Autor Zpráva
matesek
Profil
Mám problém s Procesorem . Koupil jsem si v bazaru "nový" . Poprvé jel normálně , ale když jsem ho nyní daroval otci , tak z neznámého důvodu se po zapnutí počítače ještě před najetím Windowsu vypne . Když jsem se rychle , než se vypne , podíval do BIOSU , zjistil jsem , že se vypíná kvůli vysoké teplotě procesoru ( 92 stupňů ) . Když jsem zkusil vrátit starý Procesor , tak šel normálně , takže to určitě bude v něm . Mohl by někdo poradit ? Třeba dát odkaz na nějakou diskuzi ? Prosím co nejrychleji , ať se to dá ještě vrátit .
Joker
Profil
matesek:
Tipnu: Přestal fungovat chladič? Otevřete case a koukněte, jestli se točí větrák.
matesek
Profil
Joker:
Měl jsem otevřený case , přesněji jsem ho měl na klíně , protože mám docela krátké kabely k němu . Větrák se točil , vše bez problémů .
matesek
Profil
P.S. : u starého procesoru byla normální teplota 70 . Byl to procesor 2,6 GHz/1 M/533 a nyní tam je 3 GHz /1 M/800 na slot 478 ( Intel )
Joker
Profil
matesek:
Skt 478 a 3GHz, takže předpokládám Pentium 4 "Prescott", známý přímotop.

Možná to upřesním: Točí se větrák na chladiči na procesoru (vypadá asi takhle)?
Drží ten chladič pevně na procesoru, nemá uvolněnou sponu?

Jestli se procesor ohřeje z pokojové teploty na 92°C ještě před startem Windows, vypadá to na selhání chladiče, možná dokonce ani nedoléhá chladič na procesor, protože takový růst teploty je opravdu rychlý.

Náhodou jsem kdysi řešil problém taky s bazarovým PC s 3GHz Prescottem- problém byl, že ten co ten počítač původně sestavoval chytře zapomněl před nasazením chladiče sundat ochrannou samolepku z oblasti, která měla být v kontaktu s procesorem a byla namazaná teplovodivou pastou. Ani tak se to ale nezahřívalo takhle rychle- jestli si dobře vzpomínám, šlo s tím pracovat, jen při zátěži teplota spouštěla nějaký alarm nastavený snad na 80°C. Protože se mi to zdálo moc, zkoumal jsem chladič, našel a sloupnul samolepku a problém vyřešen.

Jinak u těchhle procesorů (se standardním chladičem) je 60-70°C vcelku normální teplota, fakt jsou to známé přímotopy :-) Ale výrazně přes 70°C by to myslím jít nemělo.
matesek
Profil
Chladič je pevně připevněn k procesoru a ani se nehne . Takže , pokud dobře chápu, rady k vyřešení je koupit nový výkonnější chladič ? ( ten co je na obrázku je cca ten samý )
matesek
Profil
Joker:
možná dokonce ani nedoléhá chladič na procesor
Zahřívá se docela dost i ten kovový chladič , takže nejspíše doléhá .
Joker
Profil
matesek:
pokud dobře chápu, rady k vyřešení je koupit nový výkonnější chladič ?
Spíš bych v první řadě zjistil, co je příčinou toho přehřívání.
Pokud chladič doléhá na procesor a větrák se točí, je hodně zvláštní, že se ještě před startem systému dostane na 92°C.
Možná přece jen sundat chladič a podívat se, jestli tam je teplovodivá pasta.
I když teď už mě upřímně řečeno nenapadá, proč by to poprvé fungovalo a teď se tak rychle přehřívalo.
matesek
Profil
Joker:
podívat se, jestli tam je teplovodivá pasta.
Pasty tam je jen málo , ale to i na tom starém procesoru , ale asi nejspíše koupím nejprve pastu , jestli to nepomůže , tak dokoupím i chladič . To bude mít otec radost , když mu k příštím vánocům dokoupím tyto věci .
matesek
Profil
Nebo má ještě někdo nějaký nápad ? Rád si jej vyslechnu ( spíš přečtu )
DoubleThink
Profil *
matesek:
Nebo má ještě někdo nějaký nápad ? Rád si jej vyslechnu ( spíš přečtu )
Už raději ne. Pro odbornější rady vyhledej jedno z desítek fór o PC hardwaru.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0