Autor Zpráva
robbie
Profil *
Zdravim, mam dotaz. Zakoupil jsme notebook s predinstalovanymi windows, ale nikde na notebooku nevidim licecni windows stitek. Je to normalni? Dále pak, uzivatel nedostane k pc instalacni disk s windowsy? Dnes uz si muzete jen udelat recovery disk a na original windows disk nemate od prodejce narok? Dekuji za info
MartinJ
Profil *
Štítky už se nedávají a OEM licence je pevně vázaná se základní deskou. Tady je docela dobrý článek : http://www.lenovoblog.cz/2012/12/kam-zmizel-licencni-stitek-windows-8.html


A tady : http://magazinspotrebitele.cz/vytvoreni-instalacniho-windows-oem-usb-disku-8-4-2014/


Čili ve zkratce : Buď koupit krabicovou verzi, nebo se spokojit s tím, co za ty prachy Microsoft nabízí, nebo vrátit licenci (pokud jste neodsouhlasil EULA).
A nééébo : Je tu mraky Linuxových distribucí (já se před pár lety rozhodl pro tuhle možnost a nemůžu si stěžovat). Veškerý SW mám zdarma a nic mi nechybí.
Joker
Profil
robbie:
Není instalační disk(eta? :-) ) dnes už trochu pasé? A koneckonců optická média celkově?

Notebooky mívají pro obnovení recovery partition a typicky umožňují i vytvoření nějaké zálohy.
MartinJ
Profil *
Joker:
Není instalační disk(eta? :-) ) dnes už trochu pasé? A koneckonců optická média celkově?

Tak určitě, ale Micsosoft ti nedá ani recovery Flashku za dolar, vo tom to je.

Notebooky mívají pro obnovení recovery partition a typicky umožňují i vytvoření nějaké zálohy.

Jo jo, to je koneckonců i v tom článku a v milionu dalších.


Pardon s tou flashkou jsem měl na mysli prodejce .
Joker
Profil
MartinJ:
ale Micsosoft ti nedá ani recovery Flashku za dolar, vo tom to je.

Taky proč nesmyslně stěhovat flashky po světě, když si recovery médium pohodlně vyrobím sám?
Jako ideální mi připadá nainstalovat si systém a aplikace, které chci (v případě notebooku dodávaného se systémem instalace spočívá naopak v odinstalování bloatwaru/spywaru), udělat obraz systému a zazálohovat. A pokud bych po nějaké havárii začal s prázdným novým harddiskem, jsem takhle schopný do půl hodiny získat funkční a nastavené prostředí.
(Proti tomu s instalačkou je to na půl dne. Klasika: Nainstalovat systém z originální instalačky. Nepřipojí se k síti, protože tam nejsou ovladače k síťovce. Zjistit, jaká tam je síťovka a sehnat ovladače. Následně stáhnout ovladače zbývajícího hardwaru. Nainstalovat 60 aktualizací a service pack. Restart, nainstalovat dalších 80 aktualizací, restart. No, a můžeme se vrhnout na instalaci aplikací a nastavování.)

Ale pro budoucnost se stejně asi počítá s ukládáním nastavení někde v čoudu (alias cloudu :) ), tak třeba bude jen bootovací USB s nějakým prográmkem, tam se dá přihlášení, synchronizace a bude :-)
Fisir
Profil
Reaguji na Jokera:
Nepřipojí se k síti, protože tam nejsou ovladače k síťovce. Zjistit, jaká tam je síťovka a sehnat ovladače. Následně stáhnout ovladače zbývajícího hardwaru.
Nevím, jaká Windows provozuješ, ale tohle je od dob Windows 7 (a u kompatibilního hardware už od Windows Vista) pasé.

Od Windows 8.1 je možné si recovery (flash)disk vygenerovat oficiálně za použití nástroje od Microsoftu.
Joker
Profil
Fisir:
Nevím, jaká Windows provozuješ, ale tohle je od dob Windows 7 (a u kompatibilního hardware už od Windows Vista) pasé.

Byl bych ochotný tomu i věřit, kdyby se mi to shodou okolností nestalo naposledy včera :-)
(instalace Win 7 SP1 vs. Intel NUC)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0