Autor Zpráva
Nepozorný
Profil *
Ahoj,
přeinstalovával jsem Ubuntu. Trochu jsem spíchal a nechal jsem omilem sformátovat celí disk :( jsem pochopil špatně jednu hlášku - bylo tam psané "sformátuje se Ubuntu 9.04 a nainstaluje se Ubuntu 9.10 tak si říkám dobrý na data to šahat nebude. Tak jsem to odklikal a pak jsem si to uvědomil :( A pak jsem restartoval ntb protože jsem věřil že to tak není ale bylo to tak :(

Měl jsem na obouch odílech ext4. Ale myslím si že to asi obnovit už nepůjde když jsem přepsal data novím Ubuntu. Měl jsem tam velice důležité data za několik let z5. Kolem 150gb. :( jako starší data mám zazálohované na starém disku ale i tak jsem přišel o spoustu dat. Asi za poslední rok :(
Už jsem toho všude pročetl ale všude píší jen o ntfs. :(

Také jsem si říkal jakej blbec si může sformátovat data :(
Už jsem byl nervní docela tak jsem spěchal s přeinstalací protože jsem opravoval Ubuntu v konzoli protože po jedné instalačce mi spadlo a nějak se mi nedařila oprava :(
Mno a tak to dopadlo.

Díky za milé odpovědi.
DoubleThink
Profil *
Tohle není vhodné fórum pro tvůj problém, rychlejšího řešení dosáhneš, když se zeptáš na jednom z desítek linuxových fór.
Nepozorný
Profil *
Chtěl bych vidět ty desítky :( napočítám tak do 4 diskusí maximálně. Jenomže i na toto forum chodí hodně linuxáků tak se nezlobte když zkouším i zoufalí pokus. Proč by museli poradit jen na linux foru. Tu je spoustu znalých lidí kteří mohou pomoci i tak. Na druhou stranu je to nefér vůči vašemu foru tak to se omlouvám.
Joker
Profil
Nepozorný:
Nejde ani tak o to, že by to bylo „nefér vůči mašemu fóru“, ale o kvalitu odpovědí.
Příklad: Já mám Linux, dokonce Ubuntu, o ext4 vím asi tolik, že to je souborový systém.
Na tohle fórum nadprůměrné znalosti Linuxu, z pohledu třeba Ubuntu Forums jsem BFU, co občas tamní experty prosí o radu.
Kde myslíte, že bude větší šance na vyřešení problému?
Pokud Vám nepojede auto, kde myslíte, že dostanete lepší radu, v pekárně nebo v autoservisu?

Abych zkusil řešit problém, tak napadají mě leda obecné rady:
Hlavně ten disk nepoužívat, nestartovat z něj systém, nezapisovat data na ten zformátovaný oddíl. Jestli se ext4 dá nějak odformátovat, to nevím.
Všechna data už se nejspíš zachránit nepodaří, ale jestli byla opravdu důležitá, profesionální firma na záchranu dat by možná část dat zachránit uměla.
MCKAY
Profil
Nepozorný:
Nevím, jestli úplně přesně chápu co chcete, když čtu všechny ty linuxové termíny, ale na záchranu dat se dá použít mnoho programů. Dokud disk nezačnete přepisovat speciálním programem, aby jste ty data zlikvidoval, dají se vždycky vytáhnout zpátky. Myslím, že když do googlu zadáte Hiren's Boot, že to něco najde.
Nepozorný
Profil *
Data už byli přepsány právě systémem Ubuntu ale jen z části - disk měl 320 gb a byl plný.
Joker
Profil
MCKAY:
Dokud disk nezačnete přepisovat speciálním programem, aby jste ty data zlikvidoval, dají se vždycky vytáhnout zpátky.
Nojo, ono na jednu stranu je pravda, že se data dají vytáhnout, i po přepsání snad jde zjistit původní data přes nějaké zbytkové magnetické pole či co, ale druhá strana je, že náklady na takovou operaci jsou astronomické.

Otázka je, kolik se toho dá reálně zachránit ze zformátovaného a částečně přepsaného disku.
MCKAY
Profil
Joker:
Myslím, že ten program funguje tak, že několikrát za sebou přepíše disk nejprve jedničkama, pak nulama a takhle to střídá tak dlouho, než prostě jsou ty bity tak popřeházené a přepsané, že je nemožné je vytáhnout. Myslím, že co se týče těch nákladů, tak se to dá i softwarově právě přes ten Hiren's Boot, aspoň učitel na praxích to přes něj dělal.

Nepozorný:
Sice jste to přepsal systémem, ale to není žádný problém, učitel ve škole nám ukazoval, že není problém z hdd, který byl desetkrát naformátovaný a třikrát měl jiný OS, vytáhnout 98% procent důležitých dat.
Nepozorný
Profil *
jo tak už jsem asi na dobré cestě.. stáhl jsem si testdisk který mi našel všechny data jen ted nevím co tam nastavit.. (bál jsem se že ještě testdisk neumí ext4 ale naštěstí umí)

TestDisk 6.11, Data Recovery Utility, April 2009
Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org>
http://www.cgsecurity.org

Disk /dev/sda - 320 GB / 298 GiB - CHS 38914 255 63
Partition Start End Size in sectors
D Linux 0 1 1 37783 254 62 606999896
D Linux Swap 1216 2 1 1273 254 43 931624
D Linux 1274 0 1 38912 254 56 604670528 [data]
D HPFS - NTFS 20731 165 43 38913 70 5 292087808
D Linux Swap 37784 1 1 38912 254 45 18137304

Structure: Ok. Use Up/Down Arrow keys to select partition.
Use Left/Right Arrow keys to CHANGE partition characteristics:
*=Primary bootable P=Primary L=Logical E=Extended D=Deleted
Keys A: add partition, L: load backup, T: change type, P: list files,
Enter: to continue
EXT4 Large file Sparse superblock, 309 GB / 288 GiB



mohu nastavit těm "data" - primary? aby mi na disku jen zbyli data? a pak bych jen nabootoval do live cd..?

nebo mám dát local
ale to mi píše:

Disk /dev/sda - 320 GB / 298 GiB - CHS 38914 255 63
Choose the backup you want to restore:


PS: Don't worry you will have to confirm the partition restoration.

[ Load ] [ Cancel ]
Load partition structure from backup and try to locate partition


čili bych opravoval jen tu oblast..,. takže by mi zbylo místo na oddíl pro os? když to zachová původní velikost teho odílu "data" ???


nebo jdu na to špatně?

díky
MCKAY
Profil
Nepozorný:
Myslím, že je dobré ty data přendat na jiný disk, a pak je tam po záchraně hodit zpět.
Nepozorný
Profil *
jiný disk nemám :( alespon né tak velký a externí...

a je to opravdu nutné to kopírovat na jiný disk?
Nepozorný
Profil *
mě by spíše zajímalo co se stane když nastavím ty data jako primary... a nebo l co je bezpečnější mě přijde že to P
MCKAY
Profil
Nepozorný:
Nechci se dopustil omylu, ale myslím, že to klidně můžeš vyzkoušet, pokud se ti data zformátují, tak je stejně můžeš ještě stále zachránit, ale znáš to, nejsem si jistý, takže bych možná na tvém místě sehnal exterňák a hodil to na něj.
Nepozorný
Profil *
dal jsem logical

Use Right arrow to change directory, c to copy,
h to hide deleted files, q to quit

pak jsem dal Copy
a naskočilo:

Are you sure you want to copy / and any files below to the directory
/home/petr ? [Y/N]

To select another directory, use the arrow keys.
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 28-Nov-2009 11:24 .
drwxr-xr-x 0 0 4096 27-Nov-2009 19:12 ..
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 27-Nov-2009 19:21 Dokumenty
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 27-Nov-2009 19:21 Hudba
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 27-Nov-2009 19:21 Obrázky
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 28-Nov-2009 11:22 Plocha
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 27-Nov-2009 19:21 Stažené
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 27-Nov-2009 19:21 Veřejné
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 27-Nov-2009 19:21 Videa
drwxr-xr-x 1000 1000 4096 27-Nov-2009 19:21 Šablony
-rw-r--r-- 1000 1000 167 27-Nov-2009 19:12 examples.desktop
-rw-r--r-- 1000 1000 91055 28-Nov-2009 13:07 testdisk.log


tak se mi to nakopíruje sem?



asi máš pravdu že by byl extérní disk lepší.. protože mám obavu aby to vždy skopčilo data tak aby zároven nepřepsalo jiné ale myslím že ten program tak blbý není... a hned bych měl o problém méně.. měl bych os i data tímto způsobem ale bohužel na stejném odíle ale na tom už ted nesejde to se dá kdykoli...

pokud mě někdo nezastavíte tak to asi udělám :(
Nepozorný
Profil *
tak už se mi data vrací :) je to v pořádku díky :) včera jsem si fakt myslel že jsem o všechny přišel :)
díky za podporu alespon zatím to vypadá dobře že se vše obnoví.. zatím se mi obnovují jen nedůležité data nějaké filmy atd..
Nepozorný
Profil *
hmm tak ne mno :( vrátilo mi to jen ty nejméně potřebný data prostě samí hovadiny fimy atd.. ale žádný fotky a dokumenty... už jsem myslel že jsem z toho venku a spíš jsem ještě víc někde :( jsem udělal asi chybu že jsem si nevybral sám co chci jako první ale to jsem nevěděl že to tak jde jednoduše :(
MCKAY
Profil
Nepozorný:
Jde to spustit ale znovu ne? Tak do toho;-)
Nepozorný
Profil *
pochybuji že to půjde když to ten program určitě přepsal.. když to nezvlkádnul na poprvé... a jsem to pak zkoušel znova ale to psalo chybu... prostě je to všechno v jako nějaké poslední data mi to vytáhlo ale jen špičku ledovce :(
MCKAY
Profil
Nepozorný:
Doporučuji ti nedělat ukvapené závěry, není přepsat, jako přepsat, proto, aby si ty data znehodnotil musíš použít opravdu speciální program několikrát za sebou, protože jinak to stále dostaneš ven. Operace, která disk rozhází tolik, aby se nedali data složit zpátky jede několik dní, a ještě ji musíš provést několikrát za sebou. Takže ty data tam stále jsou a jediné co musíš udělat je, je najít. Zkus něco odtud:
http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/obnova_dat/
Nepozorný
Profil *
hmm právě není přepsat jako přepsat pokud to bylo sformátovaný a přepíši sformátovanou oblast tak jako nevím... mno
Joker
Profil
MCKAY:
není přepsat, jako přepsat
Fakt nějaký software dokáže z disku vytáhnout data, která už byla fyzicky přepsaná jinými daty?
Že dokáže přečíst smazaný/zformátovaný disk budiž, tam fyzická data na disku jsou, jen ty sektory jsou označené jako prázdné, ale s přepsanými daty to podle mě bude daleko horší.

Poznámka: Kdo si z tohohle vzal ponaučení, že má důležitá data pravidelně zálohovat?
DoubleThink
Profil *
Joker:
Fakt nějaký software dokáže z disku vytáhnout data, která už byla fyzicky přepsaná jinými daty?
Ne. Změny magnetického pole jdou sice zpětně rozpoznat, ale je potřeba disk rozdělat a podrobit speciální analýze.

Kdo si z tohohle vzal ponaučení, že má důležitá data pravidelně zálohovat?
Já už jsem se ponaučil dřív. Dokumenty a pracovní soubory zálohuju automaticky na druhý disk už každý den.
Nepozorný
Profil *
tak to já jsem do ted zálohoval jednou za rok :( jsem už chtěl dávno zálohovat ale jaksi jsem neměl kam.. teď už vím že ta ivestice do disku by se vyplatila.. :( klidně bych dal 10000 za to kdyby mě někdo vrátil ty data :( naštěstí to není tak strašné protože mám nejdůležitější věci rozházené na různých servrech..
MCKAY
Profil
Nepozorný:
Pokud si do toho ochotný dát peníze, neměl by být problém říct profesionálům

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0