Autor Zpráva
Miloš
Profil
Dostala se mi do ruky šílená kniha.
Petr Broža: Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky (ComputerPress)
Uznávám, rok vydání 2001 (2. aktualizované vydání), tedy stáří něco mezi svrchním silurem a středním devonem ;-)
Přesto jsem neodolal a kousek vám tu ocituji, a to z kapitoly Formátování textu:

---------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------- ------------
Klávesa ENTER nemá žádný vliv na formátování textu.
Pro ukončení řádku má proto HTML speciální nepárovou značku
<BR>

Slouží zejména k ukončení odstavce nebo vynechání řádku. Samozřejmě více značek BR vynechá adekvátní počet řádků.


Formátovat odstavce pouze pomocí značky BR je celkem neefektivní … Proto HTML definuje další dvojici užitečných značek, jejichž pomocí je celý tento úkon podstatně jednodušší a hlavně zdrojový text se stává čitelnějším.
Prvním z nicj je
<DIV>
který definuje odstavec textu


Podobný význam jako značka DIV má i další značka
<P>
která navíc mezi odstavce klade ještě prázdný řádek, tedy ukončovací značka </P> má de facto funkci dvou značek BR za sebou, ovšem stejně jako u DIV je její výhodou možné vložení formátovacího parametru ALIGN

---------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------- ------------

A teď trocha současnosti: Podíval jsem se na stránky Compute Pressu a nestačil se divit – tento titul vyšel loni v lednu v 5. aktualizovaném vydání, je to prý bestseller a je to vyprodané.
Jestli na stránkách CP nemají nějakopu chybu, pak je to totéž 5. aktualizované vydání, které vyšlo v roce 2004.
A když dám listovat knihou, koukněte, na co jsem narazil:
http://knihy.cpress.cz/Pocitac/BookPages.asp?BookID=976&SamplePage=1&M axi=Y

Tak jak se vám líbí?
Alphard
Profil
než to odsoudím, tak jsem se radši podíval na přesný výklad specifikace (http://www.w3.org/TR/html401/struct/text.html#h-9.3.1)

vpravo u té knihy je možnost Poslat komentář, mohlo by se tam napsat, ať to v 6. vydání opraví (zdůraznit rozdíl mezi odstavcem a koncem řádku)
klidně tam napíší sám, ale ať nespamují všichni z diskuze, kdyžtak to tady oznamte

jinak to vidím spíš jako nepřesnost, než hrubou chybu, používá <p> a <br> myslím vyplyne z dalších příkladů
Miloš
Profil
Ale ne, tady jde o naprosté „vyšinutí z vazby“, o naprostou ignoranci základní sémantiky:
<br> neukončuje odstavec. Nikdy. To prostě nejde. Nanejvýš odřádkuje nějaký kus textu a ono to vypadá jako ukončení odstavce.
<div> není odstavec
na <p> není důležité to, že odřádkuje jako <br><br>, ale právě to, že <P>aragraph = odstavec

A myslím, že upozorňovat autory takovýchto „děl“ snad ani nemá cenu.
vertigo4
Profil
Miloš
Podobný význam jako značka DIV má i další značka
<P>

:D
Prvním z nicj je
<DIV>
který definuje odstavec textu

:D:D

to musí být zajímavé počtení... pak se nesmíme <div>it...
Měsíček
Profil
Zajímavý no :) a ještě zajímavější je jak rychle byla ta kniha rozebrána.
Kentaur
Profil
Jde hlavně o marketing. Xyz pro úplné začátečníky má na svědomí řadu knih od různých (a rozlišně kvalitních) autorů.

Ostatně se příliš nedivím. Pominu-li (protože v tomto případě jde zjevně o víc) to, že každá kniha má jisté nesrovnalosti, tak je zde ještě jeden fakt – v knihkupectví se dá najít docela veliké množství historických knih, mnohokrát aktualizovaných bez značného efektu.
Pokud k tomu přihlédnu a zvážím znalosti a názory některých pisatelů z roku 2001, tak doporučení použít <br> lze (pouze vzhledem k době sepsání) považovat za normální ale tvrdit, že značky p a div jsou identicky stejné je IMHO hrubá chyba i na rok 2001.

Nicméně jediné, co můžeme dělat je upozornit na to potenciální čtenáře, upozorňovat autora v této fázi nemá téměř žádný smysl.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0