Autor Zpráva
regy
Profil
Zdravím,
mám jeden počítač, který když se zapne, tak vždy znovu detekuje, co má v jakém ata konektoru zapojené. Trvá mu to hrozně dlouho, tak se ptám, jestli to nejde někde v biosu vypnout.
Mb mám MSI KT3 ultra.
Díky.
Joker
Profil
regy:
vždy znovu detekuje, co má v jakém ata konektoru zapojené. Trvá mu to hrozně dlouho...
Zatím pokaždé když jsem tohle viděl, byl to spíš problém připojených zařízení a jejich konfigurace.
Konkrétně:
- Dvě připojená zařízení a špatné nastavení master/slave. Asi nejčastější problém. Ovšem v tomhle případě, krom toho, že detekce zařízení může trvat dost dlouho, to většinou nějaké zařízení nenajde.
- Špatně zapojený kabel, typicky obráceně (pokud to jde, většina ATA konektorů má nahoře takový čudlík a disky výřez, aby to nešlo zapojit opačně). Stejná situace jako v předchozí odrážce, dané zařízení není vidět.
- Jediné připojené zařízení, nastavené jako slave. Myslím, že tohle v některých případech může taky způsobit dlouhé hledání, ovšem zařízení pak je vidět.
- Špatný kabel nebo řadič- viděl jsem počítač, který s jedním diskem na primárním řadiči fungoval bez problému, ale jakmile se tam připojila dvě zařízení, jedno z nich prostě nenašel

V BIOSu jde:
- Zkontrolovat, že se najdou všechna zařízení připojená na ATA řadič (pokud víte, která tam máte)
- Zkontrolovat, že je-li na nějakém kanálu jen jedno zařízení, je připojené jako master a ne jako slave (čili: master (něco), slave chybí = OK, master chybí, slave (něco) = špatně)
- Pokud víte, že na některých konektorech nic není, můžete nastavit, že tam nic není, místo autodetekce (tj. například pokud máte disk jako primary master a optickou mechaniku jako secondary master, můžete nastavit Primary slave a Secondary slave jako "not installed" místo "detect automatically" - konkrétní znění textu se může lišit)

Po rozebrání počítače jde:
- Ověřit, že v počítači není další ATA zařízení, které v BIOSu není vidět
- Ověřit, že jsou správně zapojené kabely
- Ověřit, že je správně nastavené master/slave

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0