Autor Zpráva
Juandev
Profil
Překvapuje mě, že na notebooku ani na HDD není napsáno o jakou velikost se jedná a o jakou sběrnici se jedná. Není to ani v manálu, nebo to nevidím. Předpokládám ale, že velikost HDD je 2.5'' a sběrnice je ATA (to tu je napsáno). ATA je to samé co SATA? Všude po internetu se tyto pojmy dost mísí.

A když tam mám napsáno ATA, tak to je asi ATA I. Což takhle ATA II a ATA III. Mohu to použít? Předpokládám, že pak se nevyužije plně frekvence nového HDD, protože tam bude původní maximální rychlost jako pro ATA I. Není pak lepší si koupit HDD s ATA I?
aDAm
Profil
ATA: http://cs.wikipedia.org/wiki/ATA
SATA (Serial ATA): http://cs.wikipedia.org/wiki/SATA

Ještě za dob minulých kdy bylo jen ATA alias IDE rozhraní to znamenalo pralelní port pro komunikaci mezi zařízeními. Pak přišla inovace v podobě SATA kdy se ATA rozhraní seralizovalo a v důsledku vznikla nová zkratka PATA (Paralel ATA) což v podstatě znamená ATA či IDE

Pokud chceš pořídit nový disk do NTB tak záleží co to máš za NTB, pokud něco staršího tak tam bude klasické paralelní ATA a pokud něco nového tak tam bude SATA. Každé z těchto rozhraní zaznamenalo vývoj a zrychlování přenosových rychlostí a proto se rozlišovaly na 1,2,3 atd....A samozřejmě se dělala zpětná kompatibilita atd. Disk tedy vybírej podle toho co umí tvoje deska/NTB
Juandev
Profil
aDAm:
eště za dob minulých kdy bylo jen ATA alias IDE rozhraní
Takže ATA je IDE? Já myslel, že to jsou 2 základní různé druhy sběrnice. A teďka koukám do BIOSu, že to bootuje z IDE:-)

Disk tedy vybírej podle toho co umí tvoje deska/NTB
Takže když mám notebook z roku 2007 a na HDD je ATA, tak to bude spíš PATA, neboli IDE?
Plaváček
Profil
Juandev:

Bylo ti odpovězeno. Cituji: Disk tedy vybírej podle toho co umí tvoje deska/NTB. A použij strejdu Googla.
aDAm
Profil
V osobních počítačích bývalo nejrozšířenějším rozhraní ATA (Advanced Technology Attachment, což je v podstatě synonymum názvu IDE Integrated Drive Electronics a pro lepší odlišení se dnes označuje též jako PATA) Sériové rozhraní SATA (Serial ATA) je nástupcem klasického ATA (retroaktivně přejmenované na PATA) rozhraní.

A ano pokud máš NTB z roku 2007 je možné že je vybaven klasickým rozhraním ATA alias PATA, bohužel věšteckou kouli mám v opravně takže nedokážu zjistit co máš za NTB a jaký je nejvhodnější disk.
Juandev
Profil
Plaváček:
Děkuji za milí přístup. Kdybych věděl co umí moje deska, nebo to byl schopen vyčíst z manuálu (který jsem vygoogloval), tak se tady neptám.


Tak jsem se dotázal u výrobce a zjistil, že mám SATA.
Plaváček
Profil
Juandev:

Kdybys hned dodal model notebooku, mohl jsi mít odpověď už dávno. To jenom na okraj.
Juandev
Profil
Plaváček:
Tak mi to příště řekněte. Já nevím co mám dodávat, abych měl hned odpověd.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0