Autor Zpráva
Juandev
Profil
Přešel tady někdo z Vás z Windows ntb na Apple ntb? Já bych ho chtěl zkusit, ale je to docela pálka, tak abych pak nelitoval. Je pravda, že ve vidlích vlastně skoro nic nepoužívám akorát Word na korekci gramatiky - jinak se snažím používat Google Docs a všechny ostatní sw jsou open. Jedou open sw na Applu? Jsou tam nějaké nekompatability, které by mi mohli v ČR stížit užívání?
Martin2
Profil *
Vcelku tam nejsou žádná větší úskalí. Ale nepíšeš, jaký software používáš. MS Office, produkty Adobe a aplikace psané v Javě by na Macu měly bez problému fungovat. Vzhledem k tomu, že OSX je Unix-like systém, bude pro něj asi existovat i celá řada původně Linuxových řešení.
Joker
Profil
MS Office jsou i pro Mac.

Ohledně tvorby webových stránek bych si spíš ohlídal, jestli mají verzi pro Mac preferované vývojářské nástroje. To může být asi největší problém.
Případně jestli existuje něco podobného, na co se dá přejít (tam je výhoda, že ty uvažované Mac-programy asi budou mít i verzi pro Windows, takže se dá nejdřív se s nimi seznámit na Windows a až pak přejít).

Jinak to myslím bude docela podobné Linuxu, který jsme probírali minule.

Ještě poznámka, jelikož srovnání operačních systémů mívá tendenci sklouznout k hádkám mezi zastánci „jediné správné platformy“, rovnou za sebe říkám, že tu něco takového nehodlám tolerovat.
Kcko
Profil
Juandev:
Budu v brzké době přecházet taky. Není jen o software (resp, přídružných programech, které chceš používat). Je to také hlavně o tom, jak jsi byl zvyklý pracovat na WIN, OSX je zcela něco jiného. Celkově systém, správa oken, spousta věcí, zkratek, vše je uplně jiné.

Zkus si přečíst nějaký článek. Už jsem si jich takhle pár vyhledal. A jestli Ti mohu doporučit, zajdi si do nějakého showroomu; např. v Alze mají Macy vystavené. Věnuj tomu několik desítek minut, prohrabej se systémem, vyzkoušej si gesta, práci s oknama a tak ... at víš do čeho jdeš.

Já budu přecházet hlavně z těchto důvodů:
- vyměnil jsem Androidí telefon za Iphone (max. spokojenost)
- notebook potřebuju na práci - tj. MacBook Pro s retinou je pecka, eko systém OSX je něco co má Apple skutečně vychytáno; líbí se mi práce s terminálem a celkově look notebooku.


Dej pak vědět ;)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Já bych ho chtěl zkusit, ale je to docela pálka, tak abych pak nelitoval.
I pro notebook by mělo platit, že zboží objednané po internetu můžeš do čtrnácti dnů vrátit bez udání důvodu, ne?

Je pravda, že ve vidlích vlastně skoro nic nepoužívám
A na Macu něco používat budeš?

Jedou open sw na Applu?
Proč se ptáš lidí a ne vyhledávače?
Nevíme, jaké programy potřebuješ, nevíme, jaké máš návyky, nevíme vůbec nic k jakékoliv fundované odpovědi. Vnímám to tak, že už podruhé zkoušíš, jestli tu jde vyvolat flejm o operačních systémech.
Ještě by ses pro úplnost mohl zeptat na přechod z Windowsu na Android a až na něco přejdeš, naskytnou se ti další kombinace pro přecházení.
Juandev
Profil
Martin2:
Co tu máme: WinSCP, Total Commander, IrfanView, KViRc, GIMP, VLC, FF, Chrome, avg, skype.

Kcko:
jak jsi byl zvyklý pracovat na WIN, OSX je zcela něco jiného
No právě, na způsob práce s WIN si stále nemůžu zvyknout - natvrdlé nelogičnosti.

Zkus si přečíst nějaký článek.
Radši se kouknu na video.

Dej pak vědět ;)
OK

Chamurappi:
I pro notebook by mělo platit, že zboží objednané po internetu můžeš do čtrnácti dnů vrátit bez udání důvodu, ne?
O to nejde. Jde o to, kolik si připravit na koupi vůbec - já nevidělávám tolik jako vývojáři, abych to tu měl v hotovosti.

A na Macu něco používat budeš?
Nevím, třeba bych si mohl něco zahrát, když to bude mít vyšší výkon. Já se snažím žít na webu - řešit minimum věcí lokálně.

Proč se ptáš lidí a ne vyhledávače?
Protože můžu. Nechápu lidi, co se pohybují na diskusních forech a mailinglistech a sere, je, že se lidi ptají. K čemu pak ty diskusní skupiny jsou? Dneska se dá na netu najít skoro vše - kdyby tedy všichni hledali na netu, tak tady klesne o 90 % příliv příspěvků.

Jinak odpověd je ta, že je rychlejší se zeptat a dostat odpověď než hledat na netu. Ono totiž nejde o to, že je vše na netu, ale o to umět to najít.

Nevíme, jaké programy potřebuješ,
To jsem myslel, že není potřeba k zodpovězení mé otázky. Šlo mi o obecnou otázku, jestli se pro Mac vyvýjí také opensoft. Pro vidle se vyvíjí proto, že sw vidlí je na nic a chybový. O Macovi se říká, že jejich soft je bezchybový a vysoce kvalitní. Proto očekávám, že OS je převážně pro vidláky. Vím, že některý OS jede i na Ubuntu - ač Ubuntu nepoužívám a nikdy jsem nepoužíval, pak pojede i na Linuxu, ale nevím jak je to s Mackem. Prostě jsem myslel, že nemusím být konkrétní pokud chci pouze nekonkrétní odpověď.

nevíme, jaké máš návyky,
To je pravda - ty se asi nedají popsat sloby.

Vnímám to tak, že už podruhé zkoušíš, jestli tu jde vyvolat flejm o operačních systémech.
Ne, tak to skutečně není. Na Wikipedii by ti řekli předpokládej dobrou vůli. Proč bych to dělal. Mě hádky nebaví a nerad se jich zúčastňuji. V minulé diskusi mě někdo odkázal na PC-Help a doznal jsem, že poslední dobou mé dotazy se posunuli od programování a tak je budu podávat tam (to jsem ostatně před chvílí psal k tomu příspěvku u ledu). Zvažoval jsem, jestli i tento dotaz sem podat, i když sem moc nepatří a pak jsem si říkal, že ho přecijenom podám. Důvodem je, to že se tady pohybují vývojáři, kteří možná takhle přešli a zajímal mě jejich zkušenost.

z Windowsu na Android
To nepotřebuji a neplánuji. Používám na mobilu primárně Android, zvažoval jsem taky japko, ale někdo mi říkal, ať se připravím, že mi nepojedou oblíbené aplikace atp. Tak jsem si zase pořídil Android. Bohužel o vidlích na mobilu si myslím to co o vidlích v PC - špatný. I když poslední dobou se zdá (bohužel jsem neměl s 8.1 osobní zkušenost), že MS udělal velký krok, vykašlal se na zpětnou kompatabilitu a posunul Vidle do nové generace. Ale nemohu soudit, fakt, jsem ty nové nikde nezkoušel. Já vidle stále nemusím a používám je jen proto, protože nemám čas se učit na počítači novým věcem, máme je k tomu ntb a koupil jsem si k nim office - nicméně při přechodu na nový ntb to zvažuji, že bych se z nich vysvobodil - respetive mi zústanou, protože z prvního ntb udělám stolní PC.
Martin2
Profil *
Juandev:
Co tu máme: WinSCP, Total Commander, IrfanView, KViRc, GIMP, VLC, FF, Chrome, avg, skype.
No tak, jak obsluhovat Google už víš, takže víš i které aplikace mají port pro Mac a které ne.

Pro vidle se vyvíjí proto, že sw vidlí je na nic a chybový. O Macovi se říká, že jejich soft je bezchybový
To je jen předsudek. Osobně bych řekl, že autoři softwaru pro Mac věnují trochu větší péči UX/UI. Ale ty jsi vydržel používat takový zvratek, jako je IrfanView nebo TCD, takže to pro tebe asi nebude úplně ten rozhodující faktor.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Nevím, třeba bych si mohl něco zahrát, když to bude mít vyšší výkon.
Jiná platforma neimplikuje vyšší výpočetní výkon. Očekával bych, že brždění her operačním systémem bude na všech systémech cca stejné. Hlavní slovo má hardware a ten má u Applu tendenci být dražší při stejném výkonu (a i při stejných firmách, které ten hardware vyrábějí). Ale v tomto vycházím jen z dojmů, nedělal jsem žádný průzkum.

Pro vidle se vyvíjí proto, že sw vidlí je na nic a chybový.
S tím bych si troufl ostře nesouhlasit. Hlavní motivací, proč vznikají open source alternativy, je cena. Často jim trvá několik let, než doženou svoji komerční konkurenci (ve schopnostech i chybovosti), případně se soustředí na trošku jinou cílovou skupinu.
Většina open source programů se ani nevyvíjí primárně pro Windows, ale pro Linux (kde třeba ta komerční alternativa neexistuje, protože se výrobci nevyplatí) a jen některé jsou pak dodatečně bokem zkompilované i pro jiné platformy. Když píšeš „Vím, že některý OS jede i na Ubuntu“… asi by sis měl hodně rozšířit povědomí o ekosystémech různých platforem.

O Macovi se říká, že jejich soft je bezchybový a vysoce kvalitní.
Hlavně se říká, že je drahý (opět, žádný průzkum jsem nedělal). S různými platformami se pojí různé více či méně výstižné stereotypy ohledně ochoty uživatelů platit za software. Na Linuxu bývá nejnižší, na Macu nejvyšší. Lze to pozorovat na mobilních platformách – pro Android a někdy i pro Windows Phone je zdarma aplikace, která je na iOSu placená.
Kvalita a chybovost souvisí spíš s disciplínou programátorů a s tím, jak silná je konkurence. Třeba v audiopřehrávačích kdysi dávno z konkurenčního boje vylezl Winamp, který mi bez memory leaků a bez pádů vydrží fungovat půl roku v kuse. Neočekával bych, že Winamp pro Mac bude jiný než Winamp pro Windows.
Programy přímo od Applu vydané pro Windows většinou nejsou etalonem bezchybnosti a kvality.

Nechápu lidi, co se pohybují na diskusních forech a mailinglistech a sere, je, že se lidi ptají. K čemu pak ty diskusní skupiny jsou?
K pokládání otázek, na které zatím stroj neumí fundovaně odpovědět, nebo které člověk neumí správně položit.
Mezi ně fakt nepatří dotazy typu „které všechny programy existují i pro Mac?“ nebo „existuje Skype pro Mac?“, takto směšně triviální otázky jsou totiž ponižující – to si opravdu neuvědomuješ? Skupina přemýšlivých lidí, kteří sem chodí, aby se něco dozvěděli, nebo aby rozlouskli nějaký zajímavý problém, je najednou pověřena něčím tak nudným a ubohým. Je to podobné, jako kdybys byl nadřízený programátora a zadal mu, ať ti vyleští boty. Vyhledávač je to nejslušnější místo, kam tě můžeme poslat :-)

Ono totiž nejde o to, že je vše na netu, ale o to umět to najít.
O všech zmíněných programech je článek na Wikipedii, kde bývá hned v prvním odstavci napsané, pro které platformy jsou. V závěru pak bývají odkazy na porovnání programů spadajících do stejné škatulky. Stačí ti tato kuchařka pro hledání odpovědí?
Na Wikipedii by ses také dozvěděl, že čtyři z těch deseti programů nejsou open source.

Používám na mobilu primárně Android, zvažoval jsem taky japko, ale někdo mi říkal, ať se připravím, že mi nepojedou oblíbené aplikace atp.
Ověřil sis to? Koukám, že na webu App Storu chybí fulltextové hledání (to je asi ta větší péče o UX), ale jde tam googlovat při zadání site:itunes.apple.com.

Bohužel o vidlích na mobilu si myslím to co o vidlích v PC - špatný.
V čem? Jaké nelogičnosti nebo nedostatky tam vidíš? Když o ostatních platformách moc nevíš (a soudě dle tvé ochoty hledat vycházíš jen z toho, co ti někde někdo pověděl), proč si myslíš, že ti budou lépe vyhovovat?
Joker
Profil
Juandev:
Jde o to, kolik si připravit na koupi vůbec - já nevidělávám tolik jako vývojáři, abych to tu měl v hotovosti.
Dá se vyzkoušet i zadarmo na prodejnách.

Nevím, třeba bych si mohl něco zahrát
To mi nepřipadá jako dobrý důvod přecházet z Windows na Mac.

když to bude mít vyšší výkon
Záleží, s čím se to porovnává. Jestli s konkurenčními Windows notebooky v podobné cenové hladině, nepočítal bych s tím, že hry s verzí pro Mac i Windows na tom Macu poběží výrazně lépe.

Zrovna u her bych já osobně očekával, že na Macu poběží stejně nebo hůře, než na srovnatelném hardwaru s Windows.

„Proč se ptáš lidí a ne vyhledávače?“
Protože můžu. Nechápu lidi, co se pohybují na diskusních forech a mailinglistech a sere, je, že se lidi ptají. K čemu pak ty diskusní skupiny jsou?

Tak ono svým způsobem lze brát jako urážlivé, když se tazatel ptá na něco, co by neměl žádný problém si zjistit sám a jediný důvod proč se ptá je, že se mu to zjišťovat nechce, resp. raději bude plýtvat časem jiných lidí, než svým.

Šlo mi o obecnou otázku, jestli se pro Mac vyvýjí také opensoft. Pro vidle se vyvíjí proto, že sw vidlí je na nic a chybový.
To je s prominutím pitomost.
Množství open-source programů pro Windows je dané hlavně tím, že to je nejrozšířenější platforma.
Analogicky existuje poměrně velké množství open-source programů i pro Mac, protože to je druhá nejrozšířenější platforma.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0