Autor Zpráva
janomajka
Ahoj,
já vím, že tenhle dotaz sem asi nepatří, ale nenapadá mě, kam jinam bych se měl obrátit.

Zajímalo by mě, když krimpuju stíněný konektor se stíněným FTP kabelem, kam se zapojí to stínění? Omotá se kolem dokola těch žil v místě kde jsem stáhnul tu bužírku, nebo jak?

Byl by postup u STP kabelu stejný?

Děkuji

Honza
Marschmallow
janomajka:
Omotá se kolem dokola těch žil v místě kde jsem stáhnul tu bužírku, nebo jak?
Omotat, ale celý kabel. To podle toho, jak to přesně chceš (na co a jak to potřebuješ) ;)
janomajka
Marschmallow:
Omotat, ale celý kabel.

Já se omlouvám, ale tuto odpověď moc nechápu. Když stáhnu 2cm izolace, tak budu mít navíc jen 2cm stínění, celý kabel od střechy k routeru je asi 15metrů. Mám tedy omotat stíněním ty žíly, co jsem odizoloval?
Marschmallow
janomajka:
No, pokud máš stíněný konektor, ale nikoli celý kabel, tak je to k ničemu.
Ano, sice budeš mít stíněný konektor, ale ne celý kabel. K čemu to pak je? Pak to stínění přeci nebude fungovat!

Proto se také prodávají celé stíněné kabely.
janomajka
Marschmallow:
Ano, sice budeš mít stíněný konektor, ale ne celý kabel. K čemu to pak je? Pak to stínění přeci nebude fungovat!

Asi jsem to špatně popsal. Kabel FTP v sobě stínění má (kolem těch žil, po celé délce), když natáhnu kabel ze střechy do baráku, kabel je stíněný, jedná se mi pouze o to, jak s tím kouskem stínění při krimpování naložit? Omotám to tak, aby se stínění dotýkalo vnitřku toho konektoru?
Bubák
janomajka:
Našel jsem jeden návod, ale nedokážu posoudit, zda tam nepíšou nesmysly.
http://www.racom.eu/cz/products/m/ray/install.html#connect
V ukázce připojují kabel k venkovní jednotce, proto popisují montáž venkovního konektoru, tak i běžného vnitřního konektoru.
Marschmallow
janomajka:
Omotám to tak, aby se stínění dotýkalo vnitřku toho konektoru?
Ano, přesně tak, nesmí tam být žádná mezírka (ani malinká) a pak to bude celé stíněné. Vlastně "překrýt" ty stínění (z kabelu a z konektoru) přes sebe.
janomajka
Bubák:
V ukázce připojují kabel k venkovní jednotce, proto popisují montáž venkovního konektoru, tak i běžného vnitřního konektoru.

Děkuji, v článku je postup o kterém jsem nikdy neslyšel, učili nás jen klasické krimpování s kleštěmi, ale určitě je to zajímavé.

Marschmallow:
Ano, přesně tak, nesmí tam být žádná mezírka (ani malinká) a pak to bude celé stíněné. Vlastně "překrýt" ty stínění (z kabelu a z konektoru) přes sebe.

Díky, přesně tohle jsem potřeboval vědět.

Ještě mě napadá jedna otázka. Viděl jsem stíněný kabel, ve kterém byl jako stínění pevný drátek. S ním bych omotal pár závitů kolem těch žil, tak jak jsi psal.

Ale našel jsem jiný kabel, patrně také stíněný, ale místo pevného drátku, jsou tam jen taková vlákna (skoro jako chlupy) - Je to taky stínění? Kdybych tohle omotal kolem těch žil, tak to tam nebude držet, pokud bych to pustil. Jak se zakončuje tohle?
Marschmallow
janomajka:
Je to taky stínění?
Jestli myslíš něco podobného tomuto, tak to stínění je.

Kdybych tohle omotal kolem těch žil, tak to tam nebude držet, pokud bych to pustil. Jak se zakončuje tohle?
To namotává stroj (viz. vrchní obrázek, to přece sám člověk takhle nenamotá). Je to napnuté přímo pod izolací (tou vrchní). Takže ty nemůžeš nic dělat. Jedině to nějak zkusit :)
janomajka
Ne, já myslel něco jako tohle https://dl.dropboxusercontent.com/u/18867863/P1120249.JPG
DobráKlávesnice
Profil *
To spíš vypadá jako nějaká nevodivá tkanina
Marschmallow
janomajka:
To je jen (asi) bavlna a brání přetržení, porušení drátů.
Ke stínění slouží drát v mém [#9] příspěvku.
LudekBrno
Přišli jste mi pánové s tím tématem přesně do rány :-) V pátek mám řešit delší propoj právě venkovním FTP kabelem a zkušenosti mám jen s klasickým UTP. Jak jsem pochopil, potřebuji jiné (stíněné) konektory RJ45 a teď je zásadní otázka, pasuje ten konektor do stejných krimpovacích kleští pro nestíněné RJ45? A případně pokud nikoliv, lze nakrimpovat běžný nestíněný RJ45 bez zapojení stínění kabelu? (Zdálo se mi, že FTP má trochu silnější vodiče). Bohužel nemám u sebe ani kousek FTP kabelu ani stíněné RJ45. Díky za případné zkušenosti.
aDAm
LudekBrno:
ano pasuje. jak to tady tak čtu tak všichni v tom hledají nějaké tajemno atd. a přitom tam nic není. Buď se použite UTP a koncovky obyč bez stínění a nebo STP či FTP a k tomu patřičné koncovky. Krimpování je stejné jen je potřeba připojit stínění ke konektoru. STP/FTP se od UTP liší jen stínícím obalem, ale jejich velikost musí být stejná, jinak by se logicky nevlezly do zásuvek....
LudekBrno
aDAm:
OK, díky za odpověď. Byl jsem z toho poněkud nervózní, protože jsem kývnul na zapojení IP kamery u jednoho zákazníka, kde on už má natažený svůj FTP kabel (Cat5). Doporučil jsem jim kvalitní venkovní UTP a prodávající jim vnutil FTP, se kterým jsem nikdy neměl tu čest. A co jsem tak hledal na internetu, tak dost lidí doporučovalo použít raději klasický kabel UTP, že FTP vyžaduje komplikovanější řešení vzhledem k tomu stínění. Ještě bych přidal dva dotazy, jestli někdo bude mít praktickou zkušenost. Jestli je reálné, aby to fungovalo na 110m nebo jestli budu muset kabel cvaknout a někam do poloviny nacpat třeba switch? A druhý dotaz, stane se něco, když to stínění nevyužiju a nezapojím? Mám totiž tušení, že stejně ta zařízení budou mít obyčejné plastové zásuvky RJ45, takže stejně ho ani zapojit nemůžu.
LudekBrno
Doplním pro info výsledek akce. Kabel nakonec nebyl FTP, ale jen venkovní provedení UTP Cat5 bez stínění, takže jsem nacvaknul běžné RJ45 a překvapivě při délce kabelu 110m na první pokus spojení navázáno a drží. Nevím sice jakou se to spojilo rychlostí, každopádně IP kamera s HD rozlišením jede bez omezení v plné kvalitě, takže jsem ušetřil trochu práce a peněz za případné zapojení switche v polovině trasy. Akorát jsem neriskoval napájet kameru na tu dálku pomocí PoE a raději jsem v blízkosti umístil napájecí adaptér.

P.S.: Vím, že to není úplně tématem diskuze, ale třeba se někomu bude hodit praktická zkušenost s reálně použitelnou délkou UTP kabelu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: