Autor Zpráva
neregistrovaný
Profil *
Zdravím,

dělám jednu grafickou práci a potřeboval bych, aby byl samotný text napsaný správně. Procházím a googlím různé weby o typografii, abych věděl, jak správně mají být některé znaky napsány, ale někde je to psáno tak a někde zase jinak.


1) Uvozovky. Mám název výstavy a chci jej dát do uvozovek. Jak je ale napsat spávně? Někde je napsáno že by to v češtině mělo být před slovem dole (99) a za slovem nahoře (66) takže takto "Název" , ale zároveň jsem někde četl, že takto "název".


2) Jak je to s pomlčkou u datumu a mezerou. Mám datum 11.1.2012 - 22.2.2012. Má být mezera před a za pomlčkou? Někde píšou že by to mělo ve smyslu "až" být bez mezery, ale když to tak udělám, tak to vypadá hrozně nepřehledně a pak jsou ty datumy hrozně nalepené na sebe.


3) jak je to s mezerou za tečkou u datumu 11.1.2012. Vím, že za tečkou např. u věty se mezera dělá, ale jak je to u data? Někde se uvádí, že by tam měla být mezera, ale když to tak udělám, tak datum vypadá až moc nevzhledně roztažené. Navíc někde je vidět datum i bez mezer (dokonce i v liště ve windows :-D)


4) jak je to u času 11:00. Má se používat tečka, nebo dvojtečka, nebo je to jedno?


Jde mi o to, aby byl text napsán typograficky správně a podle pravidel. Nerad bych si udělal ostudu a měl něco špatně, ale typografie je něco, co se mi pořád nedaří nějak pobrat. Děkuji
Plaváček
Profil
ad 1) Uvozovky, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=162

ad 2) a 3) Datumy, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=810

ad 4) Čas, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=820
Keeehi
Profil
1) České uvozovky jsou 9966 první dole, druhé nahoře. (výjimečně též »takové« uvozovky)
2) Pokud jde o rozsah let, tak pomlčka bez mezer (1914-1918), pokud je to i s datem, tak pomlčka s mezerami ( 1. 1. 2000 - 31. 12. 2000 )
3) Za tečkou u data se dělá mezera, navíc nedělitelná. To že to je ve windows liště jinak ještě neznamená, že je to tam správně.
4) Za hodinami tečka, za minutami dvojtečka. (12.00:00)

Ale těch typografických pravidel je mnohem více. Časté problémy jsou použití spojovníku místo pomlčky (na klávesnici není znak pomlčky), klasická mezera za předložkami a spojkami místo nedělitelné, špatné psaní interpunkce a mezer s čímž souvisí i špatné pořadí více interpunkčních znamének za sebou.
neregistrovaný
Profil *
Za tečkou u data se dělá mezera, navíc nedělitelná.

To je podle mě celkem jedno ne (alespoň z hlediska vzhledu). Chápu to někde, kde by mohlo dojít k rozdělení, nebo přeskočení na další řádek (dokumenty, web atd.). Já to dělám ale na tiskovou grafiku na plakátu, kde to vidím jak se to přímo vytiskne a můžu si to pohlídat.


Ještě jsem slyšel názor, že by název výstavy v uvozovkách být neměl. Věta je napsaná ve smyslu jako (je to pouze příklad):

-----

Vás zve na
výstavu olejových obrazů
Honzy Nováka s názvem "bla bla bla"


-----

Trošku mi navíc vadí, že to zvýrazněné spojení není v prvním pádě, což by asi bylo u výrazného textu lepší, ale jinak se mi to nepodařilo napsat. Ještě jsem přemýšlel, že zvýrazním samotný název výstavy, ale ten mi nepřijde tak důležitý, že by rovnou řekl o co jde.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0