Autor Zpráva
David80
Profil *
Dobrý den,
prosím o radu, kámoška má notebook HP Presario CQ56 a systém WIN 7. Před několika dny se jí vyskytl takovej problém, když zapne book tak se jí na displeji objeví jen fleky, který se po chvíli změní na pruhy, jak když je špatně naladěná televize, ale windows jí zahraje, takže naběhne, jen na displeji vidí ty pruhy. Musí book několikrát vypnout a zapnout, než jí naběhne normálně, pak už ale běží pořád a bez problémů. I když ho uspí zaklapnutím displeje, tak po probuzení taky naběhne normálně. Problém nastane, jen když musí dát restart, nebo ho vypne úplně a pak ho musí zapnout tlačítkem. Nevěděl by někdo, kde by mohla být chyba? Děkuji za odpovědi, sami si s tím už nevíme rady.
ShiraNai7
Profil
Problém s ovladači nebo spíš porucha na grafické kartě, co je v notebooku.. Něco takového mi dělala grafika před tím, než odešla nadobro.
1Pupik1989
Profil
Známé a neoblíbené artefakty.

Pokud obraz v Biosu je normální, pak je chyba s ovladači ve windows. Občas vyskočí i modrá obrazovka.

Pokud už i v Biosu je obraz takto rozházený, pak je to u notebooku nejčastěji studený spoj u grafického čipu.
Potom následují tři možnost:
1. Je-li notebook v záruce, pak reklamovat
2. Nechat si vyměnit čip pokud je to opravdu on. V servisu však většinou celou desku pokud je integrovaná a za to jsou nemalé částky.
3. Zapéct v troubě (pouze pro otrlé), občas to funguje
David80
Profil *
bohužel je obraz rozházený už i v biosu, ani logo při startu booku se nezobrazí. Jen mi je divný, že když už ten book naběhne a nevypíná se úplně, jen se nechá uspat, tak pak i po probuzení vše běží v pořádku.
Keeehi
Profil
David80:
uspáním myslíš režim spánku, nebo režim hibernace? V tom je podstatný rozdíl.
1Pupik1989
Profil
Ještě je možnost, že pokud to dělá při zavírání a otevírání, že je volný nebo vadný kabel od LCD. To se mi ale moc nezdá.

Jde-li normálně po režimu hibernace, pak to nejspíš bude tím, že studený spoj se prohřál, tak v rámci možností funguje. Což by odpovídalo i tomu, že se musí několikrát zapnout.
Keeehi
Profil
1Pupik1989:
Hibernace je víceméně stejná jako vypnutí, proto by to podle mě mělo dělat problémy i při hibernaci. Právě proto se na to ptám. Mohlo by to být vodítko.
David80
Profil *
když zavře víko, tak se celej book vypne a po otevření víka se zas zapne a je tam, kde byl naposled, nevím, jestli je to uspání, nebo hybernace. Ale naběhne normálně, je jedno, jestli se otvírá, nebo zavírá. Blbne jen když se musí zapnout čudlíkem, takže book musí celej nastartovat, nebo při restartu. Tak mě napadá, nemohlo by to být operační pamětí? Vypnutím, nebo restartem se celá pamět vymaže ne? Hybernací a uspáním ne, nebo tak nějak to funguje.


Ta grafika je integrovaná a bere si pamět z operační paměti, tak proto mě to ted tak napadlo, jestli to nemůže nějak souviset
Keeehi
Profil
David80:
Hibernace se od vypnutí liší tím, že operační paměť se uloží na disk a počítač se pak vypne. Po zapnutí počítače se zase z disku uložený obsah nahraje zpátky do paměti a pokračuje se tam, kde se skončilo. Hibernace je tedy stejná jako vypnutí jen počítač nastartuje do toho stavu, v jakém minule skončil. Naproti tomu uspání je stav, kdy se činnost jednotlivých komponent utlumí, avšak ne zastaví. Počítač tedy normálně běží dál, jen zjednodušeně řečeno, méně žere.

Popisovaný stav při při zaklapnutí víka vypadá na režim spánku.
1Pupik1989
Profil
Keeehi:
No jo, já si to spletl s úsporným režimem, při tom PC nebo notebook pořád běží.

David80:
Operační pamětí to nejspíš nebude. Můžete jí ale vyzkoušet s nějakou linuxovou distribucí otestovat. Dokonce mám pocit, že i windows 7 nabízí tuto možnost při bootu po stisku F8.

Sdílená paměť lze nastavit většinou v biosu, tak zkuste mrknout jestli nelze vypnout úplně, nějakou vlastní základní paměť převážně všechny notebooky mají.

Napadla mě ještě možnost vyzkoušení externího monitoru, aby se nadobro vyřadil problém, zad-li je to zapříčiněno LCD.
David80
Profil *
Děkuji zatím za rady, vyzkouším to co jste mi poradili a kdyžtak ještě napíšu. Všem moc děkuji
Joker
Profil
Ad Keeehi poznámka k termínům, v historii Windows došlo k nemilé věci, kdy se význam termínu „režim spánku“ otočil.
Přesnou terminologií ty dva stavy jsou:
- Uspání do paměti (suspend to RAM): Většina komponent je odpojená, ale operační paměť zůstane napájená a její obsah je zachován. Počítač stále vyžaduje napájení (byť „žere“ daleko méně), ale probuzení je prakticky okamžité.
- Uspání na disk (suspend to disk): Počítač se normálně vypne, ale předtím se obsah operační paměti uloží na disk. Při dalším spuštění paměť z disku zase obnoví. Nevyžaduje napájení, ale probuzení chvíli trvá.

Ve Windows XP se uspání do paměti jmenuje „Úsporný režim“ a uspání na disk „Režim spánku“
Ve Vistách a dál je „Režim spánku“ naopak uspání do paměti a uspání na disk se jmenuje „Hibernace“

Edit:
Ohledně samotného problému bych spíš než odborníky na tvorbu webových stránek doporučil kontaktovat někoho, kdo se zabývá notebooky, třeba servis bude vědět co s tím.
1Pupik1989
Profil
keehi to myslel dobře. při hibernaci se uloží soubory na disk. tudíž je to podobné. počítač se vypne.

odborníci praví že to je grafikou a vymění celou desku a to je celkem pálka.
Joker
Profil
1Pupik1989:
odborníci praví že to je grafikou a vymění celou desku a to je celkem pálka.
Alespoň bude vědět, čím to (pravděpodobně) je.
Zatímco my nemáme takové znalosti notebooků ani možnost vidět problém naživo a skončili jsme na tom, že to je nejspíš hardwarová chyba a bude nutné vyměnit grafiku, resp. desku.

Jinak ale jestli má Google pravdu, řada Presario CQ56 by měla pocházet z roku 2011, takže daný notebook je pravděpodobně ještě v záruce, čímž bych to řešil jednoduše odesláním na reklamaci.
1Pupik1989
Profil
pokud to není v záruce, tak bych zkusil pec, nebo výměnu chipu. 6000Kč bych za desku nedal.
monkyska
Profil
6000?
dobrý no:(
1Pupik1989
Profil
Jak které, většinou je to mezi 3000 - 6000 Kč.
monkyska
Profil
tak to abych začala šetřit

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0