Autor Zpráva
petr.p
Profil *
Zdravím, nevim, kam jinam to napsat, tak to davam sem. Chtel bych se zeptat, jestli nekdo nevite, co znamena pojem "numericke metody v programovani"? Hlavne mi jde o Pascal. Muzete mi nekdo poradit?Co si mam pod tim predstavit? Dekuji moc
Marek88
Profil
Pokud to v tomhle kontextu opravdu znamená to, co si myslím, tak matematické příklady můžeš řešit buď analyticky nebo numericky. Když máš třeba rovnici 5+x=3, tak jí můžeš normálně vypočítat (jako se to dělá ve škole v matice) a nebo můžeš v programu zkusit dosazovat za x a ono to jednou prostě vyjde. Některé úlohy nejdou řešit jinak než numericky. Tuším, že například výpočet kořenů polynomů čtvrtého a vyššího stupně nebo nějaké integrály atd...
petr.p
Profil *
Aha, ale napriklad zminene koreny polynomu jdou vypocitat podle Hornerova schematu, cimz se dostavam k dalsimu problemu. Sice ono schema chapu, ale neni mi ani trosku jasne, jalej aplikovat v Pascalu:/ Jak NM v programovani, tak HS jsou soucasti mat. zkousky z informatiky, kterou zanedlouho podstoupim, a prave tohle mi neni jasne a uz nevim, kde a jak to zjistovat:/
_es
Profil
petr.p:
ale napriklad zminene koreny polynomu jdou vypocitat podle Hornerova schematu
Zopakuj si, čo sú korene polynómu.
Alphard
Profil
Marek88:
a nebo můžeš v programu zkusit dosazovat za x a ono to jednou prostě vyjde
Přecejen, máme metody, které jistě konvergují ve stanoveném počtu iterací. Asi jste to tak myslel, ale vaše formulace působí jako náhodné zkoušení. :-)

petr.p:
Programovací jazyk není až tak podstatný, jde hlavně o to, co potřebujete řešit. Numerické metody obsahují velké množství algoritmů, jednoduché metody, např. půlení intervalu, nebo složitější, např. metody konečných prvků. Obecně do numerických metod spadají všechny postupy číslených řešení.
Snadno pochopitelný příklad hledání kořenů polynomu např. http://veda-technika.blogspot.com/2007/06/urceni-hodnot-korenu-polynomu.html. Jestli máte zájem o přesnější popis ve vysokoškolských skriptech, určitě si najdete to, co potřebuejte.
_es
Profil
Alphard:
Přecejen, máme metody, které jistě konvergují ve stanoveném počtu iterací.
Skôr to je tak, že z požadovanej presnosti výsledku vyplýva dostatočný počet iterácií.

ale vaše formulace působí jako náhodné zkoušení.
Aj Metóda Monte Carlo (asi) patrí medzi numerické metódy.
Marek88
Profil
[#3] petr.p: Hornerovo schéma právě (podle mě) spadá do numerických metod - určí se číslo a pak se testuje, jestli je kořenem, pak se vezme další číslo atd.
[#5] Alphard: Ano, přiznávám, že jsem to napsal až moc zjednodušeně.
_es
Profil
Marek88:
Hornerovo schéma právě spadá do numerických metod - určí se číslo a pak se testuje, jestli je kořenem, pak se vezme další číslo atd.
Nie, Hornerovo schéma je len spôsob výpočtu hodnoty polynómu. Zistenie koreňa polynómu je niečo dosť iné.
Marek88
Profil
_es:
Ok, koukám, že k tomu je to určeno, ale lze to efektivně využít právě na nalezení kořenů, což se mi vrylo do paměti.
_es
Profil
Marek88:
lze to efektivně využít právě na nalezení kořenů
... na cvičeniach matematiky pre dobre zvolené polynómy.
Marek88
Profil
_es:
To ano. A myslíš, že petr.p to chce využít k něčemu jinému?
Nicméně pokud chceš zjistit numerickou metodou kořeny libovolného polynomu, tak musíš za 1) nějak volit čísla a za 2) nějak ověřit, jestli je to zvolené číslo kořenem -> to ověříš pomocí H.S.
_es
Profil
Marek88:
pokud chceš zjistit numerickou metodou kořeny libovolného polynomu, tak musíš

za 1) nějak volit čísla
Sú numerické metódy, ktoré sa postupne dopracujú k dostatočne presným koreňom bez odhadu.

a 2) nějak ověřit, jestli je to zvolené číslo kořenem -> to ověříš pomocí H.S.
Alebo hocijakým iným spôsobom výpočtu hodnoty polynómu.
Pri numerických metódach ide skôr o zistenie, ako ďaleko je zvolené číslo od koreňa - nie, či to je priamo koreň.
Marek88
Profil
_es:
Alebo hocijakým iným spôsobom výpočtu hodnoty polynómu.
Ale pomocí H.S. to jde rychle - vždyt je k tomu určen, jak jsi sám psal.
Pri numerických metódach ide skôr o zistenie, ako ďaleko je zvolené číslo od koreňa - nie, či to je priamo koreň.
Ale to pomocí H.S. taky zjistíš.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0