Autor Zpráva
Michal Čermák
Profil *
Ahoj všem.

S kolegy řešíme problém vývoje. Vyvíjíme zařízení a potřebujeme mezi sebou spravovat veškerou dokumentaci (tech. výkresy, sw, manuály, apod.), rádi bychom spravovali i časový plán, přehledy apod. Problém je, že jsme mezi sebou spojeni pouze přes běžné internetové připojení a nedisponujeme žádným společným síťovým diskem (nanejvýš FTP, kde je problém kapacity). Existuje nějaký sofware, který by toto řešil? V tomto směru jsem jako jediného kandidáta shledal Microsoft BizTalk Server, ale jeho popis nesděluje příliš mnoho informací. Další fakt, resp. kritérium je, že na tento sw jako studenti nemáme kapitál a jsme tedy odkázáni na MSDN či běžně dostupné systémy.

Mnohokrát děkuji za rady…

Moderátor Joker: Celý text byl tučně; Odtučněno
tiso
Profil
Michal Čermák: problém obmedzenej kapacity ftp by mohol vyriešiť dropbox, alebo iná služba na synchronizáciu/ukladanie dát.
Michal Čermák
Profil *
tiso:
problém obmedzenej kapacity ftp by mohol vyriešiť dropbox, alebo iná služba na synchronizáciu/ukladanie dát.

Zkusím se na to podívat, vypadá to zajímavě, ale co čtu tak to nejspíš řeší opravdu jen soubory, ideální by bylo kdyby to mělo v sobě i malou databázi pro poznámky, plány apod. Nalezl jsem nějaký Helios (což je ale finančně nedostupné)...
TomášK
Profil
Zkusil bych něco najít na http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_issue-tracking_systems. Pokud jste ochotni dát zdrojáky k dispozici ostatním, můžete použít Google Code, GitHub, Assemblu...(ostatní neznám).
Michal Čermák
Profil *
Ahoj všem.
Prokousal jsem se výše uvedenými odkazy a načerpal nějaký základní přehled. Stále jsem ale nenašel to co bych potřeboval. Koukal jsem na Microsoft Project Server, ten by splňoval všechny podmínky k task listům, plánování a pod. Ale nikde jsem nenašel nic o tom, zda-li má sdílení souborů mezi jednotlivými vývojáři. K onomu sdílení jsem četl o možnosti P2P sdílení, kdy si v systému, zablokuji soubory, na kterých chci pracovat pro sebe, kolegové na ně nebudou moct jít a až je zpět "odkliknu" jako dodělané, soubory se ode mne nahrají ke kolegům jako aktuální verze. Toto vypadá velice zajímavě, ale stále nenacházím aplikaci, která by to uměla včetně té základní správy projektu.

Nemáte prosím někdo přehled, která aplikace by tomuto vyhovovala? DropBox vypadá zajímavě, ale je tu malá kapacita (v tuto chvíli jsme na 10GB dat), velice zajímavě vypadá MS Project Server, ale nikde jsem nenašel, zda-li má sdílení souborů.

Díky všem za rady.

Michal
TomášK
Profil
Co se týče sdílení souborů, dnes je standard používat systémy na správu verzí, např. Subversion (používaný i zde na diskuzi, pokud vím), mnou preferovaný Git (používá třeba Linux Kernel, Android, PostgreSQL),
Mercurial a zřejmě i další. Chvíli trvá, než si zvyknete je používat, ale zvládnete-li to, ušetří to hodně práce. Já Git používám v podstatě na každý svůj projekt, jehož vývoj trvá aspoň týden.

Co takový "Version control system" umí?
* ukládá změny, tj. je možné se vrátit třeba o měsíc zpátky, něco zkopírovat a přejít opět na současnou verzi
* pokud dva lidé změní tentýž soubor, pokusí se změny dát dohromady (merge), pokud to nedokáže sám, ohlásí to a je možné to upravit ručně
* ukládá, kdo kterou část kódu napsal
* větvení - je možné vyvíjet několik oddělených verzí (stabilní verze, vývojová verze), a slévat tyto verze dohromady

A spoustu dalšího - z pokročilejších věcí např. odhalíte bug v programu, napíšete skript, který dokáže otestovat, zda k bugu dochází nebo ne, a automaticky dohled8te, odkdy k bugu dochází a zjistíte, které části kódu byly v té době nově uložené. Pokud se rozhodnete pro nějaký distribuovaný VCS, bude mít každý vývojář celý vývojový strom k dispozici, což znamená několikanásobné zálohování "zadarmo".
Michal Čermák
Profil *
TomášK
Moc děkuji. Tyhle informace mi hodně pomohli, ale narážím tu na problém, protože v mém (našem) případě se o zdrojáky jedná tak v 5%, zbytek jsou elektronická schémata a strojní výkresy. Dokáže takovýto správce verzí řešit i tento typ dat?

Víceméně jsem za posledních pár dní googlování shromáždil spoustu informací o aplikacích, ale nenašel jsem žádnou, která to bude řešit globálně.

Rád bych se usadil na aplikaci, která bude řešit vše co project managment sw má mít, ale bude řešit i sdílení souborů. Pře web-based systém to nelze, protože naše strojní dokumentace má již několik GB a jsme připojeni pouze přes běžné připojení k internetu. Sdílení by bylo ideální v podobě jakéhosi P2P, kdy budeme všichni na HDD mít stejná data, a když se rozhodnu pracovat na nějakém souboru, ostatní uvidí, že na něm pracuji a nebudou na něj moci. V momentě, kdy práci dokončím a uložím novou verzi, odkliknu, že na souboru již nepracuji, tak se soubor uploaduje ke kolegům. Či tak něco. FTP sdílení je nemožné a server, či síťový disk také. Největší problém jsou náklady - jsme studenti a investice nejsou možné, neb vyvíjíme něco, co nebude vydělávat.

Děkuji moc
tiso
Profil
Michal Čermák: môžeš skúsiť abakowiki, ale nie je free, prípadne sa pohrať s google docs + gmail.
Michal Čermák
Profil *
tiso:
Díky AbakoWiki vypadá velice zajímvě, ale je placený což bude asi překážkou. Jinak variantu Google Docs a e-mailu (který máme v rámci firemní domény) a nefunguje to dost efektivně. Především věčně musím "zipovat" soubory, protože nám je buď Google Docs zprzní (přípdad mnoha XLS) a nebo je nevezme (případ CAD výkresů a schémat).

Ještě mne napadá globální otázka - MS BizTalk Server a MS Office Project - k těmto dvěma aplikacím jsem nalezl jen špetku podrobností, máte s nimi někdo zkušenosti? Dokáží tyto aplikace pokrýt mou potíž?

Díky moc všem za cenné rady.
TomášK
Profil
Git i Subversion umí pracovat i binárními daty (tj. vše, co není text). Neumí pro ně vcelku logicky vše - např. určovat, kdo jakou část napsal (tipuju, že by to z něj šlo zjistit, ale u binárních dat to postrádá smysl). Diff na dvěma různými binárními soubory je taky poměrně nic neříkající, ale u Gitu je např. možné podstrčit mu nějaký program pro převedení binárních dat na textová a ty pak dokáže porovnat. Binární soubory nedokáže ani mergovat (neb slití dvou binárních souborů dohromady pravděpodobně nedopadne dobře), ale dokáže poznat, že se jedná o dvě rozdílné verze a říct uživateli, aby to "slil" ručně. Pokud vím, git z principu (kvůli tomu, že je distribuovaný), nemá zamykání. Subversion je centrální, zamykat soubory umí.
Co jsem ještě nezmínil, je technika přenosu dat - poté, co systém uvedete do provozního stavu (tj. každý má svou kopii zdrojových kódů) se přenáší jen nutné minimum - změny. Pokud v gigabytovém souboru upravíte jeden řádek, přenese se jen ten jeden řádek, ne celý soubor. Při tomhle objemu dat ale zřejmě bude poměrně problematické najít dostupné on-line repository, případně nahrát do něj uvedených několik GB. Také nevím, jak se systémy chovají při podobném množství dat. Kažopádně stále je to jen správa souborů, kterou je dobré doplnit o další vymoženosti - Wiki, BugTracker apod. Pokud byste nenašli vhodný balíček služeb, je možné řešit správu souborů zvlášť a k tomu někde on-line využívat ostatní služby. Máte-li veřejné IP adresy, mohlo by se to spravovat pomocí Gitu pouze propojením vašich PC. Se Subversionem je v tomto případě problém, že má centrální repository, které by mělo být pořád k dispozici. O MS produktech nevím nic, ale tipuju, že v sobě budou obsahovat něco podobného.
Michal Čermák
Profil *
TomášK:
Díky moc o subversion začínám hodně uvažovat a k tomu přidám nějaký standartní project manager a bylo by to asi vyřešené...


Ještě jinak odbočím. Díky MSDN mám k dispozici sw od microsoftui, jako Project Server 2007, Project Portfolio server, Exchange Server, Biz Talk Server, Access apod. Projekt který řešíme je neziskový (alespoň prozatím) a můžeme tedy MSDN využít, ale o těchto Microsoftích aplikacích jsem vygooglil spíš marketingové kecy, než přehled co umí či neumí. Nemáte někdo v tomto sw přehled, zda-li by se v nešem případě dal použít? Již jsem to výše nadhodil a i když je nejspíš nevyužiji, zajímalo by mne co ty aplikace umí.

Díky moc všem za cenné rady.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0