Autor Zpráva
Lajk011
Profil *
Zdravím, potřeboval bych poradit nějaký program, který mi rychle vymaže všechny soubory na mém HDD. Potřeboval bych, aby to bylo co nejrychleji vymazané. (HDD má 500GB) Předem děkuji za odpověď :)
jenikkozak
Profil
Ve Windows kliknete pravým tlačítkem na logickou jednotku v Počítači / Tomto počítači, zvolíte Formátovat..., kde zaškrtnete volbu Rychlé formátování. Vymaže to ale veškerá data.
Kolibáč
Profil
jenikkozak:
Není pravda, ta data tam zůstanou. Je nezbytně nutné disk přepsat nulami (unixový nástroj dd). Ale rychlé to nebude ani omylem. Existují nějaké hacky jako magie s nástrojem shred, to je tak vše. V MS Windows netuším, nicméně je možné použít GNU/Linux z CD nebo flešky.
jenikkozak
Profil
Kolibáč:
Proč to vytahuješ?

Nevěděl jsem, za jakým účelem Lajk011 chce ta data mazat. Víš o tom, že odstranění dat se říká i pouhému přesunu do koše?
Edit: Tím jsem chtěl říci, že výrazy v této oblasti jsou zavádějící.
Petr ZZZ
Profil
jenikkozak:
Proč to vytahuješ?

Asi Kolibáč považoval za vhodné tvoji odpověď upřesnit. Lajk011 se mimochodem ptá na "kompletní vymazání HDD", ne na "odstranění dat", ne na "přesun do koše".
Darker
Profil
Přesně tak, „Je nezbytně nutné disk přepsat nulami“ je velice důležitá informace. Při smazání we windows se pouze dané sektory označí za prázdné. Starý dobrý DOS měl dokonce nástroj na obnovení smazaných souborů (které byly smazané zrovna tak, jako když vy, co používáte Koš zmáčknete SHIF+DELETE.
Davex
Profil
Mně Kolibáčova odpověď nepřipadá moc optimální. Je hodně zvláštní radit začátečníkovi unixové nástroje a Linux. Ale má pravdu s tím, že data na disku po zformátování zůstanou, a proto je ho nutné přepsat (ale někomu stačí málo a není tak náročný :-).

Lajk011 bohužel nepíše, proč ho chce rychle smazat a co s ním chce pak dělat. Rozhodně bych nepřepsaný disk nikomu neprodával.
Darker
Profil
format c:(nebo D,F atd) /u“ by mělo stačit, ne?
_es
Profil
Darker:
Přesně tak, ‚Je nezbytně nutné disk přepsat nulami‘ je velice důležitá informace.
Ani to nezabráni obnoveniu dát špeciálnymi technikami, akými disponujú napríklad tajné služby.
Na úplné zabránenie obnove dát treba disk mnohonásobne prepísať náhodnými dátami - je na to aj rôzny softvér.
Darker
Profil
_es:
Konspirační teorie na IT fórum, myslím, nepatří. Pokud ale máš něco o těch technologíích prosím dej mi to přečíst (v téhle větě není žádný sarkasmus, jen tak mimochodem) jelikož mě tyhle věci zajímají.
_es
Profil
Darker:
Konspirační teorie na IT fórum, myslím, nepatří.
To nie je konspiračná teória, ale reálny fakt. Dáta sú síce digitálne, ale sú na analógovom médiu, teda pri štandardných rotačných diskoch, z čoho vyplýva možnosť ich obnovy. Skús o tom nejaké články nájsť sám, potom by si tu na ne mohol dať odkazy.
Darker
Profil
_es:
ale sú na analógovom médiu
Když přepíšu disketu, je to stejné jako když přepíšu HDD. Bity mohou být otočené buď tak, nebo tak. Ty nástroje o kterých mluvíš jsou pravděpodobně mnou zmiňovanou možností DOSu ([#6]). Pokud nemáš podklady, je to teorie. Vlastně ne. Je to hypotéza.
Davex
Profil
Darker:
Z disků do 20 GB šla původní data obnovit po jednom přepsání se speciálním vybavením (cenově dostupně). S rostoucí kapacitou disků a přechodem na kolmý zápis je to obtížnější (analogový sken povrchu a analýza na superpočítači viz http://www.tdp-ontrack.cz/clanky/2004/zachranujeme-disky - Elektromagnetické poškození záznamu na povrchu disku).

Ale to sem už nepatří.
_es
Profil
Darker:
Pokud nemáš podklady, je to teorie. Vlastně ne. Je to hypotéza.
Nie, je to prax, len menej pravdepodobná. Nechce sa mi hľadať články - no sú, aj nejaké v češtine alebo slovenčine - pamätám si, že som o tom niečo čítal.

Bity mohou být otočené buď tak, nebo tak
Prečítaj si niečo o magnetickej hysterézii. Presná analógová hodnota na magnetickom princípe nezáleží len od poslednej hodnoty na tom mieste disku, ale aj od toho, aká bola hodnota predchádzajúca.
Darker
Profil
_es:
Presná analógová hodnota na magnetickom princípe nezáleží len od poslednej hodnoty na tom mieste disku, ale aj od toho, aká bola hodnota predchádzajúca.
Tomu rozumím, jenže tohle ovlivňují i jiné věci. Rovnou bys taky moh uvažovat nad tím, že rychlost toho motoru určitě není konstantní (ačkoli k tomu bude mít blízko, jelikož je třífázový) a tudíž na některé bity působí hlava kratší dobu, že.
_es
Profil
Darker:
jenže tohle ovlivňují i jiné věci
No ale treba uvažovať o veciach významných, nie o veciach náhodných a zanedbateľných.
Kolibáč
Profil
jenikkozak:
Terminologii v MS Windows neznám, ale při překládání svobodného softwaru se držíme většinou terminologie: "smazat" = "přesunout do koše" a "odstranit" = "odstranit". Jinak dotaz mi přijde docela jasný v tom, co tazetel chce.

Darker:
Nejen DOS, těch nástrojů je spousta a běžně se používají. Třeba photorec.

Davex:
Co to je za demagogii? Kdy jsi naposledy nějaký UNIX nebo Linux viděl? To je složité použít Google, stáhnout si UNetbootin, s jeho pomocí na pár kliknutí stáhnout a na flešku zapsat Ubuntu, z toho pak nabootovat (jedna volba v BIOSu/EFI) a v terminálu napsat "man dd" nebo za použití Google "sudo dd if=/dev/null of=/dev/..."? Pro někoho asi ano.

_es:
Když nechám nulovátko běhat dost dlouho, není šance. Ale ono to chce myslet dopředu a šifrovat.
Davex
Profil
Kolibáč:
Kdy jsi naposledy nějaký UNIX nebo Linux viděl?
Teď.

To je složité použít Google, stáhnout si UNetbootin...
Nemám pocit, že bude Lajk011 nebo laik, který s Linuxem nikdy nepracoval, stahovat min. 700 MB Linux, vytvářet bootovací flashku, nastavovat bootování v Setupu, hledat kde se spouští terminál a učit se unixové nástroje kvůli rychlému smazání disku.

Laikovi bude plně stačit první rada jeníkakozáka [#2].
Kolibáč
Profil
Davex:
Vidím, že umíš číst myšlenky. -_-
_es
Profil
Kolibáč:
Když nechám nulovátko běhat dost dlouho, není šance.
Práve zapisovanie stále jednej hodnoty veľmi nepomôže.
Ak je do papiera vtlačená ryha, tak opakované valcovanie papiera ryhu zmenšuje, no celkom neodstráni.
Vytvorenie množstva náhodných rýh zisteniu pôvodnej ryhy zabráni.
Podobne to je aj pri zmagnetizovanom disku.
Darker
Profil
_es:
Podobne to je aj pri zmagnetizovanom disku.
Tohle mi připomělo jednu věc co mě zajímala. Když disk párkrát přejedu ferytivým mahnetem, půjde ještě zprovoznit, nebo bude úplně v pytli?
Davex
Profil
Darker:
Pokud ten magnet použiješ k poškrábání magnetické vrstvy na plotnách, tak bude v pytli. Jinak bude fungovat dál, protože feritový magnet nemá tak silné magnetické pole, aby záznam ovlivnil.
Darker
Profil
Davex:
Pokud ten magnet použiješ k poškrábání magnetické vrstvy na plotnách
To bych ten hard disk musel otevřít :) (a to už by byl v pytli i bez škrábání).

Dobře, co když vemu pořádnou cívku (s pořádným jádrem), a ovlivním s ní záznam - bude stačit harddisk naformátovat?
Krakatoa
Profil
Třeba takový CCleaner má nástroj na čištění disku (buď volného místa nebo kompletně celého HDD) 35. průchodovým Gutmannovým algoritmem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gutmann_method
To by snad pro začátek mohlo stačit, ne?
_es
Profil
Krakatoa:
To by snad pro začátek mohlo stačit, ne?
Prípadne aj celý článok.
Davex
Profil
Darker:
Pokud ta pořádná cívka udrží několik set kilo, tak magnetický záznam poškodíš, ale jestliže se tím poškodí i zaváděcí stopa, tak ho ani nezformátuješ a uslyšíš jen klap, klap, klap...

Krakatoa:
Díky, ten CCleaner vypadá dobře a 35 přepisů bude stačit i kdyby o tebe projevila zájem tajná služba.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0