Autor Zpráva
Juandev
Profil
Chci se zeptat, jestli je rozlišení determinováno hw, nebo jak. Můj počítač nabízí určité rozlišení a mě by se hodilo vyšší protože monitory umí vyšší.
pcmanik
Profil
Juandev:
No hej rozlíšenie je vec HW, takže keď chceš väčsie tak jediná možnosť je výmena monitora.
Alphard
Profil
Juandev:
a mě by se hodilo vyšší protože monitory umí vyšší
Pochopitelně záleží na tom, co umí tvůj monitor. Z této obecné formulace si nejsem jist, jak je to myšleno. Občas se stane, že OS nesprávně nastaví rozlišení a je tam hodnota pod možnostmi monitoru, to lze snadno přenastavit, jinak nový monitor.
Juandev
Profil
Teď mi dorazil novej monitor a zjistil jsem, že se PC tomu přizpůsobilo. To je báječný - kdyby mi to řekl ten ajťák na Alza.cz (ze kterého mimojiné to lezlo jak z chlupaté deky), tak jsem si koupil ještě větší. Zřejmě to je tedy někde v parametrech PC, jaké maximální rozlišení může emitovat a je potřeba to najít někde v manuálu co?


pcmanik:
No hej rozlíšenie je vec HW, takže keď chceš väčsie tak jediná možnosť je výmena monitora.
Tady spíš šlo o to, že jsem si k notebooku kupoval externí monitor.

Alphard:
No prostě je o to, že mi odešel na notebooku monitor. A než to zpravím, tak jsem si koupil běžný externí monitor jako k PC. Když jsem používal vestavěný monitor, tak to mělo nějaké maximální rozlišení. Všechny nabízené externí monitory, ale měli rozlišení větší a mě šlo o to, co už asi začínám chápat, a sice, že rozlišení závisí na monitoru (jako na hw) ne na počítači. Je to tak?
Alphard
Profil
Juandev:
Překvapuje mě taková neznalost základů dlouhodobého člena diskuse, přečti si občas pár článků i mimo oblast svého hlavního zájmu.

Maximální rozlišení záleží na monitoru s tím, že další komponenty počítače ho musí podporovat. V dnešní době při běžném provozu* snad vše bez problémů utáhne minimálně FullHD, WUXGA a snad i více, ale tam potom už značně roste cena monitorů, takže jak tady byla diskuse před týdnem, hodně lidí volí radši 2 FullHD monitory než jeden s větším rozlišením. Nákupu nového monitoru nemusíš litovat, až si opravíš notebook, můžeš používat oba dva.

*Při hrách a náročné renderované grafice závisí podpora detailů na výpočetním výkonu grafického procesoru, zpravidla dedikované grafiky.
Juandev
Profil
Alphard:
přečti si občas pár článků i mimo oblast svého hlavního zájmu.
Na to nemám čas:-)

Nákupu nového monitoru nemusíš litovat, až si opravíš notebook, můžeš používat oba dva.
Tak to je otázka, jestli ho budu opravovat. Praskl v pantech. Kdybych ho neopravoval, tak jsem si mohl rovnou koupit větší. Když bych ho opravil, tak se asi tohodle nového zase sbavím - co s ním.

Při hrách a náročné renderované grafice závisí podpora detailů na výpočetním výkonu grafického procesoru
áha, tak proto ta struktura při přehrávání videí.
bestik_63
Profil
Ještě si zkus zjistit jestli používáš tzv. nativní rozlišení monitoru. Je to udané výrobcem. Na tomto rozlišení budeš mít nejhezčí obraz. Pokud použiješ jiné rozlišení než nativní, nikdy nebude obraz vypadat tak pěkně :-)
Joker
Profil
Alphard:
Překvapuje mě taková neznalost základů dlouhodobého člena diskuse, přečti si občas pár článků i mimo oblast svého hlavního zájmu.
Taky mě to překvapilo.

Jinak přesnější je říct, že limitem není jen monitor, ale nejslabší článek celého řetězu.
I grafické karty mají určité maximální rozlišení, dál i když grafická karta teoreticky dané rozlišení umí, může mít příliš malý výkon na provoz některých aplikací (hlavně asi 3D her) v tom rozlišení. A ještě se může stát, že celý systém teoreticky dané rozlišení podporuje a grafická karta má dostatečný výkon, ale zbytek počítače nemá dostatečný výkon na přípravu dat pro grafickou kartu (ale tohle se vesměs týká jen těch 3D her, když si někdo pořídí hi-end grafickou kartu do počítače, který na to není dimenzovaný).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0