Autor Zpráva
Matess
Profil *
Ahoj,
potřebuji poradit s podmínkou KDYŽ v Excelu.

Chci následující:
Když bude ve sloupečku B napsáno "dluh", tak mi to přepíše do C1 částku z políčka A.
V případě, že dluhu v B bude více, tak do C1 ty jednotlivé dluhy sečte.

Př.:
A          B              C    
1000         dluh              1400 //tady bude součet A1+A4
4 800    notebook    
200    benzín 
400    dluh    

Prosím poradíte mi někdo?
Děkuji.
Taps
Profil
Matess:
zkus níže uvedené...
kdyz(B1="dluh";C1=A1;C1=A1+A4)
Matess
Profil *
Taps:
Nějak mi to nefunguje.

Nevím jestli jsem to špatně nenapsal...
Řádků může být různý počet, takže to potřebuji nějak zautomatizovat.
Potřebuji aby se mi do C1 sečetly všechny hodnoty z A1 pouze pokud bude v B1 hodnota dluh.
Trejpa
Profil
Matess:
Potřebuji aby se mi do C1 sečetly všechny hodnoty z A1 pouze pokud bude v B1 hodnota dluh.
S takovým jednoduchým vzorečkem nevystačíš. Budeš muset využít jeden sloupeček na podmínku dluhu a teprve ten posčítat.

Sloupeček A necháš.

Sloupeček B necháš.

Do každé buňky sloupečku C (pod sebou) rozkopíruješ vzorec =KDYŽ(B1="dluh";A1;"") (na druhém řádku B2 A2, na třetím B3 A3 a tak dále). Sloupeček můžeš skrýt.

Do jedné buňky, třeba D1, dáš vzoreček =SUMA(C1:C20) (pro počítání na dvaceti řádcích).


V účetnictví se příjmy a výdaje zadávají do zvláštních sloupečků. Má to svůj smysl.
Matess
Profil *
Trejpa:
Super, to už funguje.

Je nějaká možnost abych nemusel ty buňky ve sloupečku C kopírovat ručně? Cca 100 řádků se mi nechce kopírovat.

V účetnictví se příjmy a výdaje zadávají do zvláštních sloupečků. Má to svůj smysl.
Můžete mi poradit nebo naznačit jak? Děkuji.
mimochodec
Profil
Matess:
Je nějaká možnost abych nemusel ty buňky ve sloupečku C kopírovat ručně? Cca 100 řádků se mi nechce kopírovat.

Klikni do buňky, chyť ten čtvereček, co je v pravém dolním rohu toho výběru a roztáhni ho dolů. Tohle patří k základům.


„V účetnictví se příjmy a výdaje zadávají do zvláštních sloupečků. Má to svůj smysl.“
Můžete mi poradit nebo naznačit jak? Děkuji.

Do jednoho sloupce příjmy, do druhého výdaje.
Trejpa
Profil
Matess:
Je nějaká možnost abych nemusel ty buňky ve sloupečku C kopírovat ručně? Cca 100 řádků se mi nechce kopírovat.
Napíšu první vzorec, klepnutím označím tuto buňku, chytnu ji za kopírovací roh (tečka vpravo dole, kurzor se změní na malý tlustý křížek) a táhnu dolů. I na sto řádků to jde rychle.

Můžete mi poradit nebo naznačit jak? Děkuji.
První sloupeček bývá datum nebo číslo položky.
Druhý sloupeček účel platby.
Třetí sloupeček má dáti, tedy výdaje, co jsi zaplatil nebo dlužíš.
Čtvrtý sloupeček dal, tedy příjmy, co jsi dostal nebo máš dostat.
. . . (Každá operace je buď příjmem nebo výdajem.)
Pátý sloupeček je součet. Sečte se předchozí stav a příjmy na daném řádku a odečtou výdaje daného řádku.

č. | účel            | MD  | DAL | STAV
1. | zůstatek        |   _ | 100 |  100
2. | nákup jablek    |  25 |   _ |   75
3. | prodej čokolády |   _ |  40 |  115
4. | prodej žvýkaček |   _ |  20 |  135
5. | půjčka Tomášovi | 100 |   _ |   35
6. | půjčka od Marka |   _ | 200 |  235
5. | Tomáš vrací     |   _ | 100 |  335

Po každé operaci vždy vidíš, kolik máš aktuálně na účtu.
Mistr
Profil
Trejpa:
Napíšu první vzorec, klepnutím označím tuto buňku, chytnu ji za kopírovací roh (tečka vpravo dole, kurzor se změní na malý tlustý křížek) a táhnu dolů. I na sto řádků to jde rychle.
A nebo nemusíš tahat, ale jen na tuto tečku v pravém dolním rohu dvakrát levým tlačítkem myši klepneš a buňky se Ti ve sloupci překopírují až na konec vyplněných buněk ve vedlejším sloupci.
Matess
Profil *
Trejpa:
Děkuji, moc jste mi pomohl.

mimochodec:
Tohle patří k základům.
Jsem samouk. Nikdy jsem nebyl na nějakém kurzu nebo tak něco. Neměl mi to kdo ukázat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0