Autor Zpráva
Lukáš Průdek
Profil
Hezký den,
právě zvažuji koupi knihy "XHTML – průvodce vývojáře" od ComputerPressu. Mohli by se majitelé této knihy vyjádřitk tomuto dílu? Na Českém trhu mnoho publikací zaměřených na XHTML není, a proto kdyby někdo znal i nějakou jinou literaturu o tomto jazyku, prosím napište sem příspěvek a pomozte. Díky všem, s pozdravem Lukáš Průdek
Lukáš Průdek
Profil
Jen bych ještě chtěl dodat, že knihy o CSS mám, takže mi stačí čistě jen XHTML. Díky
devilkin
Profil
IMHO jsou to zbytečne vyhozené peníze. Pokud umis HTML a jen chces, aby tve stranky byly validni podle normy XHTML, tak ver, ze jedine co budes muset udelat je vyhazet spoustu tagu a <br> nahradit za <br />
:-) . Je to trochu s nadsázkou.
Jinak celkem dobry serial je tady.
Lukáš Průdek
Profil
Ten seriál znám, ale nenašel jsem v něm vše, co potřebuji. Z HTML umím jen základy a něco navíc, dosavadní tvorbu jsem dělal ve WYSIWYG editorech a občas jsem něco doplnil manuálně. CSS se právě učím a HTML již není ve vývoji, a tak bych rád začal XHTML.
Yuhů
Profil
inu, knížku nevím, ale jestli se chceš naučit XHTML, tak se možná raději napřed nauč pořádně HTML. Ono je totiž stále důležité spíše to, co s tím kódem provádějí prohlížeče, než to, co říká norma. A věř, že se to liší notně. Něco jsem sepsal na www.jakpsatweb.cz/html/ , znám lidi, co si to vytiskli, jedou podle toho a jsou v pohodě.
Lukáš Průdek
Profil
to Yuhů:
Já vím, že HTML je stále důležité. Tvé stránky na jakpsatweb.cz pravidelně navštěvuji a čerpám z nich, ale k XHTML se přikláním proto, že není tak postiženo prohlížeči a je v ruku v ruce s CSS.
Chamurappi
Profil
Přestože je zde již téměř rok mrtvo, vyjádřím se k tématu:
Zmíněná kniha je hrozná. Teď jsem na ni našel výstižnou recenzi.

Reaguji na Lukáše Průdka:
Škoda peněz.

k XHTML se přikláním proto, že není tak postiženo prohlížeči a je v ruku v ruce s CSS
To je mýtus, který prý dotyčná publikace také živí. Takže jen odpapouškuji své oblíbené věty:
1) Většina prohlížečů XHTML vůbec nezná.
2) XHTML posílané s MIME typem „text/html“ (což páchá většina lidí) se rozebírá vždy jako HTML kód, „postižení“ prohlížeči je stejné.
3) Užívání CSS v HTML 4 je stejně přirozené jako v XHTML. Jazyk tě k tomu nenutí, XHTML žádné elementy neruší.
Tomáš Domanik
Profil
osobne mam najlepsie skusenosti s DreamWaverom,
ktory pri zadani
<!DOCTYPE html
PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

automaticky opravuje pripadne chyby
teda ked nahodou napisem
<br> a zmacknem enter tak to automaticky prepise na <br />

velmi zjednodusene by sa dalo povedat ze XHTML meni ">" na " />" na konci neparovych tagov ale to je mooc zjednodusena definicia
viac sa mozes docitas tu
XHTML 1.0: The Extensible HyperText Markup Language (Second Edition)

a najucinejsie je na W3.org, dat hladat XHTML, tam ti vypise o nich uplne vsetko

S pozdravom a prianim pekneho zbytku dna
Tomas Domanik | iSOL.cz
Chamurappi
Profil
Reaguji na Tomáše Domanika:
V tom případě porušuje DreamWeaver standard, neboť <!doctype> neříká, že jde o XML aplikaci, a tudíž doplňováním lomítek tvoří nevalidní HTML dokument.
Tomáš Domanik
Profil
V tom případě porušuje DreamWeaver standard, neboť <!doctype> neříká, že jde o XML aplikaci, a tudíž doplňováním lomítek tvoří nevalidní HTML dokument.
nevalidnu syntaxu ? doctype definuje jazyk v kterym je napsana stranka tedy, i to jaky tagy
vid validator
jozob
Profil
Tomáš Domanik
Chamurappi má (vždy) pravdu. Preto, aby bol dokument správne považovaný za XML a rozobraný ako XML musí mať správny MIME typ, v opačnom prípade je dokument braný ako HTML.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jozoba:
Chamurappi má (vždy) pravdu
Vždy ne. (A to již nyní nemůžeš popřít.)

Reaguji na Tomáše Domanika:
doctype definuje jazyk v kterym je napsana
Nikdy neplatilo, neplatí a platit nebude. Neboť <!doctype> je jen a pouze odkaz na DTD, proti níž se má validovat. Nedefinuje rozebírací gramatiku, definuje jen povolené elementy. V případě HTML definuje gramatiku SGML deklarace, která se neuvádí, v případě XHTML je to XML specifikace. Dokument poslaný s MIME typem „text/html“ je HTML, dokument poslaný s XML MIME typem (nezáleží jakém) je obecné XML. V XML určuje jazyk jmenný prostor.
Vyvozuje-li DreamWeaver něco z formálního veřejného identifikátoru uvnitř <!doctype>, porušuje standard.

vid validator
Totéž platí pro validátor. Ve většině případů lže, neboť užívá XML procesor na HTML.
jozob
Profil
OT:
Chamurappi
"Vždy ne. (A to již nyní nemůžeš popřít.)"
Ty si asi naozaj Chamurappi :-) Takto múdro to dokázať :-) Teda keby som teraz povedal, že máš pravdu, tým by som vlastne potvrdil, že nemáš vždy pravdu :-) To je psycho :-)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0