Autor Zpráva
matlala
Profil
Ahoj,
mám takový dotázek, ohledně změny souborového systému fat32 na ntfs na notebooku, něco jsem četl, ale nejsme si jistý zda to bude dobré, nejraději bych to zformátoval a nainstaloval vše znova. Ale nemůžu, notes není můj, je známé a potřebuje ho k práci, hlavně jeden program s licencí od její firmy, která nechce dávat klíče mimo znovu obnovovací dobu (rok-příští doba obnovení bude někdy v únoru 2010).

Ten notes je dost pomalý a potřebuje ho zrychlit, ale beze změny souborového systému to už nepůjde, jediný co jsem udělal je vyčištění od adwaru a virů a starých programů.

Takže se ptám co bude lepší:
1. Příkaz convert v příkazovém řádku jak to píčou na webech
2. Zavést live CD linuxu a upravit to před GParted-mě osobně se to líbí asi nejvíc
3. Zkusit zazálohovat programy a registry (to s těmi registry se chcu taky optat, vím jak zálohovat celý, ale potřebuji jen registry programů z určité složky), přenést je na můj PC, přeinstalovat windows a zrovna dát systém ntfs a vše nahrát znova-samozřejmě PC by byli v síti, přenos dat (asi 100GB vš windows, takže tak 50GB potřebných dat) by byl rychlejší.

Dost se píše že po convertu to brzy spadne, což je u toho notesu nepřípustné. Potřebuje ho skoro denně k práci. Takže jestli počkat na únor na nový klíč k tomu programu nebo to zkusit jinak?

Předem díky za odpovědi a rady. S tímhle jsem setkal poprvé.
matlala
Profil
nikdo nic?
panther
Profil
matlala:
nikdo nic?
nikdo nic. Nejsi na chatu, nejsi ani na fóru vnujícím se problémům s počítači. Najdi si nějaké lépe zaměřené.
matlala
Profil
njn, žádný odbornější neznám, ikdyž tohle je spíš přes webovky
DoubleThink
Profil *
matlala:
potřebuje ho zrychlit, ale beze změny souborového systému to už nepůjde
Říká kdo?

NTFS má trochu lepší kontrolu fragmentace, tahle výhoda lze ale ve FAT nahradit častějším defragmentováním.
Lidé konvertují disky z FAT na NTFS zpravidla když potřebují pracovat se soubory většími než 4GB.

přeinstalovat windows
Verzi nám zkusíš prozradit?
imploder
Profil
FAT32 má pokud vím oproti NTFS hlavně tyhle nevýhody:
- nerozkládá data efektivně po disku a hromadí se na začátku, takže jsou soubory moc fragmentované a disk má velkou oblast zbytečně nevyužitou; u flešek (bývají formátované FAT32, protože je nejpodporovanější) to prý dřív vedlo k rychlému opotřebení (zapisovalo se pořád dokola na stejné místo)
- nemá vůbec řízení přístupu, takže každý program běžící v systému pod jakýmkoliv uživatelem může na disku dělat cokoliv
- vychází z dosového FAT16, rozmísťuje data po disku zastaralou a pomalou alokační tabulkou
- a pak to omezení velikosti souborů

Možná by, pokud jde o rychlost, stačilo defragmentovat FAT32. NTFS je určitě efektivnější, zase se nedá úplně defragmentovat. Těžko říct.

matlala:
Dost se píše že po convertu to brzy spadne, což je u toho notesu nepřípustné. Potřebuje ho skoro denně k práci. Takže jestli počkat na únor na nový klíč k tomu programu nebo to zkusit jinak?
Bez zálohy disku (např. na externí disk) určitě není dobrý nápad se do toho pouštět.
matlala
Profil
takže nakonec jsme to vyřešili, reinstalací windows, má tam XP profesional, takže mám doma pirátskou instalačku a klíč má originální, takže to bude zas certifikovaný windows. Licence na program Klienti OVB končí 20.1.2010 takže po Vánocích to přeinstaluju.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0