Autor Zpráva
simonek252
Profil
tvorba webovych her ..
potřeboval bych poradit jak mím začít programovat pokud budu chtít někdy do budoucna vyrobit webovou hru .. ??

jaky programy a tak podobne prostě co nejvíc věcí prosím děkuji ;-)
jenikkozak
Profil
simonek252:
Nejlépe uděláš, když začneš tady. Fakt to nejde přeskočit. Pak na to plynule navážeš. Počítej ale s tím, že webovou hru nezvládneš vytvořit za letní prázdniny.
simonek252
Profil
myslim třeba příští rok ;-) šlo by zatim začít třeba stavbou nějakých budov ??
jenikkozak
Profil
šlo by zatim začít třeba stavbou nějakých budov ??
Určitě. Při studiu webových technologií můžeš pracovat jako zedník, řidič, zahradník, učitel, žena v domácnosti… To není omezené.
simonek252
Profil
:-D myslel jsem tim třeba kasarna lvl 1,2,3,4,,5,6,7 atd :-D
pcmanik
Profil
simonek252:
Asi si trochu odtrhnutý od reality. Najprv sa nauč základné HTML + CSS tým si zostrojíš nejaký design, potom k tomu pripoj php a databázu a nakoniec to ešte môžes vyšperkovať javascriptom.
jenikkozak
Profil
Jestli chceš naprogramovat Travian, tak na to ti nejspíš nebude stačit ani deset let.
simonek252
Profil
:-O :-D je mi 13 tak to se mi do těch 23 povede :-D
načem si mám vyzkoušet ten html + CSS
jenikkozak
Profil
simonek252:
:-O :-D je mi 13 tak to se mi do těch 23 povede :-D
Asi spíš ne, ale zkusit to každopádně můžeš.

načem si mám vyzkoušet ten html + CSS
Na svém počítači. Na té hře, co chceš vytvářet.
juriad
Profil
1) Zkus si udělat třeba líbivou stránku o sobě nebo o hře, kterou budeš teprve vytvářet; na tom se naučíš, jaké prostředky máš vůbec k dispozici a poznáš, že hra nebude procházka rájem. Technologie: HTML, CSS
2a) Zkus jednoduchou hru pro jednoho hráče: hada, tetris, piškvorky - pokud chceš, aby se to hýbalo. Technologie: JS
2b) Zkus si naprogramovat třeba jednoduchý úkolníček: mít seznam úkolů, jejich důležitost, termíny, barvení pokud se přiblíží dead-line - pokud chceš, aby se pracovalo se stavem hry. Technologie: PHP, MySQL
3) Dej vše výše zmíněné dohromady a vymysli pěkný příběh.
weroro
Profil
simonek252:
Je mi asi jasné, že chceš smerovať vývojom hier pomocou HTML a ku nemu pridružených jazykov. Mohol by si ale zvážiť (možno si ani nevedel) iné jazyky, či techológie ako napr. Flash. Flash-ových hier je na webe kopa a ako ukážku jednej hry, na ktorej vývoji som sa dokonca aj podieľal ti môžem dať on-line stratégiu vo flashi http://fcmx.net/ (ruština nutná)
pcmanik
Profil
weroro:
Vzhľadom k tomu kam sa web uberá ma určite väčsiu perspektívu ak sa teraz začne učit webgl, ktoré za pár rokov bude už dostatočne rozširené narozdiel od flashu ktorý skôr či neskôr upadne do zabudnutia.
simonek252
Profil
ja jsem vytvářel stranku na webnode .. tam to nejde vyzkoušet html a css ??
peta
Profil
simonek252:
Unika ti to hlavni. Html, css, js slouzi jen pro zobrazovani. Webova hra musi ukladat na server, tam byva php, mysql.
Pro webove hry mozna bude lepsi flash, swf. Samozrejme to lze udelat i strankami, ale to je desne pracne. Flash bude potrebovat ale tez ukladat data na server. Jen se v nem lepe dela grafika.

Js hry
http://volny.cz/peter.mlich/hry/hry.htm
Pro zacatek si vyber nejakou malou 1k hru a zkus ji zmenit. Treba vymenit obrazek nebo u piskvorku, aby se misto o/x zobrazovalo w/v. (Kod si ulozis snadno pres prohlizec soubor/ulozit_stranku... nebo je tam link na rar soubor.)

Php
http://peter-mlich.wz.cz/web/php/pr/tic/tic.php
Je tam link na kod. Ale ten se da spustit jen na serveru, treba ja pouzivam Wamp server pro win a nebo webovy http://wz.cz. Ty piskvorky jsem nasel nekde na zive.cz nebo root.cz, mozna interval.cz, uz nevim.
Mozna si najdi guestbook se zapisem do souboru.
google.com = simple example php guestbook file

Mysql
http://peter-mlich.wz.cz/web/mysql/pr/index.htm
Nic jednoducheho tam ale zrovna nemam. Mozna ten prvni priklad. Nejlepsi je zacit necim jako guestbook se zapisem do mysql.
google.com = simple example php guestbook mysql
---
O webgl nemam predstavu. S flash jsem taky nedelal (navody na flash jsou i na jpw). Co je lepsi, nevim.
Webnode je redakcni system na ukladani stranek. Nevim, zda tam jde jeste neco vic. Tam asi nepujde dat css ani js. Ale nezkousel jsem tam podstouvat kod.
weroro
Profil
pcmanik:
Samozrejme. Spomenul som to iba na okraj ako jednu z alternatív. Mimochodom čudné, že poslednú dobu nikto nepoužíva ako proti argument HTML5. Čím to asi len bude? :)

peta:
Pro webove hry mozna bude lepsi flash, swf. Samozrejme to lze udelat i strankami, ale to je desne pracne. Flash bude potrebovat ale tez ukladat data na server. Jen se v nem lepe dela grafika.
Ukladať dáta potrebuje zo všetkého (JS, Flash, SL) a to bez server-side scriptu neurobí, to je jasné. To s tou grafikou, je asi jedno z plus, ktoré technológie ako Flash ponúkajú, ale je tu ešte aj pomerne lepšia prehľadnosť kódu samotného, výsledná veľkosť, možnosť regulovania výkonu (= pôjde to plynule aj na slabších strojoch), nehovoriac o tom, že ActionScript je potomkom/bratom Javascriptu, takže sa k jednému aj druhému dá bez problému preskočiť bez nejakých vážnejších komplikácií.

Veľkým mínusom je podpora, založená na nedomyslených predpokladoch a teóriách.

Mne osobne príde zložitejšia klasická klikačka (T-ravian), pretože mi nesedí refresh celej stránky pre uloženie dát.

// T-ravian je tu v diskusii zakázané slovo?
Moderátor jenikkozak: Ano. Nejspíš tu s ním někdo spamoval.
peta
Profil
Jo, jeden cas tu bylo forum plne t-ravianu s odkazy.
Anonymní
Profil *
simonek252:
Podle tvých příspěvků soudím, že si k html, css, php(či jinému jazyku běžící na straně serveru) a sql ani nepřičuchl. V tomto případě není možné vůbec o nějaké (i jednoduché) hře uvažovat. Nebuď tak rychlý, nejprve se nauč html + css na nějakou základní úroveň (nemusíš psát validní kód, ale prostě takovej aby fungoval tak nějak přibližně stejně v každém prohlížeči). Až tohle budeš umět mrkni na nějaký jazyk běžící na straně serveru(PHP,ASP,.NET - v tvém případě si zvolíš asi PHP) - nauč se základy, stejně tak se nauč základy databáze, pokud budeš chtít mrkni i na javascript - tím tu hru příjemně oživíš. Až to vše budeš dostatečně umět(ale fakt myslím dostatečně - to znamená aby ses nemusel na každou kravinu tady třikrát ptát) tak začni uvažovat o hře. Doporučím ti, aby jsi si ještě před tím než začneš cokoliv dělat to nějak v hlavě(či na papír) navrhl základní principy hry a hlavně přemýšlej i o tom kódu, ten kód by jsi měl psát tak, aby se v něm vyznal kdokoliv jiný. Už jenom z důvodu, že hru nebudeš prostě psát víkend a je dost možné že prostě budeš něco přepisovat a když se v tom nevyznáš tak ti to dost stěží práci.

Prostě je to dlouhá cesta, nezmiňuji ani grafiku, marketing atd. Nehledě na tom, že až budeš chtít tuhle hru spustit naostro budeš potřebovat nemalé finanční prostředky na hosting, reklamu..

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0