Autor Zpráva
Lukáš66666
Profil
Čauvec. měl bych otázku ohledně připojení k internetu.
Mám celkem pomalé připojení (1024/256 kbit/s), ale nijak mi to nevadí. Velké soubory moc nestahuji a na čtení emailů a procházení webových stránek to stačí.
Jen mě zajímá něco čeho jsem si všiml při stahování.
Mám notebook kde mám nainstalovaný Windows Vista a také stolní PC kde mám Windows XP.
Na obou dvou počítačích když něco stahuji se nikdy nepřesáhne rychlost stahování 130 kbit/s, ale když přijde kamarád se svým notebookem kde má Windows 8, tak uplně v pohodě stahuje ze stejných serverů rychlostí 900 kbit/s.
Nevěděl by někdo jak je to možné?
Joker
Profil
Není to první číslo v kB/s (kilobajtech za sekundu)?
Kdyby to první bylo kB/s a to druhé kbit/s, vychází to obojí zhruba stejně.

edit: Popřípadě, když se dá stáhnout nějaký větší soubor na jednom a pak na druhém, opravdu se bude doba stahování podstatně lišit?
Lukáš66666
Profil
Joker:
No moc se v tom neorientuji ale doba stahování se liší. Když stahuje kamarád zabere prakticky celou linku a je to i znát a když stahuju já tak se da na jiném pc v pohodě prohlížet stránky. (Přijde mi to jakoby si ten notebook s win 8 přivlastnil skoro celé připojení pro svojí potřebu)

-----
Ještě bych doplnil: když stahuju něco ja tak to trvá třeba 30 minut, ale na pc kde je win 8 nebo ubuntu to trvá 10 minut. Možná je to nějaké omezení v systému, nebo už nevím.
Joker
Profil
Aha.
A připojujete se pokaždé stejným způsobem (Wifi, kabel, …)?

Z popsaného nevidím důvod, proč by se rychlost měla lišit.
Bubák
Profil
K tomu svému připojení se připojuješ "natvrdo LAN kabelem", nebo nějakým jiným způsobem?
Lukáš66666
Profil
Mám to vyzkoušeno přes wifi i kabel, ale výsledek je stejný.
Pavlínka
Profil
není to třeba starým PC? staré nebo už špatné HDD nejsou nic moc :)
Lukáš66666
Profil
No starší je, ale přijde mi to jako by to bylo v tom OS, protože ty novější OS si evidentně ukousnou větší kus připojení pro sebe.
Když stahuju přes Win Vista a nebo starší tak na jiným počítači to prakticky nepoznám a můžu si libovolně brouzdat po netu. Když ale stahuju přes win 8 nebo třeba ubuntu a pak se chci na jiném pc podívat na nějaké stránky tak se vždycky hrozně načekám než se mi cokoliv vubec zobrazí.
anonymníí
Profil *
Lukáš66666:
A ty dva počítače, Win8 a WinXP jsou paralelně připojené k síti stejným způsobem, tzn. oba skrze LAN kabel či oba skrze Wifi? Není jen na LAN a druhý na Wifi apod.?

Vím, že na něco podobného se ptal už Bubák, ale z odpovědi nevím, jestli jsi ho dobře pochopil. Nejde o možnosti připojení toho WinXP, které jsi zkoušel, ale o způsob současně připojených strojů.
Lukáš66666
Profil
anonymníí:
No zkoušel jsem to různě ale pokaždé stejný výsledek. Jednou jsem to zapojil oboje přes wifi po druhé přes kabel a nebo i jedno přes wifi a druhé přes kabel, ale ten muj notebook (vista) i pc (xp) prostě stahuje jako šnek.
Peete
Profil *
Přestěhoval jsem se z města kde jsem měl od o2 internet až 40 MB na vesnici kde mám max 20 MB. Nicméně se weby načítají o dost svižněji. Čím to může být? Ping jsem naměřil 48. Ve městě jsem Hezké odpoledne nezkoušel. Ve městě jsem byl navíc kousek od ústředny.
Fisir
Profil
Reaguji na Peete:
A testoval jsi skutečnou rychlost připojení ve městě? Možná tam bylo připojeno hodně lidí a proto jsi maximální rychlosti ani dosáhnout nemohl, zatímco na vesnici tolik přípojek není a proto jí dosáhneš.
Joker
Profil
Peete:
Určitě může hrát roli i ta odezva, ale hlavně tam je to kouzelné slůvko xy Mbit.

Jednak v případě O2 se i teoretická rychlost připojení liší v různých místech, takže tarif sice je „až 40 Mbit“, ale to platí jen někde, v závislosti na kvalitě infrastruktury, takže na některých místech ten stejný tarif může mít rychlost jen cca 12 Mbit (jestli správně čtu hvězdičky v ceníku).

Takže se zřejmě opravdu může stát, že tarif „až 40 Mbit“ na místě se zastaralou infrastrukturou bude pomalejší, než tarif „až 20 Mbit“ na místě s moderní infrastrukturou.

A druhá věc je agregace. Co jsem našel, O2 používá agregaci 1:50 (což mě trochu překvapilo, čekal jsem nižší).
Tzn. operátor fyzicky má kapacitu 1/50 toho, co si zákazníci v součtu objednali (např. operátor může pro 100 lidí s 20 Mbit tarifem mít dohromady vyhrazených 40 Mbit). Pak v nejhorší možné situaci (všichni zákazníci začnou vytěžovat svá připojení) může rychlost klesnout až na 2 % té objednané.
Čili další možné vysvětlení je, že ve městě bylo okolo hodně jiných lidí s ADSL a často vytěžovali připojení, zatímco na vesnici je na tu ústřednu připojených málo lidí a nevytěžují tolik kapacitu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0