Autor Zpráva
Ondřej Ryška
Profil
Zdravím,
ze školy mám půjčené Raspberry Pi i s kartou na které je nainstalován Raspbian. Potřebuju na tomto zařízení měřit rychlost AJAXu takže logicky potřebuju být připojen na internetu. A v tom je problém. Situace je taková: doma mám internet přes mikrovlnu. Od antény vede kabl do routeru. Z routeru potom přes eternetový kabel do jednoho desktopu a do wifi routeru. Na wifi router se připojuju z notebooků. Ip adresy jsou přidělovány pomocí DHCP. Raspberry chci používat klasicky, tedy propojit s televizí přes HDMI. Žádné putty a VNC. Raspberry propojím přes HDMI, připojím klávesnici, myš a všechno funguje jak má. Pak se chci připojit na internet. Tak tedy propojím kabelem Raspberry s tím routerem co je hned za anténou (ne wifi router). No a když se chci podívat na web třeba v Chromium, tak se stránka nenačte s tím že nebyla nalezena. Prostě nejsem připojený na internetu. Vím že se asi musí něco přenastavit na Raspbianu v konzoli pomocí příkazu nano etc/network/interfaces. Snažil jsem se měnit položku address i gateway ale nic nepomohlo. Tohle je výstup ipconfig z desktopu který je také připojený eternetem na tentýž router:



Po zadání příkazu nano etc/network/interfaces na Raspbianu se zobrazí toto:



(Omlouvám se za kvalitu obrázku. Jelikož se na Raspbianu nemohu připojit na internet, nemohu pomocí apt-get nainstalovat utilitu na screeny a tak je to vyfocené nekvalitním foťákem z mobilu. Pokud by byly problémy s čitelností, klidně to tu můžu přepsat.)

Tuším že u položky gateway by měla být adresa routeru. A ta je jak předpokládám, 192.168.0.254 (výchozí brána u ipconfig na desktopu). Položku address jsem zkoušel měnit, tedy konkrétně část za poslední tečkou. Zkoušel jsem tu jedničku změnit na jiná čísla ale nic nepomohlo. Potom co jsem nové nastavení uložil a zkusil se v Chromiu podívat na web nebo třeba pingnout nějaký web, internet opět pořád nefungoval. Nevím jestli se má ještě něco jiného přenastavovat, restartovat apod. S raspberry a celkově se sítěma mám malé zkušenosti.
Děkuji za tipy.
juriad
Profil
Ondřej Ryška:
Tuším, že změnou konfiguráku se neprovede změna síťového interface.
Musíš po změně restartovat síťového daemona. Buď pomocí příkazu service network restart nebo /etc/init.d/network restart.

Nebo prostě spusť dhcp klienta. Je to příkaz buď dhclient eth0 nebo dhclient eth0.

Raspbian přímo neznám, odtušuji podle obecných konvencí v Linuxu.
fandaa
Profil
Ondřej Ryška:
Po změně určitě pro jistotu restartuj. Jinak taky jsem měl problém se sítí, fungoval mi restart síťového zařízení.

ifdown eth0
ifup eth0
Ondřej Ryška
Profil
Perfektní, zkusil sem sudo /etc/init.d/networking restart, to potom ještě připojení nefungovalo, ale příkazem sudo dhclient eth0 se problém vyřešil a připojení funguje.
Děkuji moc.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0