Autor Zpráva
Knitl
Profil *
Máte zkušenosti se studiem MSc pro programátory v ČR? Pokud ano, jak je hodnotíte? Nemáte nějakou komunikační platformu? Děkuji.
juriad
Profil
Já studuji prvním rokem navazující magisterské studium na MatFyzu, obor teoretická informatika. Předtím jsem studoval bakaláře na téže škole, obor obecná informatika.
Hodnotím to kladně, skoro vše se mi líbí, jinak bych tam asi nebyl :-) Není to nikterak snadná škola a zvolený obor má k praxi hodně daleko - není určený pro „programátory“, za poslední rok jsem si skoro vůbec nezaprogramoval. Myslím si, že studovat softwarové inženýrství na vysoké škole tohoto typu přílíš nemá smysl. Je koncipována teoreticky, čemuž odpovídá i výstupní titul magistr na rozdíl od praktičtějšího inženýra.
Zajímá-li tě něco o této škole nebo o mém studiu, klidně se ptej. Komunikační platforma je v dnešní době asi facebook, ale tam mě nenajdeš.
Marti_n
Profil
juriad:

Pripojím sa aj ja k téme, lebo rozhodujem sa budúci rok na akú VŠ by som chcel ísť. Môj favorit je MatFyz odbor informatika.. Môžem sa ta spýtat, čo ste tam brali ohladne programovania?
Radek9
Profil
Nechci do toho nějak extra vstupovat, neboť stále studuji střední, jen bych chtěl upozornit na to, že se všichni možná bavíte o něčem úplně jiném. Tedy pokud měl Knitl na mysli opravdu titul MSc (resp. M.Sc.), což je vlastně zahraniční titul, který se u nás uděluje jen na málo místech. A zrovna MatFyz podle mě není jedním z nich, tam se udělují tradiční české tituly. Nějaké info zde: www.vysokeskoly.cz/clanek/tituly-bba-dba-msc-llm-co-to-je-a-kde-to-ziskat
juriad
Profil
Marti_n:
Předmět Programování (základní kurz) je dvousemestrální; obsah je pěkně popsaný na stránce přednášky: http://ksvi.mff.cuni.cz/~topfer/
První semestr je v Pascalu, druhý je C#. Upozorňuji, že lze první semestr projít aniž bys v Pascalu napsal jednu řádku, existují cvičení, kde se předpokládá předchozí znalost programování a taková se nesou v duchu řešení problémů, nikoli jejich implementaci v konkrétním jazyku. Domácí úlohy lze odesílat v Pascalu, C a C++.

Po těchto dvou semestrech navazuje jeden až tři jazykově zaměřené přednášky: Java, C++, C#. Alespoň jeden je nutný. V některých oborech jsou nutné dva a jeden z nich musí být C++.

Vedle těchto praktických předmětů (ve stylu, že se opravdu programuje) máme povinný předmět Algoritmy a datové struktury, který jíž vyžaduje znalost programování. Web přednášky: http://mj.ucw.cz/vyuka/1213/ads1/, http://mj.ucw.cz/vyuka/1112/ads2/.
Na to pak navazují Grafové algoritmy, podle mě asi nejzajímavější předmět (ne obsahem, ale myšlenkami, které jsou za těmi algoritmy).

Ohledně internetu a webu, máme povinný silně teoretický předmět Počítačové sítě (http://www.earchiv.cz/l224/index.php3) a existuje i něco prakttického, ale ten se od doby, kdy jsem jej absolvoval, změnil. Jedna část by měla být ohledně síťování a jak to v praxi funguje. A druhá část je HTML, CSS, JS, PHP, o každém asi jedna přednáška. Určitě se to tam nenaučíš, to, co umíš teď asi překračuje to, co po tobě budou chtít.
V Technologii XML se naučíš XQuery a XSL (to celkem dost souvisí s webem).

Trochu do programování patří i Úvod do Unixu, kde se naučíš používat unixový shell, základní utility, sed a awk. Opravdu se hodí umět alespoň trochu spravovat Linuxový server (jak přes příkazovou řádku změnit konfirgurák nebo prohledat logy).

V předmětu Počítačová grafika se řeší různé úlohy (http://cgg.mff.cuni.cz/~pepca/lectures/npgr003.current.html) v C#.

Měj jsem zapsaný předmět Perl, ale ten se již nevyučuje. Spoustu znalostí (nízkoúrovňových) o programování v C mám z předmětu Algoritmy a jejich implementace (http://mj.ucw.cz/vyuka/1314/aim/).

Povinný předmět je také Neprocedurální programování, kde se naučíš Prolog a Haskel. A pokud si zapíšeš Optimalizační metody, naučíš se programovat i pomocí soustav lineárních nerovnic (je to užitečnější než to vypadá).

Radek9:
Je to dost možné, píši jen to, co vím. Počkáme až Knitl napíše a třeba se pak téma o MatFyzu vyčlení jinam.
Marti_n
Profil
juriad:

Ďakujem :)
pcmanik
Profil
Marti_n:
Myslíš matfyz u nás na Slovensku? Lepšie urobíš, keď si vyberies FEI, alebo FIIT, budeš tam viac programovať. A ak máš problémy s fyzikou choď na FIIT.
Marti_n
Profil
Ďakujem za pripomienku, pozriem na to.
pcmanik
Profil
Marti_n:
Keby si chcel viac info z FEI kľudne sa ozvi, mail nájdeš v profile. Študujem tam aplikovanú informatiku.
Micruss
Profil
Chtěl bych se zeptat jestli jste někdo studoval nebo kamarád na FIT ČVÚT?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0