Autor Zpráva
Dustin26
Profil
Ahoj, potřebuju poradit, jak vypočítám v excelu

1. Průměrná teplota ve městech nad 500m v červnu? udělal jsem to takhle, ale nevychází to: =COUNTIFS(D2:D133;"<500"; C2:C133;C2)

2. Jaká je poloha druhého nejvýše položeného města? POZOR musíte počítat s tím, že každé město (a jeho poloha) je v tabulce 12x. Tohle jsem zkoušel přes funkci large, ale nejde mi to :(

3. Kolikrát byla za sledovaný rok naměřena maximální teplota? zkusil jsem Počet(max(výskyt) a ukáže mi to jen číslo maximální teploty.

může mi prosím někdo poradit, co s tím, já vůbec nevím. díky moc
Mistr
Profil
Dustin26:
Jaké máš k výpočtům podklady? Je to nějaká tabulka s výpisem měst, naměřených teplot a nadmořských výšek? Nebo něco jiného?
dustin26
Profil *
mám tabulku s výpisem města, naměřených teplot, nadmořských výšek a měsíce.

http://www.iskladka.cz/download.php?file=1256461205_se%C5%A1it1.xlsx - odkaz na tabulku
Mistr
Profil
Dustin26:
1. Průměrná teplota ve městech nad 500m v červnu? udělal jsem to takhle, ale nevychází to: =COUNTIFS(D2:D133;"<500"; C2:C133;C2)
Jestliže mají být nad 500 metrů, pak si obrať zobáček menšítka z < na >. Ovšem zřejmě v tom bude větší problém.


2. Jaká je poloha druhého nejvýše položeného města? POZOR musíte počítat s tím, že každé město (a jeho poloha) je v tabulce 12x. Tohle jsem zkoušel přes funkci large, ale nejde mi to :(
Přes funkci LARGE jsi to zkoušel dobře. Problém je v tom, že funkce pracuje na takovém principu, že Excel si zadané hodnoty v (našem případě) jednotlivých výšek seřadí "v mysli" za sebe. A protože, jak jsi napsal, je tam každá hodnota 12, pak to seřazení vypadá takto: 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 3459 - 2812 - 2812 - 2812 - (...)
Takže pokud si napíšeš, že hledáš druhou nejmenší hodnotu, pak Ti vlastně vypíše opět číslici 3459. Abys splnil zadání, které Ti ve škole dali, musíš hledat vlastně až 13. nejmenší hodnotu.

Funkce v Excelu pak vypadá následovně (při sestavování nevyužívám skutečnosti, že se výšky opakují po dvanácti; uvedený počet nechám Excel zjistit):
Určení nejvyššího čísla v souboru dat (tedy nejvyšší nadmořské výšky):
=MAX(B2:B133)

Určení počtu, kolikrát se nejvyšší číslo v souboru vyskytuje:
=COUNTIF(B2:B133;B134)

Určení hodnoty o jednu vyšší, než je počet výskytu nejvyšší hodnoty:
=LARGE(B2:B133;B135+1)

Tohle celé si nakonec mohu napsat do jednoho příkazu:
=LARGE(B2:B133;COUNTIF(B2:B133;MAX(B2:B133))+1)


3. Kolikrát byla za sledovaný rok naměřena maximální teplota? zkusil jsem Počet(max(výskyt) a ukáže mi to jen číslo maximální teploty.
U toho využíváš funkce MAX, s jejíž pomocí si určíš ono nejvyšší číslo (tu maximální teplotu), a následně COUNTIF, která Ti sdělí, kolikrát se dané číslo vyskytuje v souboru dat.

Tak tedy, nejprve přes MAX najdu nejvyšší číslo:
=MAX(D2:D133)

A následně pomocí COUNTIF nechám zjistit četnost výskytu tohoto čísla:
=COUNTIF(D2:D133;D134)

Oba dva vzorce lze samozřejmě spojit do jednoho:
=COUNTIF(D2:D133;MAX(D2:D133))


Závěrem jen dotaz: Do jaké školy to máš? Není to pro paní profesorku Jaruškovou na Stavební fakultu Českého vysokého učení technického?
dustin26
Profil *
tu jedničku nevíš? znaménka jsem změnil, ukážu mi to nulu, když jsem si to vypočetl ručně, vyjde průměrná teplota ....... 12,5 se vzorcem na to nemůžu pořád přijít. ale i tak díky moc za pomoc. Je to na vysokou do do Hradce.
Mistr
Profil
dustin26:
Co je na to možné použít? Jen základní funkce Excelu nebo i nějaká makra ve Visual Basicu?

Mohu použít ještě jeden sloupec navíc?
dustin26
Profil *
poradili mi ve škole, díky.
Mistr
Profil
dustin26:
poradili mi ve škole
A pro rozšíření svých obzorů: smím vědět jak na to?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0