Autor Zpráva
peterson
Profil *
zdravim :( jsem uz zoufaly. neumite mi poradit? potrebuji zjistit jesli jsou vsechny znaky v retezci cisla nebo ne. no a uvnitr mainu mi to frci v pohode, ale kdys to dam do funkce tak to nejde. vim ze se to da udelat cez pointre ale neumim je a tak by se to ale mnelo dat udelat i bez nich ne? dekuji :(

int overenie_ciselneho_retazca(char znak) {

int i, dlzka_retazca;
         int spravnost_znakov = -1;

dlzka_retazca = strlen(znak)-1;

for (i=0;i<=dlzka_retazca;i++) {
             if (znak[i]>=48 && znak[i]<=57) {
             spravnost_znakov++;
             }
         }

if (spravnost_znakov == dlzka_retazca) {
         return 1;                     
         } else {
         return 0;       
         }

}

int main () {

char znak[50];

printf("zadaj znak: ");
         scanf("%s",&znak);

if (overenie_ciselneho_retazca(znak)) { 
         printf("je znak");
         } else {
         printf("nie je znak");
         }

sleep(60000);
         return 0;
}

Moderátor Alphard: Obarvil jsem to jako javascript, syntakticky je asi nejbližší z těch, co tady máme.
mckay
peterson:
Obávám se, že tady vám s tímhle tím asi nikdo neporadí, fórum se specializuje na webdesign, nikoliv na programování jako takové. Jinak pro příště by bylo moudré vkládat kód aspoň mezi , bylo by to pro případného programátora snazší na pochopení.
Yur4Y
Nebude chyba v deklarácii funkcie?
int overenie_ciselneho_retazca(char znak[50])
Nox
mckay
ale jo ;)

Yur4Y
to je trochu restriktivní deklarace...

peterson:
jesli jsou vsechny znaky v retezci cisla nebo ne
z toho vyplývá když je tam znak co není číslo, tak se vrací false, tzn spravnost_znakov nema smysl;

'char znak' podle mě značí jen znak...navíc je to divné pojmenování když to má být řetězec, takže já bych to napsal jako:

funkce:
int isStrNumeric(char *str){
	int i, length = strlen(str);

for(i=0;i<length;i++, str++)
		if (*str<48 || *str>57)
			return 1;

return 0;
}

v main:
if( isStrNumeric(&znak))...

sleep(60000) ...co to?
vynalezce
Místo
sleep(60000);
je lepší použít
system("pause");
Nox
když programuju v CodeBlocks tak se program neuzavře a minimálně bych to dal podmíněně buď parametrem programu nebo konstantou, třeba i preprocesorovou podmínkou,
protože použití ať sleep nebo pause podle mě nepříjemně ovlivní řetězení aplikací nebo takové věci - posílání výstupu jednoho programu do druhého

...čehož se podle mě i využívá při hromadném automatickém opravování na školách....
Joker
Nox:
sleep(60000) ...co to?
Třeba to bez toho je příliš rychlé :-) Takové to klišé hlavně na straně zákazníků, že většina systémů někde uvnitř obsahuje zahrabanou takovouhle konstrukci a následné optimalizace rychlosti spočívají ve snižování toho čísla :-)

nepříjemně ovlivní řetězení aplikací nebo takové věci
Jakým způsobem? To by mě zajímalo.
Nox
No myslel jsem že to prostě zpomalí celý proces že ty další programy budou muset čekat... a v případě "pause" nevím co by se stalo, jestli by se to vůbec dokončilo. Nemám s tím zkušenost, jen mě to napadlo
imploder
peterson:
Stačí v deklaraci přidat hvězdičku:
int overenie_ciselneho_retazca(char *znak) {

To znamená, že parametr je typu ukazatel na char. Pak to funguje.

Když jsi deklaroval
char znak[50];
tak tím vzniklo pole o délce 50 bajtů a samotný znak (bez hranatých závorek) je ukazatel na začátek toho pole.

V Cčku jsou pole a ukazatele kompatibilní, můžeš předat pole jako ukazatel a funguje to - ukazuje na první prvek pole. K dalším prvkům se dá přistupovat indexem v hranatých závorkám stejně jako přičítáním ofsetu v paměti. Když mám
int pole[20]
pak zápis
pole[4]
je ekvivalentní
*(pole+4*sizeof(int))
- obojí je hodnota 5. prvku pole.

Jde takhle nadeklarovat pole a používat ho pak jako ukazatel, úplně "stylisticky" čisté to asi není, překladač v takovém případě hodí warning.
> gcc -std=c99 -Wall -g znak.c
znak.c: In function `main':
znak.c:30: warning: char format, different type arg (arg 2)

Ale funguje to bez problémů.

EDIT: tento problém se řeší i na rootu: http://www.root.cz/diskuse/4881/
_es
Yur4Y:
int overenie_ciselneho_retazca(char znak[50])
To by asi vyvolalo chybu alebo by to vôbec nefungovalo.
Dalo by sa použiť:
int overenie_ciselneho_retazca(char znak[])
čo je úplne to isté ako
int overenie_ciselneho_retazca(char *znak)

imploder:
pak zápis
pole[4]
je ekvivalentní
*(pole+4*sizeof(int))
Nie, správne má byť druhý výraz:
*(pole+4)

peterson:
Našiel som ti: Jazyk C, řetězce
Nox
_es:
To by asi vyvolalo chybu alebo by to vôbec nefungovalo.
Ono to funguje, spustilo se to a myslím že to i jelo, samozřejmě je to ale špatný nápad
imploder
_es:
imploder:
pak zápis
pole[4]
je ekvivalentní
*(pole+4*sizeof(int))
Nie, správne má byť druhý výraz:
>
*(pole+4)
Přečti si to prosímtě ještě jednou: je to příklad pole intů, ne charů. Int má v 32-bitových systémech typicky velikost 4 bajty, minimum je 2 bajty (v DOSu).

http://stackoverflow.com/questions/589575/c-size-of-int-long-etc
http://bytes.com/topic/c/answers/703329-size-integer-depends-word-lenght-os

Operátor sizeof zjistí velikost daného typu v prostředí, kde se překládá a tady tak dosadí nejspíš 4 (takže se přičte 4*4=16). Pokud mají prvky pole velikost 1 bajt (typ char takovou mívá), tak by *(pole+4) fungovalo. Nevím o tom, že by někde měl char jinou velikost než 1 bajt, ale i tak je v zájmu přenositelnosti programu lepší používat sizeof. Je to nejen správné, ale i doporučované.
_es
imploder:
Nie, v C je pointer vždy nejakého typu, teda v tvoje ukážke:
int pole[20];
pointer pole ukazuje na prvý prvok poľa 20 prvkov typu int idúcich v pamäti za sebou a ten pointer je typu "pointer na dátový typ int".
A zápisy pole[4] a *(pole+4) sú ekvivalentné.
Tak, ako je nesprávne pole[4*sizeof(int)], tak isto je nesprávne *(pole+4*sizeof(int)).
Timy
_es má pravdu, pokud kompilátor ví, že je pointer ukazuje na int, tak při zápisu *(pole + 5) se automaticky posune o 5*sizeof(int) bajtů dál, tedy na šestý prvek pole. Lze to snadno ověřit:

int pole[10];
int i;
for(i=0; i<10; i++)
	pole[i] = i;
printf("res: %d\n", *(pole + 5));

Vypíše to res: 5.

..nebo disassembler :-).
imploder
_es:
Je to tak, jak říkáš: pole[4] a *(pole+4) jsou ekvivalentní. Omlouvám se za šíření bludu.
Tady je takový příklad s obrázkem: http://www.eskimo.com/~scs/cclass/notes/sx10b.html
http://www.cs.umd.edu/class/sum2003/cmsc311/Notes/BitOp/pointer.html

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: