Autor Zpráva
Neas
Profil
Ahoj.
Chtěl bych se zeptat, jestli Windowsu XP stačí 10GB na HDD k chodu, chtěl bych si totiž zformátovat disk a rozdělit jej na 3 části, jednu s win, druhou s linuxem a třetí jen pro data bez OS (10/10/450GB).
Zajímalo by mě proto, jestli 10GB nějak nevadí chodu windowsu (resp. linuxu).
Děkuji
joe
Profil
Pro Windows XP to bude stačit. Taky záleží, jaké budeš instalovat dál programy, a na který z uvedených disků. Jestli si ještě pamatuju, tak XP spotřebují tak kolem 3 GB (a méně), takže 10 GB je dostačující.
Neas
Profil
veškeré programy hodlám instalovat na disk s daty.
děkuji, jdu formátovat.
Joker
Profil
Neas:
Pro WinXP jako takové bude 10GB stačit, spíš jde o to, co tam bude ještě.
Výchozí adresář pro aplikace, dokumenty, atd. jsou na stejném disku jako systém. To samé swap a pokud máte zapnutou hibernaci, prostor pro uložení paměti na disk- ten zabere stejně místa jako RAM, takže třeba u počítače s 2+GB RAM (a 10GB disku) to není úplně zanedbatelné.

To umístění se sice dá změnit (například nasměrovat Program Files na jiný disk), ale některé aplikace s tímhle nepočítají a pak se mohou vynořit potíže.

Další věc ke zvážení je možnost v budoucnu přejít na novější systém, což hlavně u těch Windows s 10GB diskem bude dost problém.
Ještě poznámka, Linux má obvykle dva oddíly: systémový a swap (který se doporučuje nastavit na dvojnásobek velikosti RAM, ale u počítačů s několika GB RAM je to myslím zbytečně moc).

Já bych při dnešních velikostech disků byl velkorysejší.
Například 30GB pro Windows, 20GB pro Linux (včetně swapu) a 410GB data. Jestli datům nebude stačit 410GB, koupil bych další disk (pochybuju, že těch 40GB navíc by dlouhodobě stačilo).
okolojdouci
Profil *
Rozdělil jsem disk tak, že mám na C: (při OS windows XP) 10 GB a můžu říct, že je to málo. Systému to samozřejmě stačí, ale instalují se tam všechny softwary, je tam i plocha, tzn. místo, kam stahuju většinu věcí, u kterých jsem v první chvíli líný uvažovat, kam přijdou (na D: mám data rozumně organizovaná) atd.
Doporučoval bych pro C: vyhradit minimálně 15, lépe 20 GB.
Bubák
Profil
Pro XP je 10GB málo. Počítej také se záplatami a service packy.
Prakticky všechny programy jsou slušné, i když se chtějí implicitně nainstalovat do "program files", nechají se nainstalovat kamkoliv. Výjimkou jsou třebas Google Chrome a Google Earth, ty se neptají a usadí se na céčku.
Na céčku jsou též nakešované soubory všech prohlížečů.

okolojdouci:
Doporučoval bych pro C: vyhradit minimálně 15, lépe 20 GB.
Souhlasím.
joe
Profil
okolojdouci:
Rozdělil jsem disk tak, že mám na C: (při OS windows XP) 10 GB a můžu říct, že je to málo. Systému to samozřejmě stačí, ale instalují se tam všechny softwary, je tam i plocha, tzn. místo, kam stahuju většinu věcí

Především volíš cestu programům ty, tedy že si je všechny necháváš instalovat do defaultní cesty - Program Files, je tvá volba. Pokud to instalátor neumožňuje, tak ho vymýšlel nějaký hlupák, protože každý má mít možnost volby, kam program instalovat.

To samé se stahováním. Kdybys stahoval hned do příslušných složek, nemusel bys později ztrácet čas s rozdělováním souborů.

Bubák:
Pro XP je 10GB málo.
Není. Používal jsem aspoň 6 let Win XP na disku s 8 GB a v pohodě jsem si vystačil - vždycky jsem měl ještě 4 GB volné... Asi jsem se za život s PC naučil neinstalovat si každou blbost, kterou bych následně měl smazat :-)
Bubák
Profil
joe:
Používal jsem aspoň 6 let Win XP
Bejvávalo. Zmínil jsem, co zabírá místo, jestli jsou Google Chrome a Google Earth blbosti, ať si posoudí každý sám, já využívám obojí. Nezmínil jsem ještě .NET, taky chce, vlastně chtějí svoje.
joe
Profil
Bubák:
Nepsal jsem, že to jsou blbosti, blbost je to, že nemám možnost volby cesty, kam se nainstalují.

Bejvávalo
Ani ne, zase tolik se toho nezměnilo.
Joker
Profil
joe:
Pokud to instalátor neumožňuje, tak ho vymýšlel nějaký hlupák
To se sice dá říct, ale neřeší to problém s tím, že někdy je prostě potřeba takovou aplikaci používat.
Ještě vtipnější jsou aplikace, které sice instalovat jinam jde, ale při svém běhu očekávají některé soubory na některých místech (třeba C:\Program Files, C:\Documents and settings\něco a podobně).

Používal jsem aspoň 6 let Win XP na disku s 8 GB a v pohodě jsem si vystačil - vždycky jsem měl ještě 4 GB volné
Stačí si pořídit 4GB RAM, zapnout hibernaci a volné místo je pryč :-)

Ale já to beru takhle:
1. Datový oddíl dnes bývá tak velký, že nějakých 20, 30, 40GB nehraje zásadní roli. Když mi nestačí 410GB, obvykle mě už (dlouhodobě) nevytrhne ani 450GB.
2. Když později to místo pro systém z nějakého důvodu nebude stačit, čeká mě zazálohování a nové rozdělení celého disku, tzn. vopruz.

Ergo mi připadá lepší mít na systémovém disku 10GB navíc, než aby to místo o 1GB nestačilo.
KGW
Profil
Pokud nebude stačit místo na systém, dá se zvětšit i bez nového rozdělování disku.
Bubák
Profil
KGW:
Pokud nebude stačit místo na systém, dá se zvětšit i bez nového rozdělování disku.
Tomu nerozumím, asi máš na mysli:
Pokud nebude stačit místo na systém, dá se zvětšit i bez nového formátování disku.
Nebo máš na mysli NTFS kompresi souborů?
_es
Profil
Bubák:
asi máš na mysli: (KGW)
Pokud nebude stačit místo na systém, dá se zvětšit i bez nového formátování disku.
Dá sa aj dodatočne popresúvať miesto medzi časťami disku, no asi to nie je celkom bez rizika, dokáže to napríklad Partition Magic.
KGW
Profil
Ano, to jsem měl na mysli, já používám Gparted.
Keeehi
Profil
Joker:
Ale o tom psal právě už Joker. A to zálohování nebylo kvůli celkové přeinstalaci, ale kvůli tomu, aby se ani nějakou náhodou nemohly data ztratit protože i u těchto programů tu riziko je.
_es
Profil
Keeehi:
Trochu si to domotal, písať Jokerovi o tom, čo písal Joker?
Ak si to adresoval KGW, možno Joker nepísal o tom istom, no možno aj áno, lebo to nové rozdelenie pri použití takých aplikácií aj tak nastáva, no užívateľsky jednoduchšie. Ale to zálohovanie dát „pre istotu“ je pred použitím takýchto aplikácií asi dobrá rada.
Keeehi
Profil
_es:
Jo, bylo to adresované KGWovi. A jestli jsem tím někoho zmátl, nebo nedej bože urazil, tak se omlouvám.
xmark
Profil
joe:
Nepsal jsem, že to jsou blbosti, blbost je to, že nemám možnost volby cesty, kam se nainstalují.

Přesto nevím kam míříš. Mít na C: jen systém a instalovat všechny programy na D: kde mám data? Nebo si pro to vyhradit ještě třetí disk (a dumat o jeho velikosti)? A vzhledem k tomu, že některý SW to opravdu neumožňuje, mít potom pro aplikace dvě složky? To mi nepřijde jako ideál přehlednosti.
Keeehi
Profil
xmark:
Tím říká, že některé aplikace prostě musí být na disku C: i kdyby jsi se rozkrájel. Takže pokud by takových aplikací bylo více, tak těch 10GB prostě začne přestávat stačit.
KGW
Profil
Jasně, jisté riziko tu při použití takových programů je.
joe
Profil
Z toho co tu čtu mi připadá, jak kdyby rostly úměrně taky velikosti aplikací v porovnání s velikostmi disků. Velikost, kterou aplikace zabírají na disku zůstává ale většinou podobná jako u u předešlých verzí. Samozřejmě pokud se bavíme o klasických programech (případně se zvětšila o pár MB). Neznám program pro běžné použití, který by jednou zabíral 10 MB a později až 1 GB.

Z toho soudím, velikosti disků mnohonásobně převyšují kapacitu potřebnou pro nainstalované programy a zůstává tak většina disku na data.

Joker:
Stačí si pořídit 4GB RAM, zapnout hibernaci a volné místo je pryč :-)
Asi jo, nevím, hibernaci jsem nikdy nepoužíval a 4GB
joe
Profil
Z toho co tu čtu mi připadá, jak kdyby rostly úměrně taky velikosti aplikací v porovnání s velikostmi disků. Velikost, kterou aplikace zabírají na disku zůstává ale většinou podobná jako u u předešlých verzí. Samozřejmě pokud se bavíme o klasických programech (případně se zvětšila o pár MB). Neznám program pro běžné použití, který by jednou zabíral 10 MB a později až 1 GB.

Z toho soudím, velikosti disků mnohonásobně převyšují kapacitu potřebnou pro nainstalované programy a zůstává tak většina disku na data.

Joker:
Stačí si pořídit 4GB RAM, zapnout hibernaci a volné místo je pryč :-)
Asi jo, nevím, hibernaci jsem nikdy nepoužíval a 4GB RAM nemám potřebu mít ani teď...

xmark:
Přesto nevím kam míříš. Mít na C: jen systém a instalovat všechny programy na D: kde mám data?
Programy jsou taky data, ne? Jednoduše jsem to dřív instaloval do D:/Program Files... místo systémového disku C.



A těch 10 GB pro WIN XP mi vždy stačilo bez problémů. Jinak to lze i později přerozdělit, jestli se nepletu, jde to i přímo ve Windows. Ale nevidím důvod mít systémový disk 20 GB a využít z toho jen například 2 GB :-)
xmark
Profil
joe:
Programy jsou taky data, ne?
Nechci slovíčkařit, ale podle mě nejsou. Program je něco, o co když přijdeš, tak to nemáš problém najít někde na netu a stáhnout znovu. To, co sis v tom programu vyrobil, nikde nestáhneš. Takto to rozlišuju pro účely zálohování.

Jednoduše jsem to dřív instaloval do D:/Program Files... místo systémového disku C.
Já taky. A pak jsem narazil na něco, co mi to neumožnilo, nebo (hůře) umožnilo a mělo to s tím problém. Nebo jsem jen zapomněl instalovat na D: Prostě při instalování softwarů na D: dříve nebo později dojde na C:/Program Files

No nic, svůj názor už jsem napsal a o ničem než o názorech ta diskuse není.
_es
Profil
joe:
Jednoduše jsem to dřív instaloval do D:/Program Files... místo systémového disku C.
Ak aj áno, tak si inštalácia aj tak často všeličo poukladá na disk C, alebo aplikácia ukladá pri svojej činnosti na disk C rôzne dáta napríklad do zložky „Documents and Settings“.
joe
Profil
_es:
Vím o tom, ale věř, že pokud jsem třeba po dvou letech naformátoval systémový disk a znovu nainstaloval, většinu aplikací jsem nemusel přeinstalovávat :-)

xmark:
Nechci slovíčkařit, ale podle mě nejsou.
Tak samozřejmě záleží na každém, jak kdo a kde chce mít data uložená... já to bral takhle, chápu, když to někdo za data nemusí brát. Vlastně systém jsou taky data :-)


Nikomu nic nenutím, jen jsem příkladem, že 10 GB mi pro XP přišlo vždy dostačující (a měl jsem velkou rezervu i tak).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0