Autor Zpráva
Adrifinel
Profil
Nedávno jsme s tátou čistili notas. Takže větrák není zanesený prachem. Přesto se mi notas nějak přehřívá.
Doporučujete koupit chladící desku nebo teploodolnou pastou. Myslíte, že mohl odejít větrák? Slyším ho zřetelně pracovat.
LudekBrno
Profil
Adrifinel:
Co to znamená, že se noťas přehřívá? Jakože je teplý? To je normální, každý počítač hřeje. Nebo vyhazuje nějaké chybové hlášky, že je přehřátý?
Anonymní
Profil *
LudekBrno:
Nebo vyhazuje nějaké chybové hlášky, že je přehřátý?
Řekl bych, že když se počítač přehřeje, tak nevyhodí žádnou chybovou hlášku, ale prostě se natvrdo vypne. Ale to je věc názorů, osobně se mi už pár kompů přehřívalo a nikdy jsem žádnou hlášku nezažil.

Adrifinel:
koupit chladící desku
No pomoct to může, ale řekl bych, že spíše jen dočasně(někteří lidi tvrdí, že tyto podložky jsou na 2 věci). Trošku se tady rozepiš, při jaké činnosti se ti to přehřívá, značku notebooku, stáří notebooku a pokud se ti povede sehnat dobrý program(ikdyž u notasů snad žádný univerzální takový neexistuje) tak sem hoď i teploty(CPU,GPU popř. HDD) při ruzných činnostech.
Otázka ohledně odchodu větráku: za předpokladu, že se ti to přehřívá u nějakých náročnějších hrách, tak bych hledal problém spíše někde jinde(a řešení je jednoduché - dokud problém nevyřešíš na tomto počítači nehraj). Pokud se ti to přehřívá třeba 5 minut po spuštění je možný, že odešel nějaký větrák(logicky by jsi ale větrák spíše neslyšel kdyby nefungoval).
Počítám, že v záruce to už asi nemáš(ikdyž pokud jsi to už čistil tak by ta záruka stejně padla), tak či tak doporučuji ti to donést do nějakého servisu. Vysoké teploty komponentům nedělají vůbec dobře. A tam ti asi poradí co je nejlepší(v servisu ti vyčistí notebook na počkání). Pokud se jedná o starší notebook zvaž, jestli do něho má cenu ještě investovat a není lepší pořídit nový a výkonější - zastávám názoru, že pokud je notebook starší řekněme více než třeba 3-3,5 roku tak už se do něj nevyplácí investovat(za předpokladu že to není notebook třeba za 100 000)

PS: Co znamená slovo "nedávno"? Pokud žiješ v prašném prostředí větrák máš jako prase třeba po pár týdnech, jestli vůbec. Dále je také otázka kvality vyčištění a jestli si čištěním něco nezhoršil - zažil jsem případy že si člověk čistil notebook a dopadlo to z úplně nelogických důvodů ještě hůře než to bylo předtím..
LudekBrno
Profil
Anonymní:
Notebooky jsou trochu jiný případ, než stolní PC.Jsou procpány různým diagnostickým SW od výrobce, takže je klidně možné, aby počítač včas varoval, zvlášť když u notebooku není problém chlazení výrazně zhoršit položenim na nevhodnou podložku, která ucpe chladící otvory. Typicky sledování filmů v posteli. Takže než se tady pouštět do teorií, počkal bych na odpověd, jak se to přehřivání projevuje a jestli to náhodou není v normě.notebooky obecně topí dost, takže si může někdo myslet, že už je to moc a ono třeba není.
Anonymní
Profil *
Ano jistě notebooky jsou plné ruzných diagnostických programů, osobně jsem se ale s žádným takovým konkrétním nesetkal a to mi rukama pár notebooku prošlo a pár z nich se přehřívalo(ano a to tím způsobem, že se prostě vypnul a udržet na notebooku ruku nebylo možné). Každopádně já slovem přehřívat opravdu myslím, že po určitém čase se noťas prostě sám od sebe vypne(z důsledku vysoké teploty).
Ano notebooky topí, ale v žádném případě bych nenazýval normu, že se ti na procesoru objevují teploty třeba 85°C což je už poměrně dost. A hlavně myslím, že kdyby měl autor problém, že notebook topí, tak se tato sekce jmenuje "notebook topí" a ne "notebook se přehřívá".
O nějakém pokládání do postele ani nemluvě, notebook by v posteli bez pasivní chladící podložky neměl co dělat stejně tak by neměl ani co dělat na klíně, už jenom z důvodu, aby dotyčný bral ohledy na svoje "nádobíčko".

Ale to je fuk souhlasím s tebou, nemá cenu tady rozvíjet teorie do doby, dokud to autor nespecifikuje.
Adrifinel
Profil
Asus F7Series

95- 99°C CPU
HW je na 85°C


Možná mám nevhodnou položku, protože když jsem ho měla jinde, tak teplý nebýval. Je možné, že tohle dřevo nějak špatně vede. Když si sáhnu ze spodu na notas a na ten "stůl" tak jsou obě horké.

Servis. No uvidím. V naší rodině je spíše zvykem domácí kutilářství než to někam vozit...

Občas mi to hází Blue dead. Někdy 2x za celý den, někdy po týdnu... Sám o sobě se mi zatím ještě nevypnul, jestli se myslí takové to, že se to vypne jako když to vypínáte :D

Nejsem si jistá, jestli je to topění nebo přehřívání, ale pokud mi programy ukazují teplotu kolem 95°C, tak bych řekla, že je to asi spíše přehřívání :) Objevuje se mi to docela při klidovém stavu, kdy nemám spuštěnou žádnou hru a ani třeba nespouštím v prohlížeči filmy.


A tak vám koukám, že každý program ukazuje jinak jeden, poté co jsem to přes žebrování vzala vysavačem kolem 80°C a druhý ukazuje teploty zase 60°C+
Anonymní
Profil *
Adrifinel:
95- 99°C CPU
Ou to už je na procesor opravdu moc, nevím jakým programem to měříš a jestli ten program měří správně, ale kritické teploty procesorů(samozřejmě záleží na procesoru) se pohybují v rozmezí cca 70 - 100°C ( to je ta teplota při kterým se počítač už vypíná). Zde nalezneš seznam kritických teplot různých typů procesoru. Ale počítej s tím, že ty kritické teploty už jsou takové, kdy ty komponenty už dostávaj pořádně zabrat

Možná mám nevhodnou položku, protože když jsem ho měla jinde, tak teplý nebýval
Ano jistě může to být, zkontroluj jestli nekreješ nějaký z průduchů, ale obecně řečeno. Když to máš normálně "postavené" na stole tak funkční notebook by se ti neměl přehřívat(jasně že hřeje a to tak že dost), ale prostě nikdy by se ti neměl vypnout z přehřátí. A funkční notebook se ti nepřehřeje ani při maximální zátěži.

Občas mi to hází Blue dead.
Ano může to s vysokou teplotou procesoru souviset, ale zase to může být dalších x důvodů. Vzhledem k tomu, že již máš asi starší notebook, tak to může být i čímkoliv jiným. Ale takhle pokud máš modrou smrt jednou za týden tak i to je dost. A mělo by se to řešit..

programy ukazují teplotu kolem 95°C
Jaké konkrétně? Pokud je to nějaký od výrobce určený pro daný notebook tak dejme tomu, že se tomu dá věřit, pokud stáhneš jakýkoliv jiný z netu tak důvěryhodnost už není tak vysoká. Už jenom z důvodu že na každém notebooku běží něco jiného.

Servis. Už vidím jak táta poveze notas do servisu
Mno, možná to bude nezbytné. Je dost možné že prostě už něco nefunguje tak jak má a to nejlépe zjistí v nějakém lepším servisu. Ale takhle co jsem koukal tak sehnat náhradní díl na F7Series bude taky sranda. Takže opět tady je otázka ohledně výhodnosti a nevýhodnosti koupi nového

Pokud se ti to ještě nevyplo, tak bych to ani tak nehrotil, na druhou stranu pokud těch 95°C máš z "důvěryhodného" zdroje bez zátěže tak potěš pánbůh. A rozhodně bych to začal řešit, protože je jen otázka času, kdy ti prostě něco odejde.
Každopádně ať děláš cokoliv - zkontroluj průduchy jestli je něčím nekreješ(zeď, polštář atd atd..). Můžeš to zkusit ještě jednou vyčistit, ale jak jsem psal, čištění notebooku není taková srandička a stačí špatný pohyb a prostě něco zkazíš. A osobně bych se asi nikdy do čištění notebooku netroufnul(už z důvodu že na co sáhnu to zničím :D )
Adrifinel
Profil
Použila jsem programy Notebook Hadware Control a cpuid Hadware monitor... nevím jak jsou spolehlivé....

Asi jsem slepá, ale v seznamu nevidím DUO T5550 ;)

Zkusila jsem to přes žebrování vyfoukat vysavačem a je to kolem 70°C v klidu...
Anonymní
Profil *
Adrifinel:
cpuid Hadware monitor
Znám no, u mě je měření teploty notebooku velmi neznámá, jeden program hlásí teplotu procesoru 70°C druhej 75°C a třetí 90°C a teď si vyber čemu máš věřit :D a ten cpuid no osobně jsem ho používal ale jen pro info nespolehal jsem na to.

Asi jsem slepá, ale v seznamu nevidím DUO T5550 ;)
Slepá nejsi, v tvém případě bych ale volil Mobile Core 2 Duo takže kritická teplota je 100°C

Zkusila jsem to přes žebrování vyfoukat vysavačem a je to kolem 70°C
Slyšel jsem, že toto může pomoct, očividně to funguje.

Takhle, zkoušej měřit teploty, v případě že se notebook přehřeje prostě se ti vypne. To poznáš. Do té doby bych to moc neřešil, protože spolehat na nějakej freeware program a dělat kvůli tomu rozruch je celkem zbytečné. Každopádně pokud ti to nedá, ještě jednou rozeber a pořádně pročisti nebo navštiv servis, ale řekl bych, že je to zbytečné. chladící podložka je dobrá věc, ale pokud se notebook prostě přehřívá tak ti to nepomůže. Že ti nefunguje větrák toho bych se nebál, protože kdyby nefungoval tak se ti to prostě upeče a vypne. Což v tvém případě ještě nenastalo..
Webby
Profil
70° v klidu na procesoru je taky moc, ale je pravda, ze je nejiste, z jakeho zdroje je tato informace a jak se ji da verit.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0