Autor Zpráva
hornik115
Profil
Zdravin všechny
Mam takovy dotaz chtěl bych odstranit z PC VISTY a nahradit ji XP jak na to chtělo by
to i naformatovat.

Dik za radu
Akacko
Profil
hornik115:
Dáš do mechaniky instalační CD s winXP, v biosu nastavíš CD/DVD mechaniku na bootování. Po nabootování v primitivním instalačním rozhraní vinXP zformátuješ disk (POZOR! instalátor nejspíše nerozpozná souborový systém vytvořený Vistama, oddíly nejlépe odstraň instalátorem Vist, nebo ještě lépe linuxovým liveCD za pomocí prográmku fdisk) a můžeš instalovat... Instalace je jednoduchá — jen čteš poznámky a podle nich klikáš na tlačítka (podle toho jakou akci potřebuješ udělat).
Axamith
Profil
hornik115: Tato akce byla ta první, kterou jsem na svém NTB provedl. Nejdříve si ale zajisti ovladače pro XP, mohl by ses později divit. Oddíly šly bez problémů odstranit instalátorem XP, nebylo nutné je odstraňovat jinou metodou. Na HDD jsem si ponechal původní recovery sektor s instalačkou Vist pro budoucnost.
hornik115
Profil
Moc děkuji za odpovědi,tu instalaci jsem už dělal na čisty HDD to nebyl problem,a sXP jsem k formatovani nedošel instalačni CD na VISTY nemam a s linuxem jsen nikdy nedělal hlavně mi šlo o to to naformatovat protože OS je nějak zaprany marasem.Tak co bude lepši sehnat si ten Linux?
Akacko
Profil
hornik115:
Pokud půjdou oddíly odstranit tak nemusíš.
hornik115
Profil
Zas tak zběhly nejsem,jak se ty oddily odstranuji? Jsem asi trochu lamka jak tady řikaji :-))
Joker
Profil
hornik115:
Pokud máte nový prázdný disk, tak na něm žádné oddíly nebudou.
Při instalaci XP by se měla objevit pro disk taková tabulka s tím, že vše bude jako prázdné místo. Zvolíte Vytvořit oddíl a zadáte, kolik místa ten oddíl má obsadit (chcete-li na disku mít jen jeden oddíl, přidělíte mu všechno dostupné místo).
Pokud na disku nějaký už oddíl bude, ukáže se také v té tabulce. Odstraníte ho volbou Odstranit oddíl.
Akacko
Profil
hornik115:
Myslím, že zrovna na tomto fóru se tak nikdo nevyjadřuje ;-). Oddíly se odstraňují při instalaci nového systému například. Instalátor XP se tě zeptá co chceš provést. Je to popsané. Zkus a uvidíš. Microsoft dokonce nabízí návod na instalací winXP.
hornik115
Profil
Vše chapu s tim sem se setkal při instalaci na čisty HDD nebo při reinstalaci XP ale když chcu dat XP na VISTY tak mě to tak daleko nepusti to je ten problem a dal?
Axamith
Profil
Tím, že budeš provádět novou instalaci tě v podstatě nezajímá, jaký OS je na HDD nainstalován. Důležité je, aby při instalaci nebyl v činnosti, proto spouštíš bootování z CD, aby se systém nezačal načítat. Logicky nejde přeinstalovat něco, co je v danou chvíli v činnosti.
Takže polopatě :
- v BIOSu nastavíš bootování z CD
- vložíš instalační CD do mechaniky
- restart PC ( to aby se spustilo bootování při startu z toho CD )
- začneš s instalací podle instrukcí, až dojdeš k místu, kde se ti zobrazí oddíly, tak je odstraníš, necháš vytvořit nové, naformátuješ je a dále pokračuješ podle instrukcí instalátoru
- po nainstalování XP nainstaluješ ovladače pro XP
hornik115
Profil
Děkuju za polopaticke vysvětleni :-))
Nějak tak jak jsi to tu popsal jsem to dělal akorat jem si neskontroloval nastaveni v BIOSU.
S CD to začalo načitat BOTOVACI soubory tak jsem si myslel že to je v poho ale pak mi to vyhodilo chybu
ale tet nejsem schopen řict jakou a to asi bude to podstatne!! co? Tak skusim skontrolovat to nastaveni
no a uvidime. Někdo předemnou se v tom kopal a to XP tam natlačil na VISTU tak nevim jestli to udělal jak ty nebo jaky měl duvod.
Jinak ještě jednou dik.
Axamith
Profil
hornik115: V BIOSu je volba, která určuje, odkud a v jakém pořadí bude probíhat bootování. Tam musíš mít jako první volbu CD. Pokud by tam nenašel bootovací soubory, tak bude hledat na dalším uvedeném zdroji atd. ( HDD, síť ) Koukni na nastavení BIOSu krokza krokem. Samozřejmě se to trochu liší podle verze a výrobce HW.
hornik115
Profil
O tom BIOSU to vim parkrat jsem se tam hrabal a vim že musi byt nastavena jako primarni mechanika
proto se mi zdalo že když to začalo načitat tak je to v pořatku ale nekontroloval jsem to tak skusim a uvidim.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0