Autor Zpráva
Ubuntista
Profil *
Ahoj,
nainstaloval jsem si na disk linux a po vyzkoušení jsem disk zformátoval, ale při bootování počítače to pořád chce bootovat z linuxu. Jak mám odstranit / smazat komplet disk? Disk je prázdný a nic na něm není. Díky za pomoc
Joker
Profil
Ubuntista:
Pokud se zformátuje oddíl se systémem, už to pak nenabootuje.
Možnosti:
- Není zformátovaný špatný disk?
- Není na disku ještě další oddíl, na kterém ve skutečnosti ten systém je?
- Nebootuje systém ve skutečnosti ze zapomenuté instalačky v mechanice?
Ubuntista
Profil *
Joker:
Ten disk fyzicky nenabootuje, ale pořád se snaží respektivně se zobrazuje nějaka bootovací nabídka z linuxu. Pokud chci nabootovat z jiného disku kde mám windows tak to musím udělat přes F12 a ručně zvolit z čeho chci bootovat.
Joker
Profil
Ubuntista:
Aha, čili problém je v tom, že na Windows bootovacím disku zůstal GRUB (to startovní menu)?
To jde řešit třeba nabootováním instalačky Windows, spuštením recovery console (konzole pro zotavení nebo jak se to jmenuje) a příkazem fixmbr.
Ubuntista
Profil *
Joker:
Aha, čili problém je v tom, že na Windows bootovacím disku zůstal GRUB (to startovní menu)?
Ne, špatně se vyjadřuji, tak to zkusím ještě raz;)

Mám disk C s Windows a disk D kam ukládám zálohy. Jsou to 2 fyzické disky ne jen partitions. Veškerá data z disku D jsem copy na disk C a disk C jsem odpojil od zakladní desky a nechal jsem tam jen disk D. Nainstaloval jsem linux a po prozkoumání jsem zjistil, že to je k ničemu tak jsem PC vypnul. Připojil jsem znova disk C a chtěl jsem nabootovat system Windows, ale hned se to začalo bootovat z disku D a najel Linux. Tak jsem restartoval a přes F12 jsem zvolil disk s Windows. Po načtení Windows jsem dal správce zařízení a disk D smazal a naformátoval. Restartuji PC ale pořád na mě kříčí, nějaký GRUB (asi pozustatky z boot Linuxu), jenže disk je zformátovany ale GRUB na disku D ještě zůstal a ten bych chtěl odstranit a nevím jak. Díky
TomášK
Profil
Ubuntista:
Vyjadřuješ se dobře, jen podle mě špatně chápeš. Na každém disku je úplně na začátku disku nahraný Master boot record, který určuje, co se stane po nabootování z disku. Co je za partitiony za ním, je mu celkem jedno, formátování ho tedy neovlivní. Při instalaci linuxu se místo klasického windowsího MBR na to místo nahrál linuxový - GRUB. Chceš ho nahradit zpět windowsovým, což se dělá tak, jak popsal [#4] Joker.
Ubuntista
Profil *
TomášK:
Chceš ho nahradit zpět windowsovým...

Nechci ho nahradit nčim, jen bych ho chtěl odstranit, z tohoto disku se bootovat nikdy nebude a Windows nějak neumí udělat jiný disk než primární, což nějak nechápu..
_es
Profil
Ubuntista:
A už si vôbec vyskúšal postup v [#4]?

z tohoto disku se bootovat nikdy nebude
A Windows snáď nabootovať nepotrebuje?
wolfik
Profil
Ubuntista:
Po načtení Windows jsem dal správce zařízení a disk D smazal a naformátoval
Formát disku myslím nestačí, měl bys odebrat všechny svazky z toho disku D přes Správa disků.
Já bych to udělal tak, že bych odpojil D disk od zákl. desky. Spustil PC, měli by naběhnůt widle, potom bych připojil ten disk D a ve Správa disků bych z toho D disku odstranil všechny svazky a pak vytvořil nový.
Bubák
Profil
Další možností je spustit Ubuntu z CD, funguje totiž jako LIVE a GRUBu se zbavit pomocí Gparted. Výhodou je, že nemusíš rozebírat počítač, nevýhodou je, že je to náročnější na znalosti, ale postup bude nejméně 100× probraný na nejrůznějších (nejen) linuxových fórech.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0