Autor Zpráva
snazimse
Profil
Zdravím,

mám dotaz,jak správně rozdělit disk za chodu,mám windows 7,potřebuji si tam nahodit ještě linux.
Mám jen jeden nerozdělený oddíl C:,500gb disk.


Díky všem za rady!
Joker
Profil
snazimse:
Instalačky hlavních Linuxových distribucí umějí z existujícího oddílu ubrat volné místo a vyrobit nový oddíl pro instalaci Linuxu.

Samozřejmě doporučuji nejdřív zálohovat důležitá data.
aDAm
Profil
pomocí partitin manageru apod aplikací, ale počítej že to bude trvat věky ;)
snazimse
Profil
Joker:
Tak to by bylo super,a v čem je teda riziko?

aDAm:
No na takové aplikace,bych se nechtěl asi moc spoléhat.
Jedině,že by nějaká byla fakt dobrá!


Díky!
Fisir
Profil
Reaguji na snazimsea:
Riziko je v možném poškození tabulek souborového systému a následné nemožnosti přečíst disk standardním způsobem.

Reaguji na aDAma:
Proč by to mělo trvat věčnost? Pokud vím, tak se při úpravách diskových oddílů jen upravují tabulky souborového systému ale s daty se nijak nehýbe.
Joker
Profil
snazimse:
Tak to by bylo super,a v čem je teda riziko?
Každá operace s diskovými oddíly nese riziko ztráty dat.
I když si teď nevzpomínám, že by mi někdy nějaká operace s oddíly zničila data jako neočekávaný vedlejší efekt svého působení.
Zato už se mi povedlo při úpravách disku omylem smazat oddíl plný důležitých dat (omylem jsem odstranil jiný oddíl než jsem chtěl odstranit).

Když je to počítač s více disky a chci disky i fyzicky měnit (tj. otevírat počítač), neberu jako „příliš paranoidní“ ani před úpravou diskových oddílů disky které nechci upravovat fyzicky odpojit (vytahat kabely) :-)
Bubák
Profil
Fisir:
Proč by to mělo trvat věčnost?
Možná se pletu, ale myslím si, že záleží na tom, jak jsou data na disku roztroušena, protože pro diskový oddíl je zapotřebí mít místo v celku. Záleží tedy na tom, kolik dat bude nutné přesunout.
snazimse
Profil
Joker:
No,jasně,chápu,a můžou takhle na jednom oddílu pak bez problému fungovat,oba systémy bez konfliktu,akorát si vyberu při bootování,který chci?

Předpokládám,že to linux nějak separuje na tom disku,aby to nenarušilo nic,jak ve windows ,tak v linux.


Děkuji
Joker
Profil
snazimse:
Není to na jednom oddílu.
Ten instalátor nejdřív zmenší stávající oddíl odebráním příslušného množství volného (nevyužiteého) místa.
Vznikne menší (původní) oddíl a místo bez oddílů, ze kterého se následně vytvoří Linuxový oddíl.

Pochopitelně je nutné, aby na Windows disku bylo dost prázdného místa.
juriad
Profil
snazimse:
Bude to vypadat zhruba takto, přesný design závisí na distribuci:

A pak v Linuxu můžeš změnit, který systém má být jako výchozí, je na to spoustu návodů.

Každý systém musí být na vlastním oddílu. Možná můžeš mít problém s tím, že Windows dohromady používá 4 oddíly (což byl i případ mého NTB). 4 oddíly je v jistém smyslu maximum, a tedy nějaký oddíl budeš muset odstranit. Pořádně si to promysli a raději si najdi na internetu, zda se Windows bez toho oddílu obejdou.

Mimochodem, jakou distribuci plánuješ? Ze začátku bych doporučil něco konzervativního a široce používaného.
Joker
Profil
juriad:
Ten obrázek je nějaká historická vykopávka (podle verze kernelu bych řekl Ubuntu 9.04).

U moderních verzí Ubuntu vypadá první obrazovka instalačky asi takto:


Po zvolení „Vyzkoušet Ubuntu bez instalace“ systém normálně naběhne podobně jako by byl instalovaný, jen funguje plně z instalačky (tj. obvykle je pomalejší, nejsou instalované všechny aplikace, třeba česká lokalizace není kompletní a při vypnutí počítače se ztratí všechny změny).
juriad
Profil
Joker:
Měl jsem napsat, že tak nějak bude vypadat výběr operačního systému při spouštění, bude Linux nainstalovaný. Nic novějšího, kde by byla položka s Windows, jsem v rychlosti nenašel.

Ten tvůj obrázek ukazuje první obrazovku instalátoru/live-cd.
Joker
Profil
juriad:
Ten tvůj obrázek ukazuje první obrazovku instalátoru/live-cd.
Ano, já to pochopil jako že se stále bavíme o té instalaci…
aDAm
Profil
Fisir:
tak si to zkus, pokud jsou po disku roztroušena data tak to prostě bude trvat dlouho než si uspořádá a pak bude moct udělat změnu jednotlivých oddílů.

snazimse:
Partition Magic byl svého času pokud se dobře pamatuju top v práci s oddíly atd. Osobně jsem nedávno použil Partition Manager 2014, fungoval ok ale ruku do ohně za něj nedám ;) dělal jsem to na disku kde nebyly cenna data.
Joker
Profil
aDAm:
Jestli chce stejně instalovat Linux, uspořádal bych diskové oddíly přímo v instalaci Linuxu (ten konkrétní program co to dělá se v Ubuntu jmenuje GParted).

Instalátor Ubuntu to dokonce umí i automaticky, když zjistí, že v počítači už jsou Windows (nebo asi i jiný systém), nabídne tři možnosti:
• Nainstalovat Ubuntu vedle <jiný systém>
(zmenší existující oddíl o potřebné místo a z něj vytvoří nový oddíl pro Linux, jak jsem už říkal)
• Nahradit <jiný systém> distribucí Ubuntu
(původní systém smaže a nainstaluje Ubuntu)
• Něco jiného
(v dalším kroku se otevře správce diskových oddílů)

Já zatím vždycky volil „Něco jiného“ a oddíl k instalaci vybíral ručně, takže s automatickým režimem nemám zkušenosti.

tak si to zkus, pokud jsou po disku roztroušena data tak to prostě bude trvat dlouho než si uspořádá a pak bude moct udělat změnu jednotlivých oddílů.
Instalace Ubuntu tohle trochu obchází, defragmentaci NTFS oddílů nechává na Windows.
Tj. pokud disk je tvořený hodně fragmentovaným NTFS oddílem, je nutné ho nejdřív ve Windows defragmentovat a teprve potom spustit instalaci Linuxu.
Já jsem se ale v praxi s tím problémem nesetkal.
Ale u mě to bylo specifické, NTFS oddíly které jsem měnil vůbec neměly nainstalované Windows, ale sloužily k tomu, aby se disk dal připojit k počítači s Windows a byl na něm nějaký viditelný oddíl pro nahrávání souborů.
snazimse
Profil
juriad,
Joker, aDAm:


Díky všem za příspěvky!,vcelku rozumím,no právě ubuntu budu volit,před nějakým rokem,jsem s ním pracoval a byl jsem s ním spokojený.
No já si to zazálohuju na externí disk,důležitá data a risknu to.Přímo v linuxu.Teoreticky se dá linux spustit i z mechaniky,že,ale to nechci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0