Autor Zpráva
Snipo
Profil
Čaute,
už nejako odmalička ma zaujímali webstránky. Už dávnejšie som si kúpil knihu HTML a CSS, mal som asi 12 rokov, odvtedy sa tomu venujem. Teraz si myslím že HTML a CSS mám celkom zmáknuté, nehovorím že som odborník. No, ale už mám 16 a asi aj nastal čas kedy sa posunúť ďalej (myslím tým PHP/MySQL). No nejako neviem odkiaľ sa učiť. Bratranec mi daroval knihu PHP5 a MySQL5 (Michael Kofler, Oggl) od CPRESS. Začal som si to čítať, no je to nejaké moc hrrr. Ono sa aj na začiatku píše, že sa predpokladá skúsenosť s nejakým programovacím jazykom, čo ja nemám. Proste som sa zasekol niekde na začiatku knihy, kde nechápem prečo to tak funguje, ako to funguje, načo to použiť... K dispozícií mám aj knihu C++ bez předchozích znalostí. Myslíte, že keď sa pustím do tejto knihy, ľahšie pochopím potom to PHP, MySQL? Alebo odporučiť nejakú inú knihu, jedinú čo som našiel je PHP a MySQL bez před........ No ale nikde ju nemajú na sklade (Ak by ste mali niekde túto knihu zapatrošenú, kľudne by som ju aj kúpil). A v angličtine knihu nechcem. Základy síce mám, ale v takýchto knihách je asi dôležité poriadne pochopiť daný text...
anonymníí
Profil *
Snipo:
A nenapadlo tě třeba, že než přibírat další jazyky, když neumíš pořádně ani jeden, je zbytečné? Kde se lidech bere představa, že čím více programovacíchPznačkovacích jazyků, tím více kůl? Není lepší umět něco pořádně, než spoustu napůl? Proč se nenaučíš kódovat a nenajdeš si nějakou práci v tomto oboru? Třeba?
Joker
Profil
Snipo:
Jak píše anonymníí, při první komplikaci se na to vykašlat a začít se učit jiný jazyk není dobrá taktika.

Kdyžtak třeba by pomohl Základní kurz na Péhápku?
Sice ho ještě velká část chybí, ale ten úplný začátek je tam popsaný a chybí hlavně bližší popisy jednotlivých jazykových konstrukcí, které budou snad uspokojivě zpracované i v té knížce.
peta
Profil
Snipo: To chce rozdilny pristup.
Html a css je o vytvareni vzhledu.
Js s timto vzhledem umi pracovat.
Php umi pracovat zas se spoustou veci na serveru, ukladat informace treba do mysql tabulek. uzivateli pak posila html/css/js stranku, kterou vyprodukuje. Da se to delat i tak, ze pomoci php vygenerujes js data a z nich pak vytvoris stranku pomoci js az u uzivatele. Coz vyuziva js ajax, aby se prenaselo k uzivateli co nejmene informaci.

Js a php jsou programovaci jazyky. Jejich ukolem je vytvorit postup, jak stranku poskladat. Napr. mas seznam cisel 1,2,3 a potrebujes z toho dostat html kod <table><tr><td>1</td><td>2</td><td>3</td></tr></table>. Takze si napises program, ktery prochazi radek, rozdeli ho podle carky na useky a pro kazdy text vyrobi retezec <td>text</td>.

Mysql jsou jen tabulky s udaji. Muzes si to predstavit jako tabulku v excelu. Pomoci sql prikazu, ktery posles pomoci php programy mysql ti pak vrati jakasi data z tabulek. Ktera pak pomoci php muzes pretvorit v html tabulku.

Nainstaluj si na win wamp server, spust a pres prohlizec adresu http://localhost/mujprogram.php si muzes spouster vlastni php programy. Je v tom i mysql. jediny problem byva na pocitacis, kde je spustena vselijaka vetes jako skype a pod, ze se to s tim moc nekamaradi a je to pak videt pri spousteni wampu dole na ikone, ze tam neni zelene W, ale jakesi bud cervene nebo zlute, podle zavaznosti chyb. Muzes pak vetes povypinat nebo nekdy pomuze preinstalovani vetese, kdy se prizpusobi a zmeni sve nastaveni tak, aby se nemlatila s wampem. Pripadne se to musi rucne nastavit.
jenikkozak
Profil
Snipo:
Myslím si, že četba knihy o C++ ti trochu pomůže. Ale méně, než kdybys četl něco jako PHP bez předchozích znalostí.
Že bys měl zůstat u HTML+CSS a doučit se je na vrcholnou úroveň, jak navrhuje anonymníí nepovažuji za jedinou možnost. Naopak bych řekl, že k PHP vede cesta právě tudy.

Knihu PHP 5 a MySQL 5 od Koflera a Öggla znám, četl jsem ji někdy před pěti lety. Souhlasím s tebou, že je pro začátečníka špatně použitelná, pokud ti tedy přijde moc komplikovaná, určitě se jí nenech odradit. Chápu, že padesát stránek o instalaci PHP není zrovna materiálem, který by lákal k prozkoumávání nového jazyka. To však neznamená, že je ta kniha špatná, po dočtení Jokerova kurzu si s její pomocí rozšíříš znalosti. Pokud ji pak nebudeš chtít číst celou, doporučil bych ti ji aspoň prolistovat a pročíst si témata, která tě zaujmou. Drobnou nevýhodou je to, že je psána pro PHP 5.0 nebo 5.1, takže v ní chybí nové postupy. Ta kniha se zabývá třeba hodně kódováním, systémem databází a dalšími obecně platnými záležitostmi, takže zastaralých informací z PHP a MySQL v ní bude spíše zanedbatelné minimum.
lionel messi
Profil
Všeobecne súhlasím s jenikomkozakom. Ja som tiež najprv začínal tu v učebnici PHP, tie návody mi pomohli naučiť sa absolútne základy, ktoré som potom rozširoval čítaním knižiek, ja som siahol napr. po týchto:

Beginning PHP and MySQL
PHP 6 and MySQL Bible
Beginning PHP 6, Apache, MySQL 6 Web Development

Samozrejme, najlepší tréning je prax, programovanie a učenie sa z vlastných chýb. Taktiež odporúčam zamerať sa prioritne na to, čo ťa bude zaujímať a zháňať si veci hlavne k danej problematike a zvyšok si doštudovať neskôr (na to už ale treba nejaké všeobecné základy).
Hitman
Profil
Jen tak zběžně budu reagovat na některé příspěvky které jsem (z půlky a letmo) přečetl.

Nemyslím si že je třeba naučit se perfektně HTML na to abys postoupil na level 2 PHP. Každý jazyk je o něčem jiném a při tvorbě webů se většinou setkáš s oběma, na firmě máme programátory, kteří zase neumí kódovat. Přesto ale nějaké základy mají, protože to prostě souvisí. Stejně tak může mít kódér povědomí o tom, jak to vlastně funguje na straně serveru (když už kvůli ničemu jinému, tak pro zajímavost..).
Snipo
Profil
Aký máte názor na http://knihy.cpress.cz/php5-mysql-apache.html? :)
jenikkozak
Profil
Vzhledem ke stylu, jakým je psaná, bych se u ní více bál zastarání informací.
Určitě jsem ji v rukou měl, ale zřejmě mě neoslovila, protože jsem si ji nekoupil ani do sbírky. Z toho čtyřstránkového náhledu mám trochu pocit, že moc vede čtenáře za ruku a nenutí ho přemýšlet. Její překlad se mi také moc nelíbí. Kdybych tuto publikaci měl, nejspíš bych v ní nelistoval ani z nudy.
lionel messi
Profil
Reagujem na Snipa:

Na „novšie“ (PHP6 neexistuje) anglické vydanie tejto knihy som ti dal link v [#6] (ten posledný). Celkovo ma však viac oslovili prvé dve mnou odkázané knižky, táto posledná mi príde „najpovrchnejšia“ z nich, základy jazyka sú určite lepšie (z môjho pohľadu) v prvých dvoch, ako-tak solídnejšie je to v tejto knižke s MySQL. Výhodou však je prehľad všetkých funkcii jazyka (kt. aj tak obsahuje manuál).
Snipo
Profil
Takže, začal som čítať túto http://knihy.cpress.cz/php5-mysql-apache.html? . A musím povedať že tá kniha obsahuje mnoho chýb. Najmä v zdrojových kódoch, niekedy ako keby bol vynechaný jeden príklad... ale oni rátajú s tým že to v tom kóde už máte, no nemáte a potom to nefunguje/vyhadzuje chyby. No rozhodol som sa že s tým budem súperiť, každú funkciu ktorá sa tam používa si overím na http://www.w3schools.com/ a taktiež keď niečo nefunguje, snažím sa nájsť príčinu sám... Napríklad teraz som v kapitole kde by sa mi malo vypísať obsah pola, problém je, že v tom kóde v knihe žiaden takýto príkaz nieje, takže sa nič nevypíše. Ja som teda použil funkciu foreach, ktorá bola v predošlej lekcií, ale pochybujem, že to takto autori zamýšlali. Teda pre tých zo slabšími nervami túto knihu neodporúčam :)
Fisir
Profil
Reaguji na Snipa:
http://www.w3schools.com/
W3Schools je v některých případech zdroj nevalné kvality (či zavádějících informací). „W3“ v názvu evokuje spojitost s World Wide Web Consortium (W3C), ta však ve skutečnosti není žádná.
Snipo
Profil
Hmm, to som netušil, pôsobilo to celkom dôveryhodne. Tak sa presuniem na http://www.php.net/ :D. Ono ja na tých stránkach trávim pomaly viac času ako v knihe :D

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0