Autor Zpráva
senky
Profil *
Ahojte,
kúpil som si svoj prvý mac. Som z neho nadšený. Teda okrem jednej veci. Som zmätený z toho, že klávesnica je čislo slovenská na rozdiel od môjho starého PC, kde naľavo som mal slovenské znaky, napravo anglické. Takže pri programovaní som si prepol do EN klávesnice a všetko šlo ľahko. Mac má väčšinu znakov dostupnú cez alt, avšak stláčať ho je veľmi nepohodlné. Ako teda programujete vy? Prepnete sa do EN klávesnice a znaky si pamätáte, alebo používate alt?
pcmanik
Profil
senky:
Ja používam slovenskú QWERTY a nemám pocit, źe by mi nejaké znaky na klávesnici chýbali. Ako vravíš všetko je dostupné cez ALT/SHIFT a príde mi to viac pohodlné ako prepínať klávesnicu.
weroro
Profil
Čo sa týka MACu, je prechod zo slovenskej windowsáckej klávesnice trochu nepohodlný. Ono totiž, pri programovaní na slovenskej klávesnici na Macu sa používajú prakticky rovnaké klávesy pre špeciálne znaky ako pri anglickej klávesnici s tým rozdielom, že stláčaš ALT. Osobne si myslím, že ak robíš na slovenskej dlhé roky, tak takýto prechod, ťa iba posunie k tomu aby si začal časom používať čisto anglickú klávesnicu.
Tomášeek
Profil
senky:
Moc nevím, k čemu ti bude, že jedna půlka používá Alt a druhá půlka používá anglickou klávesnici.

Možnosti máš dvě, vyber si tu, která tobě vyhovuje více. Osobní preference ostatních lidí jsou v tomto ohledu zcela nepodstatné. Když ti bude vyhovovat při programování používat jen levou ruku a stát při tom na pravé noze, budeš programovat takto, přestože budeš mezi programátory výjimka. Důvod měnit to nebude žádný.
Joker
Profil
Na čistě anglické klávesnici se zase špatně píší písmena s diakritikou.

Česká (potažmo slovenská) QWERTY klávesnice mi přijde rozumný způsob, jak psát české (resp. slovenské) texty, programovat a zároveň se nezbláznit z přecházení mezi českou (resp. slovenskou) a anglickou klávesnicí.
TomášK.
Profil *
Mám nastavený český a anglický layout. Oba vychází z anglického, liší se jenom horní řadou, kde přepínám písmena s diakritikou (český layout) a číslice (anglický), všechny ostatní znaky jsou shodné. Capslock prohozený s escapem. Win+písmeno napíše písmeno s diakritikou, což stači na psaní textů při programování, na psaní delších textů si přepnu i ten horní řádek na české znaky. Na znaky jako ďťň je to super.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0