Autor Zpráva
veredico
Profil
Dobrý večer,
už několik měsíců přemýšlím o linuxové distribuci.
Co se týče prostředí, tak jsem se na 80% rozhodl pro Gnome shell, na místo UNITY které jsem do nedávna používal. Používal jsem jej na UBUNTU 14.04, kde jsem byl celkem spokojen, tedy po tom co jsem si jej (ubuntu) upravil. Posledního vydání 16.04 LTS, je podle mého totální paskvil, ve kterém funguje všechno na heslo... Podle mého byla nejlepší verze 10.04... pak to šlo celé tak nějak do kopru...

Chci se Vás zeptat, zda bych se měl vrátit na poslední verzi Ubuntu, která mi vyhovovala (podle mě ale nesmysl), nebo šokovou terapií začít na Fedoře (kde mě dost irituje RPM a spojitost se SUSE), a nebo se na všechny ty odnože už vykašlat a přejít rovnou na Debian 8.5... právě s tím prostředí Gnome shell.

Na Google je spousta názorů, ale než se úplně rozhoupu, tak bych chtěl znát Váš názor.
Díky
TomášK
Profil
Spojuješ dvě věci, které spolu tak moc nesouvisí - distribuci a grafické prostředí. S výjimkou Unity, které je zřejmě šité na míru ubuntu, nainstaluješ jakékoliv grafické prostředí (gnome-shell, KDE, xfce, i3, ...) na jakoukoliv distribuci (Debian, Fedora, Ubuntu). Můžeš mít problém mít víc grafických prostředí na tomtéž systému a přepínat se dle nálady.
Vracet se na ubuntu 10.04 není dobrý nápad. Budou tam 5 let staré verze aplikací, zřejmě už ani není podporovaná. Dnes už XP taky nikdo instalovat nebude, i když to byl celkem dobrý systém. Jaká je spojitost Fedory a SUSE kromě rpm? Fedora vznikla z Red Hatu, SUSE ze Slackware.
Asi bych začal tím, že nainstaluju gnome-shell na stávající systém (ubuntu?). Rozhodoval-li by ses mezi Fedorou a Debianem, volil bych podle toho, jak moc vyžaduješ nové verze software. Debian bude mít starší, ale odzkoušenější. Můžeš zkusit i Arch Linux, zdá se, že máš linux už docela dlouho. Má dobré návody na ArchWiki a pro pokročilejší uživatele je docela přívětivý.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0