Autor Zpráva
Werewolf
Profil
Zdravím.

Sestra dostala k Vánocům 500GB SATA disk (WDC). Tak jsem jí ho zapojil a zapnul počítač.
Linux viděl jen systém souborů a dva další disky (40GB a 20GB). Žádný 500GB tam nebyl.
Tak jsem počítač vypnul, znova zkontroloval, že je vše správně zapojeno a že disk běží.
Kouknul jsem do BIOSu, a ten hlásil, že ten disk je 3. master.
Znovu jsem si ověřil, že Linux ten disk doopravdy nevidí.
Tak co ten Linux blbne? :-)
Dokázali byste poradit?

Díky za vše
Miloš
Profil
Je na tom disku vytvořená oblast? A je ta oblast naformátovaná?
A je-li, co zkusit mount? Pokud je disk třetí SATA, pak se bude chovat jako třetí SCSI, neboli /dev/sdc1 (první partition na 3. sd, neboli na sdc).
Joker
Profil
Werewolf:
viděl jen systém souborů a dva další disky
Kde? Přímo v systému? Jestli na něm není žádný systém souborů, je disk vidět třeba přes Systém - Správa - Diskový nástroj?
Případně zkuste GParted.

Miloš:
Pokud je disk třetí SATA, pak se bude chovat jako třetí SCSI, neboli /dev/sdc1
Opravdu? Mně se všechny disky (ať už PATA nebo SATA... resp. jsou to různé oddíly na celkem dvou discích) připojují jako /dev/sda* (* = číslo)
Miloš
Profil
Joker:
Lovil jsem to ze své paměti, takže jsem možná něco popletl, ale pokud se nepletu, tak (hvězdička jako číslo partition):
PATA disky se připojovaly vždy jako /dev/hda* první IDE, /dev/hdb* druhý, /dev/hdc* třetí a /dev/hdd* čtvrtý.
Analogicky SATA disky jako /dev/sda*, /dev/sdb* atd.
Joker
Profil
Miloš:
Jsem na to ještě koukl a je to jinak než jsem psal. U mě to je takhle:
- 1. disk (SATA) -> /dev/sda a oddíly jsou /dev/sda1, /dev/sda2,...
- 2. disk (PATA) -> /dev/sdb a oddíly jsou /dev/sdb1, /dev/sdb2,...

Čili SATA i PATA mám připojené jako /dev/sd* (a, b, ...) a jednotlivé oddíly na tom disku mají na konci ještě číslo.

Tzn. prázdný nenaformátovaný disk který je třetí v systému bych očekával jako /dev/sdc. Pokud tam je, tak třeba v GParted bych na něm vyrobil oddíl(y), zformátoval, připojil a mělo by to být.
Werewolf
Profil
Miloš:
Ostatní dva disky jsou IDE.
Jinak ten disk není rozdělený a je naformátovaný, prázdný, protože je úplně nový.

Joker:
Ano, přímo v systému.

Díky. Pustim ten komp a zkusim všechno, co jste poradili. Potom podám hlášení ;-)
Werewolf
Profil
Joker:
Díky. Diskový nástroj pomohl. Vytvořil jsem tam FAT a disk žije.

Zkusil jsem na něm vytvořit složku, zkopíroval na něj soubor - všechno funkční. Díky Ti. Ještě nikdy jsem na Linux nepřipojoval disk...
Joker
Profil
Werewolf:
Vytvořil jsem tam FAT a disk žije.
Jestli ten disk má sloužit pro Linux, vytvořil bych na něm raději ext3 (popř ext4). Jestli se na to má jít dostat i z Windows, tak NTFS.
Werewolf
Profil
Joker:
NTFS nějakým záhadným způsobem vytvořit nešlo.
Afrod
Profil
Tady si musíš dávat pozor na zapojení s DVD mechanikou. Když to dáš na stejnej kabel tak to dělá kraviny. Ale pokud to máš na SATA2, tak ten 500GB hadr nastav jako hlavní master místo toho co je ted a mělo by to valit.
Miloš
Profil
Afrod:
SATA je vždycky Master, protože je na kabelu sám – proto ani nemůže být na jednom kabelu s DVD mechanikou.
Ani není třeba měnit kabel s jiným diskem, protože stačí v BIOSu nastavit, ze kterého disku se bude bootovat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0