« 1 2 »
Autor Zpráva
hobr
Profil
Zdravím,
jakou knihu o tvorbě webu byste doporučili naprostému začátečníkovi? Přiznám se, že si nejsem jist, jestli synovi vybrat knihu o html, php... nebo třeba o Wordpressu, aby si web naklikal a šťouráním v něm se naučil html, css a php zpětně...

Chtěl bych především, aby to v něm vzbudilo zájem. Syn je aktivní a rád bádá do hloubky, ale protože žije s bývalou, nemám moc času ho to naučit...

Díky za nápady a tipy byť i obecnějšího charakteru.
Alphard
Profil
A má zájem o kódování nebo programování? Běžná kniha zájem nevzbudí, jsou psané jako učebnice, pro zájemce o studium. Jestli chce hned programovat, možná by byly lepší jiné jazyky, často slyším, že PHP není kvůli své benevolenci dobré na učení se (názory, že když už, tak hned objektově v Javě apod. nechávám stranou, zvlášť pro 12letého...).
Na vzbuzení zájmu možná spíš Kukaččí vejce od Cliffa Stolla apod.
quatzael
Profil
hobr:
HTML, XHTML and CSS For Dummies

PHP, MySQL, JavaScript & HTML5 All-in-One For Dummies
Anonymní
Profil *
quatzael:
Nejsem si jist jestli je pro 12-letého kluka vhodná anglická učebnice, kdyby to byla nějaká detektivka neřeknu, tam když sem tam to jedno slovo nevíš tak se nic neděje, ale v tomhle případě..

hobr:
Možná by bylo dobré zvolit nějakou knihu, kde se vytváří(ať už jednoduše) nějaká hra(jednu konkrétní jsem viděl pro C#, ale je i vytváření her v HTML5). Myslím, že kluka bude spíše bavit, když uvidí výsledek a pokud uvidí funkční hru tak ho to bavit tutově bude. Rozhodně bych mu nekupoval knihu kde je jenom teorie, to ho bavit nebude. Nejlepší pro tuto věkovou skupinu je kniha, kde se to vysvětluje na příkladech. Nejlepší by bylo si s ním promluvit co by přesně chtěl dělat, pokud chce tvořit weby tak to chce nejprve nějakou knihu o html a css a až později o nějakém serverovém jazyku, popř. javascriptu. Pokud chce spíše programovat dalo by se uvažovat o něčem jako baltík


Pěkné knihy mají na cpress, hodně z nich také nabízí ukázkovou kapitolu(většinou je tam i doporučený věk), takže je možné si knihu "otestovat" jestli sedne nebo ne, bohužel tam není zas tak velký výběr. Každopádně přeju pevné nervy a snad se to bude synovi líbit.
quatzael
Profil
Anonymní:
Nejsem si jist jestli je pro 12-letého kluka vhodná anglická učebnice
Ta knížka je právě že napsaná hodně polopaticky (jak už z názvu vypovídá), jsou tam názorně uvedeny příklady a celkově se s tou učebnicí velmi dobře a příjemně pracuje. Angličtina se u mladých lidí předpokladá a tady nejde o nic náročnýho. Spíš ty detektivky můžou být trochu náročnější, tohle ale určitě ne.
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
Zběžně jsem tu první ze zmíněných knih prolistoval a krom toho, že slibuje dobrou budoucnost XHTML (naivní i na svou dobu), tvrdí, že znakové entity v HTML pocházejí ze SGML (zbytečný blábol), že současné prohlížeče podporují UTF-8 a za rok či dva budou podporovat i UTF-16 (divný blábol), že do <head> patří i skripty (zlozvyk), ve font-size uvádí velikost v pt (lepší než px, ale horší než relativní rozměr) a radí postup „uložím si z Wordu *.txt a pak k němu dopíšu hlavičku“ (což je divné, protože sám Word jednak umí generovat ošklivé HTML, jednak i přímo víceméně čisté).

Angličtina se u mladých lidí předpokládá
Ale ve dvanácti letech bude pořád spíš překážkou.


Reaguji na Anonymního:
Pokud chce spíše programovat dalo by se uvažovat o něčem jako baltík
Nebo o Petrovi (viz tutoriály). Viz zajímavý rozhovor s Němečkem (autorem Petra, spoluautorem Baltíka).

Mimochodem, což takhle si zvolit nějaké méně „anonymní“ jméno?


Reaguji na hobra:
Nepamatuji si bohužel žádnou dobrou papírovou knihu pro začátečníky. V mých vzpomínkách utkvěla jen spousta špatných, i když mám možná moc přísný metr a spousta těch vyučovaných nesmyslů obětem knih v praxi nevadí. Já jsem se s HTML kdysi seznámil nejspíš z tohoto návodu (byl tuším na CD časopisu Chip), v němž je také ohromná spousta bludů. Psaní papírových odborných knih není u nás moc komerčně výhodné, takže to dělají většinou lidé, kteří dokážou rychleji psát, než přemýšlet. Já si po sobě i krátký článek (na tři strany) kontroluji třeba dva týdny a kdybych se měl živit psaním papírových knih, musel bych sesmolit dvě stě stran za měsíc.

Myslím, že v oblasti kódování žádná papírová učebnice nemůže trumfnout www.jakpsatweb.cz. Potíž s JPW pochopitelně je, že nejde zabalit pod stromeček :-) (ani vytištěný web nevypadá jako správný dárek)
peta
Profil
Mozna by byli zajimave interaktivni programy, ted znama pise, ze by chtela pomoct s axure-rp
http://www.axure.com - maji tam pekny to uvodni videjko :)
Kcko
Profil
hobr:
Předně bych vůbec zjistil jestli o to má zájem, až poté bych řešil knihu ( za sebe mohu doporučit tuto http://www.martinus.cz/?uItem=23681 , mělo by být už 4. vydání , ta mi dala nejvíc z X knih co jsem kdy zakoupil).

Já se např. dostal k webům tak, že jsem hrál s několika kamarády hru FIFA online, pak vznikla potřeba někde uchovávat výsledky, tabulky, někam kam by se mohly psát komentáře ... takže první web ve Wordu :), další pomocí editoru Frontpage (s tím, že se vše muselo editovat ručně) a pak už byl jen krůček k dynamické aplikace a psát kód ručně, aby skutečně dělal to co chci já ...

Takto bych to u syna ověřil a až poté ho směroval k tomu, co ho zajímá. Třeba je výtvarně nadaný a může ho bavit grafika.
quatzael
Profil
Chamurappi:
Všechno co uvádíš jsou víceméně marginální záležitosti. Pro člověka, který se s HTML teprve seznamuje a ještě v tak nízkém věku je daleko důležitější kvalita podání těch zásadních věcí. To ostatní si rozšíří, když bude o to mít dlouhodoběji zájem, a udělá si na to všechno svou vlastní představu..

že do <head> patří i skripty (zlozvyk)
Proč zlozvyk? Proč je špatný je tam dávat?
RockFire
Profil
quatzael:
Prosímtě, vždyť si zase protiřečíš...

je daleko důležitější kvalita podání těch zásadních věcí
Ano a kniha, jak už psal Chamurappi, zásadní věci popisuje špatně, tlačí čtenáře k XHTML apod.

Mj. pro 12-leté dítě je prostě anglická knížka úplně mimo! Angličtina se u mladých lidí předpokládá, ale ve 12 na úrovni, že popíšeš obrázek jak pes skáče oknem, Petr slaví narozeniny a má veliký dort. Ne technickou angličtinu, kterou jsou vysvětlovány principy HTML...

hobr:
Možná bych doporučil HTML a CSS krok za krokem. Prolítl jsem jí kdysi zběžně, není nic extra, ale pro 12-letého začátečníka podle mě ideální. Nicméně se necítím kvalifikovaný na takový odhad, tzn. doporučuji prvně prolistovat ;)
peta
Profil
RockFire:
"na úrovni, že popíšeš obrázek jak pes skáče oknem" - tohle umi neter a jeste nechodi ani do skoly :)
margin
Profil *
Pokud neznáme jazykové nadání hobrova syna, můžeme se bavit jen v obecné rovině a k ničemu nedospějeme. Já myslím, že by stačilo, kdyby hobr vytisknul jednu stránku anglického textu třebas o HTML, a pokud je jeho syn nadprůměrně jazykově nadaný a s odborným textem by neměl problém, tak může dostat knihu v angličtině.
quatzael
Profil
RockFire:
zásadní věci popisuje špatně, tlačí čtenáře k XHTML apod.
Tlačí..? Divíš se? Vždyť to má přímo v názvu. Čekáš, že Ti v učebnici o Joomla budou vysvětlovat, že místo Joomla by bylo lepší kdyby jsi se dal na Drupal (apod.).

Tak třeba tohle: HTML5 eLearning Kit For Dummies
Tady budeš mít zase z pochopitelných důvodů tlačenku do HTML5, předpokládám.

Angličtina se u mladých lidí předpokládá, ale ve 12 na úrovni, že popíšeš obrázek jak pes skáče oknem, Petr slaví narozeniny a má veliký dort.
No ty jseš teda dobrej. Prosímtě děcka v Německu, ve Finsku atd.. si normálně čtou knížky v angličtině. Tady v česku taky některé jo. Aspoň teda ty, které jejich rodiče vedou k tomu, aby angličtinu braly jako samozřejmost, že jí musí ovládat. Nesmíš děckám dávat laťku moc nízko, určitě ne na úroveň "pes skáče oknem"..


margin:
a pokud je jeho syn nadprůměrně jazykově nadaný a s odborným textem by neměl problém,
Vždyť to tady píšu. Tam není žádnej odbornej text. Jak má učebnice v názvu, je to knížka psaná tak, aby jí pochopili i "blbečkové".. Takže by s tím průměrný 12-letý klučina neměl mít problém.
nemeja
Profil
Já se v podobném věku seznamoval s programování, pomocí programů na vytváření her - podmínky, dat. typy, sessiony,... Doporučil bych tuto starší, nicméně dle mého naprosto ideální, knížku. Případně pokud chcete přímo nějaký jazyk, tak bych doporučil od stejné autora knížku v jazyce C#.
Taurus
Profil
hobr:
Asi bych knihu taky nedoporučil, web je v tomto lepší. Spíš typy knih, které se nezaměřují na programování, ale mají obecnější náhled, studují použitelnost, grafiku. Např. knihy.cpress.cz/100-veci-ktere-by-mel-kazdy-designer-vedet-o-lidech.html nebo Steva Kruga.

quatzael:
Prosímtě děcka v Německu, ve Finsku atd.. si normálně čtou knížky v angličtině.
Jazyková situace západních a severských zemí bude hobrova syna při studiu blokových elementů určitě zajímat (mohl jsi do výčtu připsat taky románské země, Čínu aj., ale to by se do krámu už nehodilo – je zcestné zvažovat jiné státy). V ČR je to holt zatím ještě jinak, proto je legitimní obávat se, že angličtina do začátku není nejlepší nápad.
Anonymní
Profil *
nemeja:
Případně pokud chcete přímo nějaký jazyk, tak bych doporučil od stejné autora knížku v jazyce C#.
Tohle je moc dobrá knížka

quatzael:
No ty jseš teda dobrej. Prosímtě děcka v Německu, ve Finsku atd.. si normálně čtou knížky v angličtině
To zase není taková pravda, ono nezáleží na zemi(co si budeme nalhávat, takové ty kecy, že česko má špatné školství jsou jen komunistické žvásty, vím jak to ve školství chodí, záleží na učiteli, záleží na žácích) ale na nadanosti, někdo je nadaný, hraje dost multiplayer hry(tam se člověk dost naučí) tak prostě umí dobře, nebo je prostě někdo "jazyková lemra" a neumí anglicky ani když chodí na kurzy. Ve 12 letech je dítě většinou tak v 5-6 třídě, takže předpokládám, že ten jazykový skill nebude zase tak velký, nehledě na tom, že i kdyby uměl tak si stejně neveme 100% z té knížky protože je tam tuna cizích výrazů.
RockFire
Profil
quatzael:
Divíš se?
Ano, divím. Resp. se nedivím, že to dělá ta kniha, ale že tu knihu doporučuješ, když o tom víš.

Tady budeš mít zase z pochopitelných důvodů tlačenku do HTML5, předpokládám.
Ano, proto bych jí nedoporučil (tedy, pouze v případě, že tam tlačí <article>, <section> atd. Pokud jen učí validní HTML a pár drobností, proč ne.

Prosímtě děcka v Německu, ve Finsku atd.. si normálně čtou knížky v angličtině.
A? Připadá ti dotaz napsaný německy nebo finsky?
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
Proč zlozvyk? Proč je špatný je tam dávat?
Protože skript spuštěný v <head> nemůže pracovat vesměs s ničím, maximálně měnit <title> a třídu na <html>, jinak jen brzdí načítání. Během posledních deseti let se sice vymyslela řada více či méně krkolomných fint, jak odložit spouštění činností do okamžiku načtení DOMu, aby i skript zapsaný v <head> mohl být užitečný a aby už jen zbytečně brzdil… ale proč to vůbec řešit? Kvůli jedné zažrané představě kodérů? Chceš-li téma skriptů v hlavičce rozvíjet, založ si prosím vlastní vlákno.

Divíš se? Vždyť to má přímo v názvu.
Učit se XHTML byla chyba vždycky. Je to mínus té knihy, i když ho přiznává v názvu.
Jakákoliv hra na verze v HTML zapleveluje hlavu začátečníka formalitami, které bývají buď zbytečné, nebo přímo lživé. Chceš-li téma výuky XHTML rozvíjet, založ si prosím vlastní vlákno.

Prosímtě děcka v Německu, ve Finsku atd.. si normálně čtou knížky v angličtině.
Nevíme, jestli je hobrův syn v Německu či ve Finsku. Chceš-li téma dětské angličtiny rozvíjet, založ si prosím vlastní vlákno.


Reaguji na nemeju:
tak bych doporučil od stejného autora knížku v jazyce C#.
Probírá se tam DirectX/XNA? Aby pak nebyl zklamaný, že je vykreslování pomalé. Já kdysi byl, když jsem programoval hry a DirectX mě jaksi minulo.


Reaguji na RockFire:
Možná bych doporučil HTML a CSS krok za krokem.
Hm, <td width="400px">… asi mám fakt moc přísný metr.
Edit, reakce na ↓: Narážím na fakt, že do HTML atributů se jednotky px nepíšou. I když ničemu nevadí…
RockFire
Profil
Chamurappi:
Hm, <td width="400px">… asi mám fakt moc přísný metr.
Pro začátečníka a ještě k tomu dítě je myslím si lepší, aby měl všechno možnost šoupat o pixel apod. ;)
Amunak
Profil
RockFire:
Chceš říct, že pro začátečníka je lepší, když se prvně naučí všechno špatně, nějaké hlouposti, a bude to pro něj napůl ztracený čas? Přesně podle tohoto modelu se v českém školství učí v "programování" zásadně Pascal, ale ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by s tím byl spokojený. Je to jazyk, který se dnes už běžně nepoužívá, je proprietální, má dost odlišnou syntax od moderních jazyků a obsahuje spoustu nelogičností. Tedy školáci se na tom naučí programátorsky myslet, ale jinak je to k ničemu. Myslím, že je lepší, když by se něčemu smysluplnému věnoval z větší části.
1Pupik1989
Profil
Pokud to bereš tak,.že na školách se to učí špatně, tak začni assemblerem. Jen ten je správný!

Jen ten kdo ovládne assembler může mít koule na to, aby někomu povídal co je špatně a dobře. Já to bohužel nedokázal a mapování paměti mi dělá pořád problém. A hlavně už nevím na koho to byla reakce. :)

[#18] Chamurappi
A myslíš že prát tag "script" do kódu je v pořádku? Taky není, protože zase to vypadá prasácky. Když pak koukám na weby, tak mi je smutno, když mají náhodně v kódu 10 script tagů.

Samozřejmě nemůžu vám do toho kecat, protože jak jsem si všiml, tak všechno víte nejlépe. Docela mě to mrzí, že zrovna třeba Chamurappi taky nejde s dobou a neosloví nové prohlížeče a mele jen o kompatibilitě s IE 6.
Amunak
Profil
1Pupik1989:
Pokud to bereš tak,.že na školách se to učí špatně, tak začni assemblerem. Jen ten je správný!
Ano, a jako zadávací metodu budu používat ručně vyráběné děrné štítky. Místo tkaného oblečení se navléknu do kožešiny, svítit budu olejovou lampou a energii pro mainframe vyrábět pomocí parního stroje. A když se takhle rozehřeju u Assembleru, napíšu to znova v Brainfucku, because I can.

Kdyby se na školách programování učilo na PHP, nejspíš by to i někoho bavilo, protože
1) je to použitelné i v praxi a potenciálně se tím dá živit
2) dá se vytvořit zajímavý, dobře vypadající výsledek, kte je pěkně vidět, že se tam skutečně něco děje
3) žáci mohou klidně udělat i v rámci výuky něco, co se pak bude používat

Nic z toho Pascal prostě nemá. Netvrdím, že PHP je ideální jazyk pro začátečníky v programování, ale pořád je dost dobrý. To ale jsem už asi trochu mimo téma. Reagoval jsem na RockFirovo tvrzení, že
Pro začátečníka a ještě k tomu dítě je myslím si lepší, aby měl všechno možnost šoupat o pixel apod. ;)
1Pupik1989
Profil
Amunak:
Tak a teď si přečti něco o assembleru. Tím jsem chtěl pravit, že pokud se někdo něco chce naučit úplně, tak musí začít od úplného začátku. Takže tvoje ironie je marná. To že ty ho neovládáš to neznamená že je špatný. Ba naopak, assembler je polopatický a funguje všude! To že se chce někdo učit C++ nebo C# což je odnož C++ je jeho věc. Nevidím v tom háček, jsou to dobré jazyky, hlavně C++.


Kdyby se na školách učilo PHP tak by to dopadlo katastrofálně. Minimálně jeden OOP jazyk k tomu musí být. Co si budeme nalhávat, PHP je prostě takový shluk rakoviny. Nikdo mu nikdy nedal hlavu ani patu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na 1Pupika1989:
A myslíš že prát tag "script" do kódu je v pořádku? Taky není, protože zase to vypadá prasácky.
To je ovšem návštěvníkovi úplně jedno, na kód nekouká. Potenciálně ošklivý zdroják je velmi přijatelná daň za nejrychlejší možné zobrazení.
Neříkám, že má být v kódu náhodně roztroušených 10 <script>ů (ačkoliv proti tomu také nic moc nenamítám), ale že je špatné dávat dlouhé či externí skripty do <head>.

Na zbytek toho, co mi adresuješ, se mi nechce reagovat, protože je to další případ okopávání kotníků (nyní překvapivě oblíbeného). Vlastnosti nových prohlížečů rád využívám, aniž bych někoho úmyslně házel přes palubu. Chceš-li si o tomto povídat, najdi si prosím jiné místo než debatu o knize pro hobrova syna.


Reaguji na Amunaka:
ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by s tím byl spokojený
To můžeme napravit, přijď na sraz :-)
Pascal mi jako výukový jazyk nepřipadá špatný. Nepředpokládá se, že by v něm někdo profesionálně něco vyvíjel. Přičuchnout k jiným jazykům je pak snadné (a vlastně i nutné).

To ale jsem už asi trochu mimo téma.
Ano a nejsi sám. Zřejmě je to prokletí tohoto vlákna, kdekdo si sem nosí svoje flamewarové polínko… hobr shání knížku a my ho tu houfně krmíme jednou kontroverzí za druhou.


Od teď prosím žádné šťourání v angličtině, ve <script>u v <head>, v Pascalu, v Exploreru 6, ani v (ne)kvalitách PHP. Děkuji. Za účelem probírání těchto témat si můžete založit vlastní vlákno.
Str4wberry
Profil
Knihu bych nedoporučil asi žádnou. Myslím, že je pro učení se HTML nebo PHP značně nevhodná. Už jenom kvůli tomu, že se v ní špatně vyhledává a není možné z ní kopírovat příklady.

Naučit se výše uvedenému je medle spíš otázkou praktického zkoušení než čtení teorie v knize.
peta
Profil
1Pupik1989:
"ten kdo ovládne assembler" ... pochopi, jak to cely v pc funguje, ale pro zacatek nevhodne. Ja bych byl pro javascript/html/css.
Podivej, kdyz jdes na uciliste na automechanika, taky te neuci, jak montovat ty stare krasne auticka na klicku. To je proste hloupe, ztrata casu, takovymi uz nikdo nejezdi 99.99%.
---
Mimochodem, muj spoluzak na ZS v 10 letech preprogramovaval z pascalu hru do pascal assembleru, protoze pascalove instrukce byli na 3d vesmirnou strilecku prilis pomale. Takze asi to pochopit lze :)
Kajman
Profil
hobr:

Když má 12 let, tak bych mu koupil raději něco jako kopačák, kolo či RC model. Ať je co nejvíce venku a nesedí u PC.
1Pupik1989
Profil
Pardon, nechtěl jsem rozpoutat nějakou sáhodlouhou debatu. Prostě externí scripty strkám do head a dalším scriptem je používám kde chci, asi zvyk.

Taky se přikláním k tomu, že knihu ne. Přeci jen v dnešní době internetu to ani moc nemá smysl. Pokud se učí angličtinu, tak si jí krásně zopakuje i při návštěvě stránek jako je třeba stackoverflow.com. V češtině je na internetu o tvorbě spoustu stránek. Jednak to jsou ušetřené peníze a druhak zjistí co ho vlastně baví. Jediná srozumitelná učebnice co jsem viděl je "Programujeme v c++", ale to bude pro 12 letého kluka asi zbytečná nálož.
Sir Tom
Profil
hobr:
Také zdravím,

první kniha pro 12ti letého chlapce by měla určitě obsahovat HTML a CSS.

Každý webový vývojář se učí v tomto pořadí:
HTML > CSS > JavaScript > PHP > MySQL

HTML a CSS se většinou učí na škole a běžně to na takové jednodušší webové stránky stačí. HTML a CSS stačí i na to, aby si člověk udělal dobrý koníček. :)

Pro 12ti letého chlapce bych spíše doporučil knihu. Internet (s ohledem na věk) vůbec ne...

Pěkné knížky nabízí vydavatelství Knihy Cpress - každá kniha od tohoto vydavatelství na zadní straně obsahuje tzv. semafor, kde je vidět, pro koho je kniha určena. (Pro koho s jakými schopnostmi.)

Bohužel knih pro 12ti leté je velmi málo. Mohl bych doporučit knihu: http://knihy.cpress.cz/tvorba-www-stranek-pro-uplne-zacatecniky-d3.html# a ačkoliv se jedná už o 5 let staré dílo, umí nabídnout ty hlavní základy, jak tvořit webové stránky.

Knihy obsahující JS, PHP, XHTML bych určitě nekupoval, protože zbytečně by obsahovaly informace, které nejsou pro začátečníka vhodné.

PS1.: Moc si nevšímej předchozích komentářů - většinou to píšou lidé, kteří začali tvořit weby až po svých 12. narozeninách a mají tendenci z každého dělat úplného guru, protože sami jimi jsou.
PS2.: Lidé, odkazující se na informace na internetu by také mohli dodat nějaký odkaz.
nemeja
Profil
Chamurappi:
Probírá se tam DirectX/XNA?
Ne, jelikož tam není potřeba, jedná se o jednoduché, nejdřív konzolové, poté i grafické(okenní) hry a aplikace.

Sir Tom:
první kniha pro 12ti letého chlapce by měla určitě obsahovat HTML a CSS.
Nejsem si jist, jestli je dobré začínat HTML&CSS. Přeci jenom bych radši v tomto věku více uvítal, že si mohu zahrát svojí hru, pochlubit se s ní kamarádům, než jim ukázat stránku.
Dále je dle důležitější naučit se programátorsky myslet a zároveň si na tom trénovat i matiku a logiku, než sestavovat a zanořovat tagy do sebe - nehledě na to, že HTML se alespoň v základní míře probírá na základní škole a potom už neni těžké z C#, C++, Javy,... přejít na PHP.
Nicméně je to hodně osobní názor a je důležité co kluka baví, jestli mu jde a baví ho matika a fyzika, tak bych doporučil C#. Možná by ani nebylo od věci se ho zeptat, co by ho bavilo víc, jestli si udělat hru, nebo nějakou web. stránku.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0