Autor Zpráva
robbie
Profil *
Pomůže prosím někdo, jak v linuxu přepnout mezi českou klávesnicí a anglickou. Čumím do návodů už druhý den, všude kde jaký chytrák píše o Gnome a Kde, jenže když s Linuxem někdo začíná, tak tím se nikdo nezabírá. Mám uplně holé počáteční Ubuntu 11 a zajímá mě, jak jako ve windows shift+alt změnit klávesnici, potřebuju psát znaky jako jsou závorky , větší, menší apod. Tohle píšu už v Linuxu, takže jak vidíte znaky mi tu nejdou.

No a ješte jedna lahůdka, jak nainstaluji Javu do Linuxu, mám stažený balíček , ale co dál s ním, v návodech se píše neco o chmod......
http://www.abclinuxu.cz/blog/TojeBlog/2006/10/instalace-java-runtime-environment-jre-pro-lamy

o opět, nekdo zde píše o systému Suse, co to jako je??? Já mám akorát Ubuntu 11 verzi, jako nevím, kdo má dnes čas studovat 2dny klávesnici nebo číst manuál na javu na A4. Dekuji moc za rady, nesedím u pc první den, ale v Linuxu si přijdu jako uplný kretém co s pc začíná fakt...
Anonymsdf
Profil *
Ahoj,

Popravdě řečeno, sem taky s linuxem začátečník, ale o přepnutí klávesnice jsem se přestal snažit skoro na začátku. Aktuálně když sem na linuxu tak jsem si navykl používat pravý alt + (Nějaké tlačítko, podle toho co potřebuji). Ale můžu ti doporučit zkusit toto. Bohužel teď nejsem na linuxu, ale nevím jestli ti to bude fungovat, protože v roce kdy to bylo psaný, možná ani nebylo grafický prostředí Unity.
Louka
Profil
Suse je jiná distibuce Linuxu. Ty máš Ubuntu, takže prostředí Unity (předtím bylo Gnome). Balíčky, které budeš stahovat - buď přes terminál ("sudo apt-get install <nazev>"), nebo přes Správce aplikací (či jak se to jmenuje), tam vyhledáš a nainstaluješ, nebo stahuj balíčky *.deb, které pak normálně otevři a ony se nainstalují.

Pokud začínáš s Linuxem, a dobrovolně, nechápu, proč se tu rozčiluješ nad čtením manuálů, návodů a podobně. Máš-li o to opravdu zájem, porozhlídni se po tom systému a některé věci najdeš sám a pochopíš je.

Ad Klávesnice: přikláním se k tomu, že nejpohodlnější a nejrychlejší způsob je přes Pravý Alt + něco... Schválně si otevři textový editor, třeba gEdit, drž pravý Alt a postupně zmáčkni všechny tlačítka na klávesnici a uvidíš, kolik toho jde napsat :). Jinak šla klávesnice normálně měnit někde v nastavení a určitě už někdo udělal aplikace na přepínání.

Poslední věc - doporučuju hledat spíše anglicky.
robbie
Profil *
Super po 2 hodinách snažení sem našel jak zmenit klávesnici. Takže třeba to někomu pomůže:
System settings - rozložení klávesnice - v levém sloupečku vyber např. českou querty klávesnici a např. anglickou colemak / vyběr klávesnice udělej plusem +
, pak najeď na českou klávesnici, dej vpravo dole VOLBY a vyber Klávesa měnící rozložení, no a zaklikni svoji oblíbenou zkratku. Toto je návod pro Ubuntu 11 verze.
Marek88
Profil
Tak koukám, že jsem ten vyčerpávající návod psal zbytečně a odeslal ho o 22 vteřin později...

robbie:
Mám uplně holé počáteční Ubuntu 11
No... Budu předpokládat, že máte tohle http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout.
Takže:
1) Zapněte Dash (to je ta věc vlevo nahoře, jak vám vyskočí to velké černé okénko)
2) Napište tam "rozložení klávesnice" (stačí jenom kousek a vyskočí vám ikona na kterou kliknete)
3) Můžete přidávat klávesnice vlevo dole tlačítkem "plus"
4) Vpravo dole dejte "Volby"
5) Z nabídky vyberte asi pátou shora "Klávesa měnící rozložení"

Javu bych nainstaloval takto:
1) Zapnout Dash
2) "Centrum softwaru pro Ubuntu"
3) Hledat "Java" (hledání je to políčko vpravo nahoře)
4) Vybrat to, co chcete a kliknout na "instalovat"

Z výše uvedeného postupu je vidět, že Linux je pouze pro opravdové odborníky, kteří věnují hodiny času, aby se naučili svůj systém ovládat. Proto ještě jednou zvažte jeho používání... (sarkasmus)

EDIT ještě drobnost:
robbie:
potřebuju psát znaky jako jsou závorky , větší, menší apod.
Všechny tyto znaky jdou napsat na české klávesnici pomocí zkratek s klávesou "pravý alt". Stačí vyzkoušet, jak se co píše a zvyknout si na to.
Sir Tom
Profil
Marek88:
Z výše uvedeného postupu je vidět, že Linux je pouze pro opravdové odborníky, kteří věnují hodiny času, aby se naučili svůj systém ovládat. Proto ještě jednou zvažte jeho používání... (sarkasmus)
Ale tak to snad ne. Je to prostě jenom jiný styl ovládání - Linux nemůže za to, že Microsoftí politika je taková, že cpe svůj systém do každého nového PC a tím využívá své dosti výhodné postavení.

robbie:
Doporučuji stránky: http://wiki.ubuntu.cz/ (konkrétně pro javu: http://wiki.ubuntu.cz/Java nebo pro klávesnici: http://wiki.ubuntu.cz/Wiki?action=fullsearch&context=180&value=kl%C3%A1vesnice&titlesearch=Str%C3%A1nky)
Velmi vhodné je i http://forum.ubuntu.cz/ - spousta věcí už je tam vyřešena a na ty ostatní stačí položit dotaz...
Marek88
Profil
Sir Tom:
Ale tak to snad ne. Je to prostě jenom jiný styl ovládání - Linux nemůže za to, že Microsoftí politika je taková, že cpe svůj systém do každého nového PC a tím využívá své dosti výhodné postavení.
Děláš si srandu?! Ty nepoznáš, že je to sarkasmus, ani když to tam napíšu do závorky...?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0