Autor Zpráva
CZghost
Profil
Zdravím. Nevím proč, ale z ničeho nic přestala fungovat DVD mechanika. Je připojená na základní desku, je napájena, vysouvání a zasouvání funguje, ale neukazuje se ve správci zařízení ve Windows a systém ignoruje vložený disk. Je možné, že se nějak ztratil přístup k ovladačům mechaniky? Pokud ano, jak je získám zpět do Windows? Mám mechaniku LG s technologiemi Secur Disc a LightScribe. Mechanika je multifunkční, podporuje CD, DVD a obsahuje vypalování. Nepodporuje Blu-Ray disky. Výrobní číslo z paměti nevím, musel bych mechaniku vyjmout a podívat se.
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
Podívej se do Správce zařízení a pokus se tam mechaniku nalézt. Zkontroluj, zda u ní není nějaké upozornění, případně zkus aktualizaci ovladačů. Pokud to nepomůže, najdi si typ mechaniky a podívej se na stránky LG (případně výrobce počítače), zda nejsou nějaké novinky tam. Také můžeš zkusit nějakou live distribuci Linuxu (nemusí se vypalovat, jako médium poslouží i USB klíčenka, ale musíš si přenastavit pořadí bootovacích zařízení v BIOSu).
CZghost
Profil
Fisir:
Té linuxové distribuci bych se rád vyvaroval, počítač totiž sdílím s rodinou a tátovi se Linuxy nelíbí. Do správce zařízení jsem se díval už poněkolikáté, ale žádnou DVD mechaniku zde nevidím a to ani při zobrazení skrytých zařízení. Prostě jako by se vypařil. Našel jsem dvanáct typů mechaniky, z nichž mé mechanice odpovídají tyto: GH22NP20, GH22LS30, GH20NS15. Mohl bych se podíat do BIOSu, tam možná najdu sériové číslo mechaniky a typ. V horším případě bych musel kontaktovat strejdu, kterej se v tomhle vyzná podstatně lépe :-)
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
Té linuxové distribuci bych se rád vyvaroval, počítač totiž sdílím s rodinou a tátovi se Linuxy nelíbí.
:-) Říkám (píšu) – zálohuješ flashku, použiješ nějakej prográmek na vytvoření bootovací USB klíčenky s obrazem live distribuce Linuxu, nastavíš prioritu bootovacích zařízení a z flashky nabootuješ. Linux se systému nijak nedotkne, jakmile počítač vypneš a klíčenku vytáhneš, při dalším zapnutí tam budou normálně Windowsy.
CZghost
Profil
Fisir:
zálohuješ flashku, použiješ nějakej prográmek na vytvoření bootovací USB klíčenky s obrazem live distribuce Linuxu
To je jedno, táta nechce na počítači vidět Linuxy, navíc bych si rád uchoval funkci USB jako úložiště, nikoliv live distribuce Linuxu. Proto říkám, že bych se jich rád vyvaroval. Bez BIOSu to stejně asi nepůjde, tam zjistím, jestli je vůbec mechanika propojená s počítačem nebo je jí jen poskytováno napájení. Pokud mechaniku najdu, pak je s počítačem propojená. Mačkat DEL, až se dostanu do BIOSu a potom hledat, hledat a hledat. BIOS mám v angličtině, kterou ovládám na střední úrovni, což je dostačující. Ale i tak, potřebuju nějak dostat zpět ty ovladače, dají se normálně stáhnout z internetu? Nějak to musí jít, i kdybych měl počítač dát do servisu.
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
To je jedno, táta nechce na počítači vidět Linuxy
Tak ho budeš muset poslat do hospody. Nebo se na to vykašlat a dát ten počítač do servisu. Nemám náladu na přesvědčování dalších tvrdohlavců, naprosto mi stačily tři dni neustálého „ano, to přesměrování jsem nastavil, jen ti neodepisuje“. On je tam uvidí, a jakmile zmizí, nezůstane po nich ani stopa. Ale opravdu bych ten Linux zkusil, možná jsou jen rozbité Windowsy.

bych si rád uchoval funkci USB jako úložiště
Vytvoříš z klíčenky bootovací médium a potom ho přeformátuješ na původní souborový systém a nakopíruješ zpět data ze zálohy. Problém vyřešen.

dají se normálně stáhnout z internetu?
To musíš zkusit. Při troše hledání by to mělo být možné. Ale také by měly být někde na záchranném oddílu (bohužel ti neporadím, jak se do něj dostat), nebo někdy výrobce přikládá CD s ovladači.
CZghost
Profil
Fisir:
někdy výrobce přikládá CD s ovladači.
Tak to asi nemáme, to bych musel zkusit stáhnout z netu.

Vytvoříš z klíčenky bootovací médium a potom ho přeformátuješ na původní souborový systém
To jsem ještě nedělal, ale můžu to zkusit. Pro případ, kdyby se Windowsy zbláznily :) XPéčka končí, budeme mít Win7 :)

Tak ho budeš muset poslat do hospody.
Bezva nápad, ale to by nesměl být na berlích :-), jinak ten nápad by rád uvítal :D

dát ten počítač do servisu
Ještě bych zkusil strejdu, jestli by nepomohl, servis bych nechal asi jako poslední možnost.
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
To jsem ještě nedělal, ale můžu to zkusit.
Nezapomeň si původní obsah flashky nakopírovat do počítače, ať máš z čeho obnovovat.

XPéčka končí, budeme mít Win7
To si dáváte dost na čas… tím by se toho mohlo dost vyřešit (pokud ovšem nenarazíte na nekompatibilitu starého hardwaru), a nebude to už příliš dlouho trvat…

On asi bude nejlepší ten strejda, problémy se takhle na dálku těžko identifikují. Mimochodem, máš štěstí, že to tu s tebou vůbec řeším, obvykle takovéhle dotazy odesílám rovnou na specializovaná fóra, už jsem tím pár lidí naštval… :-)
CZghost
Profil
Fisir:
Nezapomeň si původní obsah flashky nakopírovat do počítače, ať máš z čeho obnovovat.
To každopádně :)

To si dáváte dost na čas…
Nevím proč, XP končí v dubnu, což je za 14 dní.

tím by se toho mohlo dost vyřešit
Snad jo, témeř všechny komponenty jsou relativně nové, jenom disketová mechanika asi nebude fungovat, ale to je věc, kterou oželíme :-)
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
Nevím proč, XP končí v dubnu, což je za 14 dní.
XPéčka jsou všeobecně zastaralý systém, takže upírat se jen na datum oficiálního ukončení podpory není úplně nejlepší. XP využívají zastaralé technologie, nové tam nenainstaluješ. A pokud se bavíme o datu ukončení podpory – divil by ses, kolik komplikací, „udělámtozítří“ a „neníčasů“ se v takových případech vyskytne.
CZghost
Profil
Fisir:
XP budou fungovat pořád, jenom budou bez podpory. Řada lidí si jen tak pro zábavu nainstalovala ještě starší systémy, například DOS, na Ústecké poště stále ještě DOS mají :-)

Nicméně se nedoporučuje používat internet na zastaralých systémech bez podpory (nové verze antivirů také ukončí podporu pro staříka). Vistám, které mám na noťasu, také brzy ukončí podporu, takže i ty si budu muset přeinstalovat. Lepší to přeinstalovat teď, dokud mám čas. Pak už času nebude nazbyt :-(
CZghost
Profil
Počítač je u strejdy, instalují se Windows 7, které nám několik let budou ještě fungovat, pak budeme muset přejít na „osmičky“ :-)

Při té příležitosti si strejda vzal k tomu ještě CD s ovladači vypalovačky, které jsem náhodou našel. Snad to bude fungovat :-)
Jinak jsem teď na noťasu, kdyby náhodou se někdo ptal. Tady mám Visty, které si také vyměním za „sedmičky“ :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0