Autor Zpráva
polk
Profil *
Ahojte,
chci se zeptát jestli jde na jednom PC provozovat Linux a XP zroveň.
XP na různé blbosti a Linux na servery atd..

Jde to vůbec uskutečnit? Pokud ano poradíte mi?
Nox
Profil
Jasně - dualboot nebo virtualizace (vmware, virtualbox, virtual pc)
polk
Profil *
A je na to někde nějakej návod jak to zprovoznit?
Enyeus
Profil
Buď virtualizovat (VirtualBox) nebo dual boot, pokud chceš používat oba systémy najednou tak tu první možnost.
EDIT: Promiň, Nox mě předběhl.
Joker
Profil
polk:
chci se zeptát jestli jde na jednom PC provozovat Linux a XP zroveň.
Ano, jde.

Obecně se dá říci, že Linux je daleko "tolerantnější" k jiným systémům, než Windows- takže první instalovat Windows a potom Linux. Většina Linuxových distribucí si všimne, že na disku už jeden systém je a umí se nainstalovat vedle něj a potom při startu počítače zobrazit menu, který systém chcete pustit.

Dodatek: Doporučuji na disku nechat nenaformátované místo, na které se potom dá ten Linux- prostě aby si mohl vyrobit svůj vlastní disk (resp. Linux si dělá dva disky: souborový systém a swap)
polk
Profil *
A je na to někde nějakej návod?
polk
Profil *
To přesně potřebuji mám tu teď XP a chci linux takže je na to teda někde návod?
Joker
Profil
polk:
Vpodstatě je to jednoduché, vybral bych nějakou "user-friendly" distribuci (třeba Ubuntu) a pak snad jen stačí se řídit pokyny při instalaci.

Jenom to chce mít nejlépe pár giga nenaformátovaného místa na disku (i když myslím, že instalátor Ubuntu umí odebrat volné místo z už existujícího disku).

Jo a je dobré počítat s tím, že Windows standardně nedokáže pracovat s Linuxovým souborovým systémem (tzn. že Linuxový svazek nebude z Windows vidět. Obráceně to funguje, tzn. Linuxové distribuce si vesměs dokáží připojit Windows disky bez problému). Nevím, jestli je na to nějaká aplikace, je to řešitelné tak, že sdílená data jsou na Windows disku a je-li potřeba kopírovat data mezi těmi systémy, dělat do z Linuxu.
polk
Profil *
Aha takže jestli chápu správně tak si jen stáhnu Ubuntu Live CD a to už vyhradí místo na HDD? Nerad bych přišel o windows
Enyeus
Profil
Pro jistotu si ale zazálohuj důležitá data.
polk
Profil *
Jako soubory to jsem vklidu ty mám na flashkách ale mám něco jiného zálohovat a kde? Nikdy jsem nic nezálohoval
Enyeus
Profil
Pokud máš všechny důležité soubory na flashkách tak to stačí.
polk
Profil *
Takže prosím řeknete mi co mám zálohovat? Jinak jsem si tady už našel návod na instalaci:
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD
polk
Profil *
A systém windows se mi nepokazí?
RockFire
Profil
Pokud neuděláš nějakou chybu, tak ne, ale je lepší si své soubory o které nechceš přijít (firemní dokumenty, fotky, své práce, ...) zálohovat např. na flashku. Pokud ale máš disk dejme tomu 300 GB a má zabráno dejme tomu 150GB, pak zkrzeva Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Správa počítače(Computer Management) -> Úložiště -> Správa disků odděl dejme tomu 100GB (Je na tobě) a vytvoř z toho druhý disk. Na jednom bude Windows a tvé data a na druhém nic. Potom zapneš instalaci, podle Ubuntu (či jiného systému) Wiki projdeš instalaci a volný disk, který si vytvořil rozdělíš na dva. Jeden na souborový systém a druhý na swap, ale to už je v instalaci a pokud v ní pak něco zkazíš, tak to prostě vypneš a přes Windows naformátuješ.
polk
Profil *
Díky moc nedávno se mi pokazil HDD tak mi ho teprve nedávno dovezli takže mám všechny moje práce a takovéto blbosti na flashce. Už to jen stáhnu a nainstaluju díkex moc :)
polk
Profil *
Vše je stáhnuto a jedu podle instalace dám cd do mechaniky a retnu ale nic se neděje tak zkouším nainstalovat ten Wubi jak píšou v instalaci když to nejde s retováním. Ale nakonci mi to hodí chybu že se něco špatně cosi dalo nebo co už nwm a potom cosi podívejte se nebo zkontrolujte v souboru :neco/neco/neco atd... Nevíte co stím je?
Enyeus
Profil
V BIOSU si nastav aby jako první bootovala mechanika.
Joker
Profil
polk:
Pokud máte CD v mechanice a přesto se po restartu nenačte systém z CD, je nejspíš potřeba v setupu nastavit, aby jako první hledal systém v optické mechanice a až potom na harddisku.

Do setupu počítače se dostanete obvykle stisknutím nějaké klávesy (většinou DELETE nebo F1) na úplně první obrazovce, která se po puštění počítače objeví.
Název toho nastavení se liší u různých počítačů, obvykle je to buď "Boot sequence", nebo položky "First boot device", "Second boot device" atd. Je potřeba nastavit jako první optickou mechaniku a až potom harddisk.
Více informací se dá najít v manuálu od základní desky.

To Wubi jsem nezkoušel, tak nevím.
polk
Profil *
Jo to jsem zkoušel ale jak najedu do Boot sequence tak mi klávesnice (je v USB) přestane jít. Takže nemohu nastavit aby se první spouštěla mechanika
polk
Profil *
nevíte co stím udělat?
Joker
Profil
polk:
Jo to jsem zkoušel ale jak najedu do Boot sequence tak mi klávesnice (je v USB) přestane jít.
nevíte co stím udělat?
Tak asi nejdřív někde sehnat PS/2 klávesnici a nastavit to tak, aby to fungovalo.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0