« 1 2 »
Autor Zpráva
rybarada
Profil
Zdravím, nyní studuji na IT střední škole, do budoucna se jistě chci živit programováním. Chtěl bych nějaký stolní počítač, který mi vydrží co nejvíce let, bude na něj v pohodě plynule běžet vývojářské programy (Android studio, Netbeans, Eclipse apod...), střih videí (např. Pinnacle studio) a občas i nějaká ta náročnější hra (např World of tanks). Měl by se dát po hardwarové stránce upgradovat. Koukám po tomhle: https://www.alza.cz/dell-xps-8700-d2312576.htm
Jaký máte na něj podle popisu názor (je to můj favorit)? Splní to, co od něj požaduji? Předem děkuji, rybarada
jzikes
Profil *
Ahoj,
řekl bych že v pohodě. S Dellem nemám zkušenost, takže nevím jakou bude mít výdrž, ale hardwarovým vybavením bude dostačovat určitě.
-jz
jefitto44
Profil
Prečo si proste PC nevyskladáš na mieru a neušetríš prachy? A z alzy by som určite nebral nič, tobôž nie hotový predražený PC
rybarada
Profil
Skládat si určitě nic nechci, ceny si u tohoto počítače určitě porovnám. :) Chci se ještě zeptat, někteří říkali, že to má příšernou grafickou kartu, jaký máte názor vy?
jefitto44
Profil
Do GPU síce nevidím... ale za tú cenu to rozhodne nestojí, nemá to ani SSD, čo je v dnešnej dobe viacmenej defaul
rybarada
Profil
jefitto44:
A nějakej lepší a hotovej?
juriad
Profil
rybarada:
Vždyť si jej nemusíš ručně sestavit, prostě si řekneš, jaké komponenty chceš:
www.czc.cz/montaz-pc/clanek
www.alza.cz/pc-alza-individual-d70319.htm
Jen bych tě varoval - je lepší si vybrat všechny komponenty sám, včetně ventilátorů, protože nechceš ty, které by ti tam dali oni (rádi by se ležáků zbavili).
rybarada
Profil
juriad:
Já vím, ale moc nemám šajna, jaký komponenty zvolit
logging
Profil *
pokud nevíš, jak co složit, tak bych zašel (omlouvám se na reklamu jiného fora) na zive.cz, kde ti uričitě poradi - jsou tam případně mám dojem i předpřipravené sestavy (případně si to doupravíš), ale jak zde píší - např. SSD tam chybí, i7 je zbytečnost, když nepotřebuješ grafiku a taktovat - je lepší vžít Xenon E3 = je to i7 bez grafiky a nejde taktovat. Nebyt na dovolene se špatným internetem pomohl bych více


(nejde mi editovat) tím, že píší "nepotřebuješ grafiku" = myšleno integrovanou v procesoru
rybarada
Profil
Děkuji. jinak u toho Dellu, viděl jsem na nem bez problémů hrát GTA V na youtube. Takže nebude tak špatný, ne?
Joker
Profil
rybarada:
Chtěl bych nějaký stolní počítač, který mi vydrží co nejvíce let
Poslední roky pravda výkon hardwaru neroste jako dřív, ale doposud se asi spíš než koupit hi-end s tím, že bude mít rezervu do budoucna, vyplatilo koupit levnější a vyměnit ho dřív.
I když já si počítače stavím sám včetně upgradů komponent podle potřeby, při nákupu kompletní sestavy (a výměny za jinou kompletní sestavu) by to možná vypadalo jinak.

Co se týká značky Dell, moje zkušenosti jsou založené spíš na starších modelech, ale podle mě dělají slušné počítače, nicméně si za to taky nechají zaplatit.

U hotových sestav vidím ten problém, že ve velké části z nich nejsou výkonově vyvážené komponenty, takže je potřeba dávat na to pozor.
Často se výrobce snaží ad absurdum vylepšovat parametry, které jsou v letáku velkými písmeny, snadno se porovnávají a lidi na ně nejvíc koukají, aby naopak osekal ty méně nápadné.
Typický příklad jsou levné grafické karty s nesmyslně velkou pamětí- samozřejmě zastaralou a pomalou, aby se ušetřilo. Hlavně, když to ve specifikacích hezky vypadá, co na tom, že ta kapacita paměti k ničemu není (protože na věci, které by tolik paměti využily, není ta karta dost výkonná) a ve výsledku je to pomalejší, než karty s menší a rychlejší pamětí.

Ta nevyváženost je i případ toho zmíněného Dellu.

Jednak moc nerozumím, proč počítač za tyhle peníze nemá SSDčko.
Hlavně ale nechápu volbu grafické karty.
Ta GTX 745 je příklad toho, o čem tu píšu: Výpočetní výkon nijak závratný (řekl bych na pomezí low-endu a nižší střední třídy), ale narveme tam 4 GB paměti… A samozřejmě DDR3. Podle mě třeba GT 740 2GB GDDR5 bude v reálu rychlejší, i když nemá v názvu „X“, má nižší číslo modelu a polovinu paměti.

Smysl párování téhle grafiky s Core i7 mi uniká. Mimo hry nebude grafika integrovaná v tom Core i7 o moc horší. A do herního počítače za tyhle peníze nebudu strkat grafiku, která neutáhne moderní hry ve full HD na lepší detaily.
A i kdyby, asi by bylo pořád lepší si koupit řadu Core i7 s grafikou Iris Pro, která bude možná výkonnější, než ta GTX 745, cenově to vyjde lépe (než nižší i7 plus grafika) a v budoucnu se dá lepší grafika dokoupit.

jefitto44:
A z alzy by som určite nebral nič
Proč ne? Já s nimi neměl nikdy žádný problém.
rybarada
Profil
Joker:
Děkuji za obsáhlý výklad. Tento počítač tedy nedoporučujete. Víte o nějakém lepším, co by to co požaduji splňoval?
jefitto44
Profil
Pozri sa, ty hovofíš, že na tom hral GTA V a tým pádom je to dobrý PC.... BULLSHIT!!!GTA 5 nič neznamená, ty sa halvne pozeraj po tom, aký PC treba tebe. Budeš hrať GTA 5? Alebo chceš programovať?

Vyskladaj si niečo také:
- intel i5 (ale do desktopoch by som sa nebál ani AMD nejaké štvorjadro)
- 8GB RAM DDR III (viac je zbytočnosť)
- HDD (veľkosť podľa potreby)
- SSD aspoň 128GB
- grafiku ti neviem poradiť, ale s intelom ber nVidiu a s AMDčkom ber AMD kartu (dávnejšie sa to volalo ATI). Keby si nechcel strihať tie videá a tieto veci, tak ti pokojne stačí Intel GMA
rybarada
Profil
jefitto44:
Já jsem nějak podvedomě chtěl ram 16 GB, myslel jsem, že to bude lepší. Každopádně ta sestava od tebe utáhne i náročnější hry?
juriad
Profil
jefitto44:
Rozhodně nesouhlasím s tím, že 8 GB paměti stačí. V žádném případě. Programátoři často potřebují provozovat virtuálky, a ty žerou a žerou.
Mám 8 GB (na laptopu, víc není možné) a pokud vyvíjím connector do jednoho podnikového systému, musí mi běžet dvě (server - alespoň 5 GB a klient - alespoň 2 GB). Pak se samotný hostovací OS tlačí v 1 GB a není možné v něm mít spustěný prohlížeč a IDE zároveň.
Pokud navíc třeba ve Firefoxu máš otevřených desítky panelů, také si ten prohlížeč zabere třeba pár giga (21 panelů momentálně 1,6 GB, občas to vytáhnu přes 3 GB).

Protože Pinnacle umí použít CUDA, tak jedině nVidiu. Chce počítač, který vydrží. Možná si časem bude hrát se 3D. Ono i to renderování efektů na pozadí dokáže využít výkon grafické karty. Profesionální střihačí používají nVidia Quadro, které je ale šíleně drahé.
Pokud chce stolní počítač, musíš uvažovat o tom, že k němu budou připojené dva alespoň FullHD displaye, cokoli jiného je mrhání a nejsem si jistý, že Intel toto při hraní her / stříhání videa utáhne, má-li vůbec dva výstupy na displaye.

rybarada:
Nezapomínej na to, že příslušenství (displaye, klávesnice, myš, sluchátka) také vyjde draho, ale ta investice se vyplatí možná víc než výkon, který pořebuješ jen občas. Toto příslušenství používáš pořád.
rybarada
Profil
juriad:
Příslušenství již mám, jde mi o samotný počítač, stále se rozhoduji, jestli Dell ano nebo ne :/
Jan Tvrdík
Profil
rybarada:
ne
Kajman
Profil
rybarada:

Dell se hodí, jen pokud se ti finančně vyplatí NBD záruka. Tedy pokud proděláš spoustu peněz, pokud budeš čekat na reklamaci nějaké komponenty třeba měsíc. Pak se může hodit připlatit tolik peněz za značku s vidinou případné opravy příští pracovní den.
aDAm
Profil
Student IT oboru a neumí si poskládat vlastní PC a bere hotovku? Proboha co se teď na IT školách učí? Seš si jistý se stabilem ke stolu? Sedíš jen doma nebo tě občas baví vypadnout i mimo 4 stěny jednoho pokoje? Pokud jo pak bych zkusil pouvažovat o ntb s dockem.
rybarada
Profil
aDAm:
Jsem spíš na software,;u hw si nejsem jistej. NTB už mám a potřebuju výkonej pc, 16 GB ram, ale ostatní komponenty si nejsem jistej
Taurus
Profil
aDAm:
U lidí mimo IT jsem si zvykl, že „ajťák“ by měl umět dělat cokoli s počítačem. Ale překvapuje mě, že takové najdu i v IT. Mít povědomí a doptat se zkušenějších je normální. Za dobu na střední IT jsme rozebrali jednou tiskárnu a myš a ve Wordu jsme do tabulky naházeli komponenty, které PC potřebuje a bylo. Neznamená to, že když se tam učí obor sítě/programování/grafika/SW/HW, že zvládneme všecko. Chceš snad po zubaři, aby ti udělal laserovou operaci očí?
bestik_63
Profil
Ahoj,
přichází nová řada procesorů skylake s podporou nových DDR4, takže když koupíš toto "superdělo", tak ho za 2 až 3 roky nijak moc neupgraduješ. Nové PC totiž pravděpodobně všechny budou podporovat DDR4 a tím pádem i nový soket pro procesor (zatím je to 1154). Asi nejlepší volba bude pro tebe koupit PC s 8-16 GB paměti a SSD diskem. Procesor by ti měl stačit I5. Je jedno jestli teďka bude stát 15 nebo 30 tis. s vyššími nároky budeš kupovat nové PC stejně. Jedinné co si ze starého PC necháš je asi jen SSD disk, a pokud tomu nerozumíš tak i ten si asi koupíš nový
Joker
Profil
S tím Dellem to vidím podobně jako Kajman: Buď chci služby typu oprava do dalšího dne a nevadí mi si kvůli nim připlatit (pak bych bral Dell), nebo se bez nich obejdu a radši ušetřím na ceně (pak bych nebral Dell).

juriad:
Rozhodně nesouhlasím s tím, že 8 GB paměti stačí. V žádném případě. Programátoři často potřebují provozovat virtuálky, a ty žerou a žerou.
Žerou, ale zas takové drama to není.
Provozoval jsem Windows 7 + prohlížeč + Visual Studio + pár dalších drobností + dva virtuály (s Windows 7) na počítači se 4 GB RAM a taky to šlo, i když chvílemi už v paměti bylo dost těsno :-)

Podle mě by 8 GB RAM mělo stačit, pokud nebude potřeba mít naráz spuštěné virtuály s víc, než 4 GB RAM.
A RAM se nemusí dvojnásobit, takže je ještě možnost si koupit 12 GB.
aDAm
Profil
Taurus:
cos měl za úzkoprofilovku? sš by ti měla dát obecný přehled. my měli poměrně široký záběr. Jinak nenarážel jsem na to že neví co vybrat za komponenty ale to jej poskládat....
rybarada
Profil
A co tento? http://www.czc.cz/2qd7hh38dog5rb08iqo0f68r17/seznam
Ten se mi líbí :D
juriad
Profil
rybarada:
Vzal bych jinou desku (takto budeš mít grafárnou zabitý i jeden z PCI-E portů) a zbyde ti jen jediný na druhé straně, který bych já raději nepoužil kvůli lepšímu odvodu tepla. Těch PCI je tam na dnešní dobu až moc, ale záleží na tom, co bys do nich chtěl časem dát.
Také baterka bude umístěna pod chladičem grafické karty, nebude tedy snadno přístupná, ale to snad není problém (když ji budeš jednou za 5 let potřebovat vyndat).

A vzal bych jiný disk. Viz www.root.cz/clanky/statistika-ktere-disky-vydrzi-nejvic-a-ktere-odchazi, ale to je extémní použití v serverech, které běží 24/7.

Pár stovek můžeš ušetřit na grafické kartě, třeba za www.czc.cz/asus-gtx960-moc-2gd5/167757/produkt (asi bych zůstal u té řady GTX 960).

Jsi-li student správné školy, můžeš mít Windows legálně zadarmo. Zkus se poptat.
Osobně bych si do počítače Home Premium nedal (pár věcí mě tam omezovalo; nějaká síťařina, sdílení, nastavení účtů, už si nepamatuji).

Optickou mechaniku asi běžně potřebovat nebudeš, nebo nějakou starou vyhrabeš v šuplíku. :-)
rybarada
Profil
juriad:
Děkuji, každopádně bych potřeboval komplet návrh sestavy. Vím, že je to blbý.
Joker
Profil
rybarada:
A co tento? http://www.czc.cz/2qd7hh38dog5rb08iqo0f68r17/seznam
Ten se mi líbí :D

Podle mě lepší, než ten první.

juriad:
Vzal bych jinou desku (takto budeš mít grafárnou zabitý i jeden z PCI-E portů) a zbyde ti jen jediný na druhé straně, který bych já raději nepoužil kvůli lepšímu odvodu tepla. Těch PCI je tam na dnešní dobu až moc, ale záleží na tom, co bys do nich chtěl časem dát.

Já v tom nevidím problém.
Když tam nebude druhá grafika, může se případná PCI-E karta dát do toho druhého x16 slotu (i když karta bude jen x1, to snad nevadí).
A případné dvě grafiky stejně zaberou skoro všechny sloty, takže je pak skoro jedno, kolik je tam kterých.

Navíc jestli jsem dobře četl specifikaci, oba ty „dlouhé“ sloty jsou „plnotučné“ x16 (sice ten horní je PCI-E 3.0, ale zvolená grafika je stejně jen 2.0), takže v případě potřeby může grafiku hodit do toho prostředního a má tři volné PCI-E.

Na to, že jsem ještě nikdy v žádném počítači neviděl PCI-E x1 kartu, mi to připadá dostačující :-)

Optickou mechaniku asi běžně potřebovat nebudeš

Já už taky optickou mechaniku vyškrtnul. Spokojím se s tím, že kdybych ji náhodou potřeboval, připojím ji externě přes USB.
juriad
Profil
Joker:
Jo, to, že se dá PCI-E x1 dá dát do PCI-E x16 jsem pozapomněl. Máš pravdu, v tom případě je vyhovující. Ono to dokonce funguje i opačně. I dlouhá garfická karta bude fungovat v x1 (možná bude potřeba pilník, ale bude).

zvolená grafika je stejně jen 2.0
Já jsem zase našel „Standard sběrnice: PCI-Express 3.0“, tak nevím.

Na to, že jsem ještě nikdy v žádném počítači neviděl PCI-E x1 kartu, mi to připadá dostačující :-)
Já mám dvě PCI-E x1 satelitní karty a pak ještě kartu pro sériový port (ale ta je obvyklá i pro PCI).

rybarada:
Děkuji, každopádně bych potřeboval komplet návrh sestavy. Vím, že je to blbý.
Co ti tam chybí? Když to dáš do košíku, stačí zaškrtnout, že chceš složit počítač. Přijde ti domů plně funkční a otestovaný.
rybarada
Profil
juriad:
A splní tedy to, co požaduji + budou na nem 2 monitory, kestli to zvládne?
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0