Autor Zpráva
jefitto44
Profil
Ahojte, alza aktuálne ponúka možnosť splátok bez navýšenia (do 20.3.2016). Rozmýšľal som, že je najvyšší čas na upgrade môjho písacieho stroja. Dávno však nesledujem vývoj procesorov, dosiek a pod, preto by som potreboval poradiť. Moje predstavy a požiadavky:

PC budem využívať na programovanie, filmy, internet, ak hry, tak iba staré (napr. crusader)

- case + PSU mám (Eurocase 400w, asi nebude stačiť?)
- Kopec ventilátorov mám
- MB mám Intel® Desktop Board DG41BI, treba novú?
- CPU mám dvojjadro, chcel by som aspoň i3/i5. Ak by som bral novú MB, tak by som sa nechal prehovoriť aj na nejaký štvorjadrový AMD
- RAM: 2x2GB, tu budem dokupovať, aby som mal 16GB? Či 8GB Stači?
- HDD: mám 250GB, chcem dokúpiť nejaké SSD, 120GB by mi mohlo stačiť na moje vznešené ciele
- GPU: chcem výlučne integrovanú!

A to by bolo asi aj všetko, čo potrebujem. Takže by som potreboval poradiť
- či nechať starú dosku a kúpiť do nej nový CPU (ak hej, poraďte ktorý)
- či kúpiť novú dosku s AMD štvorjadrom
- Ktorý SSD kúpiť
- Či vystačí zdroj, alebo mám kúpiť nejakú 750 W?

Ďakujem za každú pomoc


Zatiaľ ma oslovil tento CPU:
www.alza.sk/amd-athlon-x4-860km-black-edition-kaveri-d2167375.htm
S touto MB:
www.alza.sk/asrock-fm2a68m-dg3-d4113593.htm

Čo vy na to?


RAMky tieto by som zobral, len nikde neviem nájsť, či tá MB vyššie dokáže pojať 16GB... myslím si, že v roku 2016 by mala...

www.alza.sk/kingston-16gb-kit-ddr3-1600mhz-cl11-d339803.htm


SSD k tomu by som bral asi toto:
www.alza.sk/kingston-ssdnow-v300-120gb-7mm-d368937.htm
Taurus
Profil
Tady máš ideální forum: forum.zive.cz/viewtopic.php?f=932&t=1131316&sid=70dab2f0ba53b7a6184140d066ca8b87
Joker
Profil
Taky bych řekl, že lepší odpověď by dali jinde, i když oproti jiným dotazům je tady alespoň nějaká souvislost s tvorbou webů.

K tématu, moje názory:
- 750W zdroj je nesmysl.
Část lidí kupuje zdroje stylem, když budu parafrázovat jeden vtip, „čím víc wattů, tím víc Adidas“, ale většinou to je úplně iracionální.
Když to spočítáme: Samostatná grafika tam nebude, procesor bude mít TDP někde mezi 45-90 W, dalších 30 přidám na desku, 10 harddisk, pár wattů paměti a SSD a to je tak nějak všechno…
Takže maximum celé sestavy určitě nepůjde přes 150 W a v běžném zatížení to bude pod 100 W, v klidu nejspíš hodně pod 100.
Čili já osobně bych jako ideál bral kvalitní 200W zdroj. Kdyby ho někdo prodával, protože nabídka pod 350 W je minimální. Takže kvalitní 350W zdroj.

Druhá strana mince je to „kvalitní“, protože Eurocase je šmejd. On zdroj se dost podceňuje, na druhé straně když se odpálí zdroj, obvykle to odnesou i další komponenty (v případech které jsem řešil typicky deska a paměti), takže se to pak prodraží.

Navíc právě to uvažování si koupit levný low-end zdroj s vysokým papírovým výkonem se může prodražit i provozně, protože účinnost zdroje při hodně malém zatížení klesá.
Takže u low-end 750W zdroje bez nějaké certifikace nikdo nezaručí účinnost když počítač bude odebírat 75 W (a při odběru 75 W rozdíl mezi účinnosti zdroje např. 60 % a 85 % je cca 37 W spotřeby).

Já osobně to vidím takhle:
- Přešel jsem na mini-ITX formát. Do CoolerMastera Elite 130 jsem dostal samostatnou grafiku, dva disky a SSDčko, což je asi všechno, co jsem kdy potřeboval. A skříň je mnohem menší, vejde se mi pod stůl a mám v pokoji o nějakých 20 cm místa víc (protože PC nestojí vedle stolu).
- Zdroj viz výše, bral bych spíš méně wattů a nějaký „ne úplně šmejd“.
- Ohledně procesoru jsem už v low-endu (já mám Pentium G), protože prostě nemám nic, na co bych ten výkon použil. Podle mě na to použití je Core i3 v pohodě.
- AMD je na tom aktuálně s výkonem špatně oproti Intelu.
- RAM bych asi volil buď 8 GB s výhledem na rozšíření v budoucnu, nebo rovnou 16 GB.
jefitto44
Profil
Komputer poskladany, ide jak pán. Win7 ohodnotil na 6,8/7,9, takže som nadmieru spokojný. Grafika je integrovaná v CPU, na svoju činnosť externu nepotrebujem.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0