Autor Zpráva
ReVolt
Profil
Zdravím, chci si na notebook nainstalovat Debian Squeeze, ale nikdy jsem dualboot s linuxama nezkoušel, navíc bych se chtěl zeptat, kterou verzi mám stáhnout mám intela i3 330M, GK je radeonka
(Debian)

Mám nainstalované Win7 a disk je zaplněn asi z 70%, jak bezpečně rozdělit disk na více částí a jak správně nainstalovat lunux, aby vše fungovalo?
Díky všem za příspěvky.
midlan
Profil
ReVolt:
disk je zaplněn asi z 70%, jak bezpečně rozdělit disk na více částí
Já to tak udělal a žádná data jsem neztratil.

Já když jsem doinstalovával linux k win7, tak jsem postupoval asi takhle:

1. "ukousnutí" velikosti oddílu D:\, na kterém skladuji data (c: - systém, d: - data) a vytvoření dalšího primárního pro linux. Použil jsem myslím acronics disk director.
2. instalace některé z linuxových distribucí
3. nejnovější distrubuce linxu znají win7 takže v grubu (grub = bootmanager linuxu) win7 normálně budou v seznamu systémů
4. další postup je celkem zbytečný, ale já chtěl windows boot manager :D
-------------------------
5. nabootoval jsem inst. cd win7 a opravil zaváděcí sektor
6. nabootoval do win7 nainstaloval program EasyBCD
7. easyBCD umí upravovat boot menu windows boot manageru (přidávat a odebírat položky), přidal jsem všechny možné zavaděče pro linux které byli dostupné a rebootoval
8. vylučovací metodou jsem zjistil který zavaděč je správný
9. zase boot do win7, odebrání nefunkčních zavaděčů (zase v easyBCD)
10. hotovo! (bude to vypadat tak že po startu PC se ti spustí windowsácký bootmanager, když v něm vybereš ten linux tak se ti nahodí grub, když v grubu windows nahodí se ti zas win boot manager = můžeš přepínat mezi zavaděči obou systémů donekonečna :D

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0