« 1 2
Autor Zpráva
Str4wberry
Profil
Já vám nevím, ale u levného zdroje je problém spíš hlučnost a spotřeba – ta z něj může udělat zdroj drahý. :–)

Jinak není problém, aby levný zdroj bezproblémově vydržel nějakých čtyři pět let, kdy už bude stejně celá sestava hodně zastaralá a zralá na výměnu.
joe
Profil
Neberte to zle, ale podle toho, co se tu dočítám, to je jakoby se všechny ty levné zdroje mohly vyhodit. A to tak určitě není. Mym cílem nikdy nebylo utrácet za zbytečné věci, a tak to i zůstane. Co zdroje přímo ve skříních, taky k ničemu? Je to pro mě asi stejné porovnání, jako když hledám telefon na volání a smsky a protože jsme v roce 2013, měl bych si koupit ten nejdražší smartphone na trhu, když by mi stačil i telefon za dvě stovky. Tak bohužel trh ovládá asi s většinou dnešních lidí. S takovým přemýšlením bych mohl sestavit počítač za 30 000, i když naprosto stejnou službu mi udělá počítač za 5000 kč.
pcmanik
Profil
joe:
Ide o to si postaviť priority, a ty ich máš, ako si to pekne prirovnal k tomu mobilu. Lenže počítač nieje malá investícia. A riskovať, že nekvalitný zdroj so sebou zoberie aj dalšie súčastky mi nepríde správne. Taktiež to nieje investícia na pol roka, ale na viac rokov a následne sa to vráti vo vyššej účinnosti, a tak ako povedal Str4wberry aj v prevádzkovej hlučnosti. Ja len hovorim podľa osobných skúseností z môjho okolia, a nikto s tými lacnými zdrojmi nemá dobrú skúsenosť.

Na druhú stranu je pravda, že som mal drahý enermax, stál niečo vyše 130 eur a zhorel po 4 rokoch. Ale napriek tomu som ostal značke aj napriek vysokej sume verný, pričom zdroj vďaka všeliakým ochranám nezobral zo sebou nič dalšie.
Joker
Profil
joe:
Co se týká zdroje, taky preferuji značkové. Zdroj je snad po case druhá nejpomaleji morálně zastarávající komponenta. Počítač sestavený z aktuálních komponent by měl být kompatibilní se 7 let starým zdrojem a s pár redukcemi i s 12 let starým zdrojem. Přitom cenový rozdíl mezi neznačkovými a levnými značkovými zdroji není tak velký, takže mi to přijde jako dobrá investice.
A pár zdrojů co umřely jsem už viděl, takže to není nemožné. K tomu je ještě riziko, že vadný zdroj kromě sebe odpálí i nějakou další komponentu, čímž se oprava docela prodraží, hlavně když první „na ráně“ je základní deska.

Další hledisko je účinnost, značkový zdroj je skoro vždy účinnější, takže cenový rozdíl se pak vrátí už jen v nákladech za elektřinu a zároveň vyšší účinnost znamená méně odpadního tepla.
S účinností souvisí i jedna méně známá věc: Je závislá na zatížení a při nízkém zatížení může, hlavně u těch levných zdrojů, drasticky klesnout. Přitom mezi maximálním možným odběrem počítače (na což by měl být dimenzovaný zdroj a ještě s nějakou rezervou) a odběrem při běžné práci je velký rozdíl. Třeba počítač může mít 400W zdroj a při surfování na webu brát klidně jen 80W nebo i méně, což je zatížení zdroje kolem 20%. V takových podmínkách může neznačkový zdroj mít účinnost klidně 60% (tzn. na výkon 80W příkon 133W), zatímco značkový by měl mít víc než 80% (což by na výkon 80W byl příkon 100W), což je docela rozdíl (u počítače provozovaného v průměru 6 hodin denně je každý 1W spotřeby asi 10Kč ročně za elektřinu).
To je zároveň i argument proti tomu si v domnění „Čím víc Wattů, tím lepší“ koupit zbytečně předimenzovaný zdroj. Což s levnými zdroji bývá nutné, protože třeba v tomhle testu levný 400W zdroj už při 350W zátěži shořel. Takže raději než silný „noname“ zdroj bych si koupil papírově slabší značkový, ceny jsou podobné a reálný výkon taky.

Ale u téhle sestavy bych neřekl, že je problém se zdrojem, já bych zkusil tu grafiku.
Tori
Profil
joe:
Ještě jeden aspekt - pokud je alespoň teoreticky možné, aby zdroj při havárii odpálil nejen desku, ale i nějakých způsobem poškodil data tak, aby se musela obnovovat složitěji než zapojením hdd do jiného stroje, tak bych náklady na zdroj porovnávala i s tím, na kolik si ceníte svou práci (resp. její nezálohovanou nejaktuálnější část).
Str4wberry
Profil
Reakce na Jokera:
Je to poškození dalších komponent hodně reálné? Já zažil osobně dva konce levných zdrojů (oba po více než pěti letech provozu, jeden způsoboval podobný efekt jako má joe na obrázku a z druhého se jednou po startu zakouřilo) a akorát se za pár stokorun vyměnily a jelo se dál.

Počítač sestavený z aktuálních komponent by měl být kompatibilní se 7 let starým zdrojem a s pár redukcemi i s 12 let starým zdrojem.
Kompatibilní sice bude, ale výkon pro nové procesory a grafické karty nemusí být optimální.


Reakce na Tori:
Už řadu let není problém automaticky zálohovat do cloudu v řádech sekund, takže toho bych se tolik nebál.
Joker
Profil
Str4wberry:
Je to poškození dalších komponent hodně reálné?
To by asi musel říct někdo, kdo má zkušenosti s větším počtem než jednotlivými kusy. Taky není lehké říct co vlastně zdroj odpálilo, hlavně když dostanu až porouchaný počítač. Mohlo to být i nějaké přepětí v síti, které by třeba odpálilo i kvalitnější zdroj.
Ale nejhorší co jsem viděl bylo, že shořel zdroj, základní deska a RAMky (stačilo na to prý zapojit do vedlejší zásuvky vysavač a zapnout ho).

Kompatibilní sice bude, ale výkon pro nové procesory a grafické karty nemusí být optimální.
Poslední roky se spíš než hrubý výkon sleduje výkon na watt, takže spotřeba tak neroste, někde dokonce klesá. Třeba poslední Pentia 4 se šplhala klidně přes 100W, dnešní procesory mají většinou 65W. SSDčka mají nižší spotřebu než klasické harddisky. A podobně.
Kdo nemá hi-end komponenty (anebo nějaké extrémní věci typu 10 harddisků) anebo dvě propojené grafiky (SLI/CrossFire), nevyužije podle mě víc než 400W zdroj.
Například můj procesor má maximální příkon 65W, grafika 86W (i přesto je ve specifikacích absurdní doporučení minimálně 450W zdroje), pár desítek W má základní deska a pár desítek harddisky, ale pořád jsme celkem pod 200W maximální spotřeby, typická rozhodně výrazně nepřeleze 100W, spíš bych tipoval výrazně pod. A celé to běží na 350W zdroji hlavně z toho důvodu, že 300W zdroje se běžně neprodávají.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Je to poškození dalších komponent hodně reálné?
Jednou před čtyřmi roky, když jsem měl výjimečně oba své počítače na jednom místě a oba zapnuté, je skrz zásuvku přišel navštívit zákeřný elektrický výboj. V mžiku jsem přišel o dva zdroje, čtyři USB porty, jeden flashdisk, jednu klávesnici a jedna základní deska začala být trochu náladová. Ostatní hardware přežil bez úhony (a žádný jiný spotřebič v okolí se tím zničit nenechal).

Krom toho si matně vzpomínám, že ještě někdy dříve mi současně odešel zdroj i základní deska.
Dohromady mi během patnácti let odešlo asi pět až osm zdrojů. Nevím přesně, které byly značkové a které ne… trvalo mi delší dobu, než jsem pochopil, že zdroje mají také nějakou kvalitativní škálu, dříve jsem to neřešil.
user243
Profil
existují také přepěťové ochrany;
joe
Profil
Dobrá, tak to shrňme, jaké další výhody má drahý zdroj (víc jak 500 Kč) oproti levnému (do 500 Kč), kromě toho, že nám může zachránit některé komponenty v případě nestandartních podmínek (přepětí apod.) - pro normálního uživatele?
Joker
Profil
joe:
jaké další výhody má drahý zdroj (víc jak 500 Kč) oproti levnému (do 500 Kč), kromě toho, že nám může zachránit některé komponenty v případě nestandartních podmínek (přepětí apod.) - pro normálního uživatele?
Viz můj předchozí příspěvek, ale shrnul bych ho termínem „Nižší TCO (celkové náklady na vlastnictví)“, protože od něj lze očekávat delší životnost (samozřejmě záleží na tom konkrétním kusu, ale mám větší šanci na delší životnost) a vyšší účinnost, což znamená nižší provozní náklady (i když mnou odkázaný test je přes 6 let starý, neřekl bych, že se situace výrazně změnila a třeba při spotřebě komponent 80W, běhu 6 hodin denně a účinnosti zdroje 60% vs 80% rozdíl ve spotřebované elektřině bude přes 300Kč za rok) a zároveň vyšší účinnost zmanená méně odpadního tepla, což je přínosné i pro ostatní komponenty.
1Pupik1989
Profil
Jak píší zdroj je základ a nemělo by se na něm šetřit. Dřív ty levné zdroje byly kvalitnější. Teď jim bouchají kondíky atd.

Odkazované paměti jsem dával do hodně sestav a je ozkoušené, že opravdu běží na té frekvenci.
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0