. override apod., structs - hodnotové a referenčné typy, nepoužíva extends a implements, ale iba prosté : , vlastnosti, ...) — výhod C# je veľa, ale rozhodol som sa, že sa nebudem (a ani nechcem) viazať iba na .Net Framework a Windowsie prostredie. To je jedna z vecí, kvôli ktorým som sa rozhodol pre PHP - keďže UNIX mi moc neprirástol k srdcu, môžem si scripty ťukať na MS Win, a s najväčšou pravdepodobnosťou budú fungovať aj na UNIXovom serveri (multiplatformnosť).
Ďaľšia okolnosť je, že ma vždy zaujímalo a vzrušovalo programovanie, a to hlavne v oblasti webových stránok. PHP je (čisto podľa môjho názoru) najlepšou voľbou pre tvorbu dynamických a profesionálnych webových stránok, redakčných systémov a webových aplikácií, a hlavne kvôli tomu mám o PHP záujem.

Preruším ale svoje rozplývanie sa nad PéHáPkom, a vrátim sa k pôvodnej téme tohoto vlákna. Takisto ako ja, aj vy ste kedysi boli začiatočníkmi, a ak ste sa učili z kníh, alebo ešte dnes sledujete rôzne knihy a učebnice PHPka, prosím si od vás nasledovné:
Mohli by ste mi, prosím, navrhnúť nejakú overenú a dobrú učebnicu PHP (najlepšie PHP 5) pre mňa, podľa vášho posúdenia mojich znalostí?

ps. Kľudne mi navrhnite aj nejakú učebnicu, ktorá je úplne od základov, pretože mám dosť veľké medzery v znalostiach tohoto jazyka.

pps. Dúfam, že som tam hore nenapísal tlachy :/

Ďakujem a prajem pekný večer.

Jakub Kubíček
8vm8
Profil
Znám 2 knihy. Jedna je od Miloslava Ponkráce PHP a MySQL bez předchozích znalostí. Jsou tam dopodrobna vysvětleny základy. Je zde vše od jednoduchých výpisů textu, vytváření proměnných, práci s poli až po vytváření knihy návštěv atd. Je to sice trošku starší ale pro začátek nic lepšího a srozumitelnějšího neznám.

Druhá knížka je PHP 5 a MySQL 5. Je to velice obsáhlá knížka. Do detailů se zde sice moc nezachází ale velice ti to rozšíří obzory.
Kubo2
Profil
8vm8:
Vďaka za rady. Očekol som si tie knižky:

Jedna je od Miloslava Ponkráce PHP a MySQL bez předchozích znalostí. Jsou tam dopodrobna vysvětleny základy.
Ako som písal, úplné základy celkom zvládam, takže to asi nebude pre mňa celkom to pravé.

Druhá knížka je PHP 5 a MySQL 5. Je to velice obsáhlá knížka.
Istý čas som rozmýšľal nad kúpou tejto knižky, ale potom som to už ani neviem prečo vlastne, zamietol.

Inak ešte raz ti vďaka za rady, cením si ich. Nakoniec som si kúpil knihu 1001 tipů a triků pro PHP od Jakuba Vrány. Pôvodne som ju mal dostať na Vianoce, ale zobral som si ju skôr, keďže som predpokladal, že sa budem na školskom vianočnom večierku nudiť. Momentálne som niekde pri polovici knihy a môžem povedať, že je perfektná a zaujímavá knižka, aj keď niekoľko vecí v nej (vzhľadom na vývoj PHPčka od roku 2010) už neplatí. Ale môžem ju zatiaľ iba doporučiť :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0