Autor Zpráva
ybznek
Profil
Ahoj chtěl bych se zeptat, jakým free/trial programem otestovat hw (CPU, RAM, grafická karta)?

Jakým způsobem probíhá opotřebení hardwaru jako je CPU/GPU.
Říká se, že vysokou teplotou se zkracuje životnost - co probíhá v těchto čipech za děje? Já si neumím představit, jak může mít něco takového životnost, která by se postupně zkracovala (vidím to pouze jako JDE nebo NEJDE).

Mám notebook s AMD a často vystupuje vysokých teplot a v poslední době mi notebook 3x spadnul/zamrznul tak se bojím, že to nebude jen SW záležitost.
Joker
Profil
ybznek:
Já si neumím představit, jak může mít něco takového životnost, která by se postupně zkracovala (vidím to pouze jako JDE nebo NEJDE).
Tenhle výrok odráží nepochopení problému.
Všechno má nějakou životnost, je to doba od nějakého okamžiku (výroba, nákup, apod.) do chvíle, než nastane to „Nejde“.

A samozřejmě zacházení s notebookem ovlivňuje životnost. Ale samozřejmě ne jako v počítačových hrách stylem „Hráč má 100 zdraví, střela ubírá 10, takže po 6 zásazích mu bude zbývat 40 zdraví a po 10 je mrtvý“.
To ovlivnění životnosti je myšlené statisticky, tj. když vezmu 1000 procesorů v nějakých podmínkách a 1000 procesorů v horších podmínkách, tak ta druhá skupina bude v průměru mít nižší životnost než ta první.
Což ale neznamená, že procesor provozovaný na 30°C nemůže odejít po měsíci a procesor provozovaný na 70°C nemůže fungovat dlouhé roky.

Z toho taky vyplývá, že říct zbývající životnost procesoru může leda věštec.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0