Autor Zpráva
Juandev
Profil
Máte nějaký dobrý způsob jak uklidit počítač, ve smyslu toho co smazat a co ne?
okolojsoucí
Profil
No rozhodně bych promázl /temp, pak CCleaner bych to projel, vč. registrů. Vždy jsem se na něj spolehl a vždy nezklamal. Akorát je nutné vědět co od toho programu očekáváte, co chcete tak taky bude dělat. Tak že pokud si smažete polovinu Windows souboru, je to chyba vaše.
Juandev
Profil
No, spíš to myslím tak, že na D disku mám data, kde mi nezbyde nic jiného, než je probrat ručně, nebo se na to vykašlat. Na C disku je ale kde co. Mohu si třeba zazálohovat logy chatu, prohlížečů, bookmarky apod a zbytek pryč. Nebo jak to dobře probrat. Je tam řada souborů/sw, které už nemusím potřebovat, ale podle jména to nepoznám.
yFang
Profil
Zazálohovat data, zformátovat disk, přeinstalovat systém.
Juandev
Profil
yFang:
Ano, k tomu jsem teď také došel. Zatímco na D disku probíráním data opravdu mizí, na C disku odinstalovávám, mažu a žádný velký vliv to na uvolnění prostoru nemá:-(
Bubák
Profil
Juandev:
na C disku odinstalovávám, mažu a žádný velký vliv to na uvolnění prostoru nemá
Mohlo by to být kvůli funkci "Obnovení systému".
Plaváček
Profil
Juandev:

Zkus Wise Registry Cleaner: http://www.wisecleaner.com/. Umí pročistit disk i samotná Windows od spousty zbytečného balastu. A jak říkal Bubák - zkus ubrat místo, které je vyhrazeno pro službu Obnovení systému.
Chamurappi
Profil
Jaký přesně smysl má ta očista registrů? Zajímalo by mě vysvětlení, proč konkrétně má na něco nějaký měřitelný vliv.

Reaguji na Juandeva:
Jaký má být účel toho úklidu? Který problém se tím má vyřešit?
Jeden můj známý je posedlý čištěním Windowsu, má na to spoustu nástrojů, které mu systém postupně vypucují do takového stavu, že půlka věcí nefunguje (což si vysvětluje tím, že ho čistí málo). Já naopak provádím očistu jen tím, že systém jednou za čtyři měsíce restartuju… a na nic si nestěžuju.
Plaváček
Profil
Chamurappi:

Jaký má být účel toho úklidu? Který problém se tím má vyřešit?

Jeden z problémů, s nímž se často setkávám, je fakt, že jeden fyzický disk je rozdělen na dvě logické části, přičemž místo pro chod samotného systému je poddimenzováno. Možná to je důvod dotazu. Samotná reinstalace systému totiž není zrovna procházka růžovou zahradou, proto jí vždy dělám, až když nic jiného nezbývá. :)

P.S. Nejde jen o registry. Wise Cleaner umí "uklidit" disk.
Amunak
Profil
Plaváček:
A jak říkal Bubák - zkus ubrat místo, které je vyhrazeno pro službu Obnovení systému.
Navrhoval bych tuhle funkci úplně vypnout, protože extrémně zpomaluje instalace nových aplikací, a nepřijde mi moc užitečná (v životě jsem to nepoužil, a nevěřím, že je to spolehlivé). Když je potřeba, udělám si nějakou zálohu sám.

Chamurappi:
Jaký přesně smysl má ta očista registrů? Zajímalo by mě vysvětlení, proč konkrétně má na něco nějaký měřitelný vliv.
Velmi občasná očista registrů neuškodí (pokud je provedená nějakým nástrojem, co ti ty registry nerozbije :). Měla by nepatrně zrychlit start pc a některých programů (třeba „Průzkumník Windows“ přiřazuje ikonky a akce k příponám souborů podle registrů - když to ukazuje na nějakou aplikaci, která už neexistuje, zbytečně a naprosto minimálně se to zpomalí).

Čištění, které dělá třeba ccleaner, a které já docela ocěňuji, je mazání dočasných souborů (a různých kešů aplikací). To Windows moc dobře neumí. Kolikrát stáhnu nějaký gigabajtový archiv přes „otevřít“ v prohlížeči, rozbalím ho, a on pak leží stažený někde v tempu další měsíc.

Jiný proces, kterým jednou za půl roku projdu, je stará dobrá defragmentace disku. To když se mi mapy v Guild Wars načítají moc dlouho, protože disk lítá z jedné strany na druhou, aby přečetl pár velkých souborů.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Plaváčka:
jeden fyzický disk je rozdělen na dvě logické části, přičemž místo pro chod samotného systému je poddimenzováno
Ano, to bývá nepěkný problém (který je vhodné řešit přerozdělením). Nicméně Juandev říká, že čistí oddíly C i D.


Reaguji na Amunaka:
Měla by nepatrně zrychlit start pc
Konkrétně jak? Vím, že programy spouštěné při startu jsou v HKLM/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run (+ tatáž cesta v HKCU), ale jak čistič pozná, co spouštět chci a co ne? Jaká jiná místa v registru mají na rychlost startu vliv a jdou nekonfliktně vyčistit?

třeba ‚Průzkumník Windows‘ přiřazuje ikonky a akce k příponám souborů podle registrů
Řekl bych, že to dělá v separátním vlákně až po otevření okna, takže pokus o vyčtení ikony z neexistujícího souboru nanejvýš opožděně vymění ikonu „zatím neznám ikonu“ za ikonu „nemám ikonu“, to moc nebrzdí. Samotná doba zjišťování, odkud se ikona má brát, je neznatelně malá.

mazání dočasných souborů“ … „rozbalím ho, a on pak leží stažený někde v tempu další měsíc
Takže jde především o volné místo? Není lepší mít celý uživatelský profil na oddílu, kde místo dojít víceméně nemůže?
Když místo dochází, vyskočí otravná bublina a nabízí promazání dočasných souborů — to nestačí?

Jiný proces, kterým jednou za půl roku projdu, je stará dobrá defragmentace disku.
Od Visty se defragmentuje automaticky na pozadí, ne?
Amunak
Profil
Chamurappi:
Konkrétně jak? Vím, že programy spouštěné při startu jsou v HKLM/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run (+ tatáž cesta v HKCU), ale jak čistič pozná, co spouštět chci a co ne? Jaká jiná místa v registru mají na rychlost startu vliv a jdou nekonfliktně vyčistit?
To jsou dvě ne úplně souovisející věci. Já to myslel tak, že velká část registrů - i těch zbytečných - se po přihlášení načítá do paměti, a bůhví jak se s nimi ještě pracuje. Když tam nejsou, tak se s nimi nepracuje, a tedy ušetříš nějaké neznatelné minimum prostředků.

Programy spouštěné po startu konkrétně CCleaner umí taky rušit, tam si pochopitelně musíš říct, co zrušit, a co ne. A je to asi ta nejčastější a nejdůležitější čistící funkce, kterou používám :-) ty cesty jsou uložené jak v registrech, tak v nějakých specielních autorun složkách systému a v "plánovači úloh". A možná ještě někde. Není nad linuxové systémy, kde je tohle obvykle naprosto jednoznačné. Respektivě je to tam tak, jak si to každý udělá.

Takže jde především o volné místo? Není lepší mít celý uživatelský profil na oddílu, kde místo dojít víceméně nemůže? Když místo dochází, vyskočí otravná bublina a nabízí promazání dočasných souborů — to nestačí?
Mám v notebooku všehovšudy dva oddíly a dochází mi místo na obou (~20GB volného místa celkem). Bublinu jsem nikdy neviděl, asi jsem to nikdy nenechal zajít až tak daleko.

Od Visty se defragmentuje automaticky na pozadí, ne?
To je pravda, ale přišel jsem na to, že když udělám v počítači "úklid", při němž mažu, kopíruju, archivuju a přesouvám stovky gigabajtů, je snazší tu defragmentaci pustit ručně, aby se to dalo dohromady, než čekat, až se to spraví samo.

Všechny tyhle metody jsou trochu pofidérní, ale mají nějaký minimální vliv na chod mého PC. Teda pokud si čištěním někdo něco vyloženě rozbije, pak je asi lepší, aby to nedělal.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
velká část registrů - i těch zbytečných - se po přihlášení načítá do paměti
Ty zbytečné tvoří maximálně jednotky megabajtů, v paměti, která bývá o tři řády větší.

ty cesty jsou uložené jak v registrech, tak v nějakých specielních autorun složkách systému
Všechny jdou přehledně najít v programu msconfig.exe, který je součástí systému, ne?

Všechny tyhle metody jsou trochu pofidérní, ale mají nějaký minimální vliv na chod mého PC.
Není to jen placebo efekt?
Juandev
Profil
Bubák:
Mohlo by to být kvůli funkci "Obnovení systému".
Hmm, to budu muset najít. Anglicky by to mohlo být "System recovery"?

Plaváček:
Zkus Wise Registry Cleaner:
A nedělá to to samé co CCleaner?

Chamurappi:
Jaký má být účel toho úklidu? Který problém se tím má vyřešit?
Problémy jsou 2. Jednak nedostatečné místo na systémovem disku a druhák různé chyby vzniklé špatnou odinstalací apod., které se dobře vyřeší naformátováním disku a opětovným zavedením sw.

Plaváček:
Jeden z problémů, s nímž se často setkávám, je fakt, že jeden fyzický disk je rozdělen na dvě logické části, přičemž místo pro chod samotného systému je poddimenzováno. Možná to je důvod dotazu. Samotná reinstalace systému totiž není zrovna procházka růžovou zahradou, proto jí vždy dělám, až když nic jiného nezbývá. :)
Ano je to tak jak říkáš. Ale to poddimenzování disku C jsem si měl ohlídat při koupy.
Alphard
Profil
Při reinstalaci systému (kterou sám naštěstí nemám potřebu provádět) bych postupoval obráceně. Zkopíroval bych celý disk, nainstaloval systém a zpětně si nahrál jen to, co potřebuji.
Pokud chcete formátovat disk, nechápu, proč čistíte registry, není to zbytečné?
Juandev
Profil
Alphard:
Nevím jak kdo, ale já tak postupuji. Nečistím registry, když vím, že to půjde vše do kytek.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0