Autor Zpráva
Joan
Profil
Zdravím,
ocenila bych nápad, jak nejšikovněji ovládat soubor HOSTS na Widlích, abych odlišila svoje lokální stránky od nahraných na webu. Jde to vůbec nějakým způsobem z omezeného účtu? Doposud totiž musím:

1) v Aviře povolit změnu souboru hosts
2) přepnout se do admin účtu
3) otevřít Poznámkový blok jako správce (jinak hosts uložím jedině jako texťák)
4) odkomentovat či zakomentovat zkoumanou doménu
5) přepnout se zpátky do běžného účtu

což zabere dlouhou dobu.

Kdosi tu jednou psal o zapínání a vypínání pomocí dávkového souboru BAT, ale mně to nějak nefungovalo = k přepnutí nedošlo.
Jak to děláte Vy?
Amunak
Profil
Joan:
Nejjednodušší asi bude nainstalovat si nějaký jednoduchý DNS server na lokále, směřovat požadavky přes něj a nastavovat si vše tam. Nebo případně permanentě povolit úpravu hosts v aviře, pracovat stále na admin účtu (se zapnutým UAC je to pořád docela bezpečné) a na soubor Hosts si můžeš udělat symlink. Taky existují různé utilitky které ti dovolí zapnout něco jako správce. Pokud by sis napsala batch skript, můžeš to (kromě nastavení Aviry) automatizovat celé.
Mike8748
Profil
Joan:
já mam přístup k souboru hosts normálně povolen i pro "omezeného" uživatele...

na soubor hosts klik pravým tlačítkem, Vlastnosti, karta Zabezpečení, tam tlačítko Upravit. zobrazí se seznam uživatelů nebo skupit které mají právo s tím souborem něco dělat. Tlačítkem přidat je možné do seznamu přidat svého "omezeného" uživatele, nastavit mu práva pro úplné řízení a pak lze bez problému soubor editovat poznámkovým blokem (či čímkoliv jiným) bez potřeby přepínat uživatele na admina nebo poznámkový blok extra spouštět s oprávněním správce.

někdo může namítnou že je to bezpečnostní riziko mít tak "nezapezpečený" soubor hosts, ale co dneska není? navíc těch virů/malware které mění soubor hosts zas tak moc není
Kajman
Profil
Joan:
Jak to děláte Vy?

Pro stránky na lokálním počítači používám jiné domény než ostré (např. nazevprojektu.localhost). Stačí tedy jednou přidat a již se nemusí nic měnit. Také se nemusí čistit DNS cache.

Změnu ip pro ostrou doménu řeším v hosts jen pro testování v případě stěhování hostingu.
Joan
Profil
Kajman:
Pro stránky na lokálním počítači používám jiné domény než ostré (např. nazevprojektu.localhost). Stačí tedy jednou přidat a již se nemusí nic měnit. Také se nemusí čistit DNS cache.

Geniální, pochopila jsem! Pro hosting musím mít v index.php cestu ve tvaru ../www.subdomena/ a na localhostu to www musím vždycky umazat, na 4 místech. Takže když si vymyslím jiný název, stejně ho musím pozměnit, tak tímto zabiju dvě mouchy jednou ranou. Moc děkuji Kajmane, s tím už si vystačím :-)


Mike8748:
...bez potřeby přepínat uživatele na admina nebo poznámkový blok extra spouštět s oprávněním správce.
U mě nelze: ani v admin účtu mi systém nedovolí uložit soubor hosts bez přípony, pokud ho neotevřu jako správce. Bez správcovského požehnání jenom jak .txt
Mike8748
Profil
Joan:
to souvisí právě s nastavením zabezpečení. Když povolíš obyčejnému uživateli plnou kontrolu nad souborem tak to půjde i bez oprávnění správce.

edit: samozdřejmě pokud ten soubor není ještě chráněn nečím jiným např. zmíněnou Avirou

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0