« 1 2 »
Autor Zpráva
Rob
Profil
Ahoj, už dlouho bych rád začal s Linuxem. Ale nechci přímý přechod, prostě smazat W. a nahrát Linux. Toho se takhle natvrdo bojím a asi bych si to ani nemohl dovolit, protože mám takové podezření, že pod Linuxem by mi nefungoval můj modem na internet (Mám modem od T-Mobile - nic moc, ale v tomhle zapadákově to je na minimálně rok jediné aspoň trochu schůdné řešení.). Ale teď se tady objevuje jedna možnost. Z pracovního počítače (teda lépe řečeno z toho druhého - tam se dělá video a já si tady hraju s webem) se bude vyřazovat jeden menší disk (zatím to vypadá na 40GB). Pár lidím mi nedoporučovalo, abych měl Windows a Linux na jednom počítači. Ale když budou dva disky, tak mě napadlo, že by se toho dalo nějak využít. Na tom pracovním počítači (Macintosh) to máme uděláno tak, že je tam MAC OS 9.x(nevím přesně kolik) a MAC OS X. Když nastartujete počítač, tak se nabootuje poslední používaný systém a když potřebujete ten druhý, tak v nastavení vyberete položku Startup disk a můžete spustit po restartu druhý systém. Tohle po Woknech chtít asi nemůžu, ale třeba nějaký přepínač mezi těmi dvěma disky nebo tak něco. Nevím. Poraďte mi prosím někdo jak tohle vyřešit. Myslím, že když bych měl ty dva disky, tak že by situace neměla být tak zoufalá, ale vůbec natuším jak na to.
jozob
Profil
Rob
1.) Dva disky nepotrebuješ, stačí rozdeliť jeden na viac partícií. No jeden disk navyše sa vždy hodí...

2.) Windows s Linuxom na jednom počítači? Kto Ti povedal, že nie je dobré mať Win a Lin na jednom počítači? Jedniný zádrhel je možno pri Win98, ten je dosť agresívny voči iným systémom (Aj voči iným od MS, napr. XP, NT, 2K)... Problémy nastávajú len v prípade, ak sa nainštaluje Win98 ako druhý systém, resp. ak sa pred ním inštaloval iný systém... Takže to nie je žiaden problém...

3.) Na to, aby si mohol používať obidva systémy potrebuješ zavádzač (boot manager, loader atď...) Na internete je ich kopec... Základné loadery majú aj niektoré systémy, napr. WinXP - ale ten má zavádzač len na systémy od MS... Potom je tu v Lin napr. LILO atď... Tieto zavádzače fungujú celkom jednoducho - pri štarte si vyberieš s ktorým systémom chceš pracovať. Ak ukončíš prácu s jedným systémom a chceš pracovať s druhým systémom, reštartuješ počítač a vyberieš si druhý systém...

4.) Ďalšia možnosť ako začať s Linuxom je použitie tzv. LIVE distibúcie. LIVE distribúcia je "predinštalovaná" na nejakom výmennom médiu (CD, DVD...), ktoré jednoducho nabootuješ pri štarte a systém sa spustí automaticky. Tu možno nastáva problém pri ukladaní nastavení, ale to sa rieši viacerýmí spôsobmi, napr. uložením nastavení na disketu, USB kľúč atď, poprípade sa vytvorí malá oblasť na pevnom disku, na ktorú sa budú ukladať nastavenia... Použitie LIVE distribúcie sa pre začiatočníkov celkom oplatí, nemusia nič inštalovať, stačí len spustiť...

5.) Inštalácia dvoch systémov na jednom počítači je téma na dlhšie... Takže sa pýtaj...
Rob
Profil
jozob
OK, nejprve se omlouvám, že jsem tohle zapomněl poznamenat: Mám Windows XP Pro.

ad 1) to je sice pravda, ale pořád je jednodušší mít dva disky, naž ten jeden rozdělovat.
ad 2) Kdysi, někdo, někde. Ale když mám XP, tak je to tedy snad OK.
ad 3) Ohledně toho loaderu bych rád nějaké doporučení. Já dám hodně na rady od odborníků, takže ocením i nějaký typ.
ad 4) O tom jsem byl již informován. Není to špatné, ale řekl bych, že je to jen jakoby na zkoušku. Já to myslím s Linuxem vážně, ale prostě na to chci pomalu a postupně. To sice není špatné, ale budu na tom pracovat s CD a když pak se rozhodnu, že na Linux přejdu úplně, tak budu muset tohle řešit stejně. Takže je lepší to vyřešit teď a mít pak od všeho pokoj. Jinak disketa není problém a Flash Disk mám taky
ad 5) Jdu na to:

1) Úplně na začátek bych potřeboval poradit nějaký ten loader, o tom jsem psal už výš.
2) Poté bych chtěl poradit nějaký typ Linuxu - co jsem slyšel, tak jich je víc a já se v nich vůbec nevyznám.
3) řekněme, že mám nějaký ten loader a mám stažený Linux. Jak to nainstalovat?? Předpokládám, že to nainstalovat pod Windows jako program a pak restartovat počítač a spustit jako jiný systém asi nupůjde. Prostě jak to vůbec všechno rozchodit?
4) A jak to mám vyřešit s ovladači?? Určitě třeba na grafickou a zvukovou kartu?? Samo od sebe to asi fungovat nebude.

No, tak jak to tak čtu, tak by se to dalo shrnout do jednoho: Jak na to?? A jaké problémy se u toho musí vyřešit?

Omlouvám se, že jsem tak náročný, ale opravdu rád bych s tím Linuxem chtěl začít.
jozob
Profil
Rob
Náročný určite nie si... :-)

Ešte malá poznámočka: na Linux nie som odborník, no mám nejaké skúsenosti... A som veľmi spokojný uživateľ...

ad 1.) Celkom zaujímavý boot loader je XOSL. Pracuje v grafickom režime, je prehľadný, ľahko sa nastavuje atď... Tu je screenshot:

Informácie, download atď. nájdeš tu. Českú verziu si daj vyhľadať do Googlu... Domovská stránka: www.ranish.com

ad 2.) Distribúcií je kopec. Osobne doporučujem Fedora Core. Je to projekt, ktorý sponzoruje veľká spoločnosť RedHat... domovská stránka: fedora.redhat.com
Druhá celkom zaujímavá distribúcia je Knoppix. Je to LIVE distribúcia. Ale dá sa priamo nainštalovať. Ja som na tejto (nainštalovanej) distribúcii bežal asi rok. Absolútne jednoduchá inštalácia - cca 5 dialógových okien, potom už len progress - kopírovanie súborov, všetko prebieha v grafickom prostredí, priamo za chodu systému (to je plus hlavne pre začiatočníkov). Je to celkom použiteľná distribúcia. Ale na internete je nespočetné množstvo distribúcií. A pokiaľ sa Ti nechce Linux sťahovať, môžeš si kúpiť originál lisované CD/DVD, stojí to pár stoviek. Celkom zaujímavý produkt vydal CPress - Knihu o Knoppix distribúcii + LIVE CD. Tu nájdeš základné informácie, ako to celé nainštalovať atď...

ad 3.) Inštalácií je mnoho druhov. Najčastejšie je to asi inštalácia z nabootovaného CD. Mnoho inštalácií funguje napr. aj priamo z FTP. Záleží na konkrétnej distribúcii. A čo sa týka zložitosti - sú distribúcie, ktoré by nainštalovala aj sekretárka (tým nepodceňujem úroveň sekretárok - používam len typické označenie skupiny "looserov", nič osobné (-:), ale sú distribúcie, ktoré si vyžadujú odborníka. Domnienka, že sa Linux nainštaluje ako "program" v podstate nie je správna. Ale je možnosť nainštalovať Linux na virtuálnu mašinu pod Windowsom. Ale to je už iná téma a pre plnohodnotnú prácu sa takáto možnosť asi nehodí. Linux jednoducho nainštaluješ podobne ako Win, najlepšie je čítať si manuály, postupovať podľa pokynov.
Inštalácia spočíva v rozdelení disku, nainštalovaní jadra systému, nakopírovaní súborov a nastavení zavádzača. Mnoho distribúcií robí toto za Teba. Možno rozdelenie disku budeš musieť urobiť manuálne. Pri Linuxe budeš potrebovať aj jeden "SWAP" oddiel. SWAP v Lin Funguje podobne ako SWAP vo Win, s rozdielom, že vo Win je swap uložený v súbore, v Lin sa ukladá na samostatnú partíciu.

4.) Ovládače... Hmm... Záleží na konkrétnom zariadení. Situácia sa dnes vylepšuje. Čo sa týka zvukovej a grafickej karty, pokiaľ nemáš nejaký "orientálny" typ, s tým by nemal byť problém. Neviem ako by to bolo s tým modemom, o ktorom si písal...

Je to celkom obsiahlá téma. Najlepšie bude, ak si prečítaš zopár článkov, uvádzam niekoľko zdrojov:
www.root.cz
www.linux.cz
www.blackhole.sk
www.pcsvet.cz

atď... je ich mnoho, treba len hľadať...
Rob
Profil
jozob
Takže moje situace je následující.

Prohledal jsem internet křížem krážem. Přečetl co bylo možné atd. atd. Narazil jsem na něco co se jmenuje Mandrakelinux. Zdá se mi, že to docela chválili. Čelt jsem o instalaci něčeho staršího (tohle je 10.1) a zdá se mi, že bych to mohl zvládnout i já. Někde jsem k tomu přečetl, že je to dobré i pro ty, kdo chtějí s Linuxem začít (hm, to mi někoho připomíná.......aha, MĚ). Objevil jsem něco, co se jmenuje MandrakeLinuxu 10.1 CZ Pack . Je tam ten Mandrake, spousty manuálů atd. Mimo jiné je k tomu i MandrakeMove, což je prý LIVE verze tohodle systému. Je to pro mě dobré i v tom, že to mají tady kousek v počítačovém obchodě. Tak jsem vyslal echo a teoreticky by nebyl problém ho ještě dnes mít doma. Cena je něco málo přes 700Kč.

Zdá se mi to v toto chvíli jako nejlepší řešení. Takže se ptám: Neudělám chybu koupí toho MandrakeLinuxu 10.1 CZ Pack?????
jozob
Profil
Rob
Mandrake je tiež super. Takže ak sa Ti páči, kúp si ho. Je to dobrá voľba.
Fred
Profil
1/Šetři
2/Lepší je mít víc možností

Takže zkus http://www.dvdlinux.cz/eshop/product_info.php/products_id/17 sice je po vánocích, ale vypadá to, že akce stále běží. BTW dneska se pustím do instalace Ubuntu.
Rob
Profil
jozob
Takže mnohokrát děkuji za obětavost a pohotové zodpovězení všech dotazů.


Fred
Na to jsem během svého bádání taky narazil a nevypadá špatně. Ohledně Linuxu bych se raději zařadil do kategorie lama, takže tohle bych raději nechal na později. Teď budu rád, když nainstaluju tohle a můj počítač bude nadále funkční, protože nejsem schopen přejít z ničeho nic na Linux, software-ové zázemí a tak. Takže teď tohle a pak můžu začít experimentovat s jinými věcmi. Navíc se mi tady líbí, že tam je i ta LIVE verze. Což se může hodit, teda aspoň si to myslím.
jozob
Profil
Rob
>"Navíc se mi tady líbí, že tam je i ta LIVE verze. Což se může hodit, teda aspoň si to myslím."
Na 100% sa Ti to bude hodiť. Keď sa Ti niečo poškodí, keď si nebudeš vedieť poradiť, LIVE distribúciu určite využiješ. A možno Ti to raz zachráni dôležité dáta.
Rob
Profil
jozob
S tím právě počítám.
Rob
Profil
Tak přecejenom něco.

Tu 10.1 jak psali v ceníku nemají. Mají jenom verzi 9.0. Není to až moc zastarelé???

Píšou tady, jak je to strašně skvělý, že to má OpenOfice, prohlížeče Mozilla a Konqueror atd. Prostě takový ty vychvalovací řeči. Mimo jiné tam ale je tam i Apache, MySQl, Kompilátory na C, C++, Python atd.... Prostě se to zdá docela nadupaný, ale nevím, jestli to mám brát, protože nevím, nakolik je to zastaralé. Např. verze FF, která tam je je ve verzi 1.1. a Apache ve verzi 1.3.26. Můžete mi tedy říct, jestli to má smysl brát??? Na netu se mi nic o stáří tohodle nepodařilo najít.
jozob
Profil
Neviem aké to je staré, ale keď budeš niečo potrebovať, určite to nájdeš na nete... Ja na Tvojom mieste by som zobral aj staršiu verziu. Bude tam možno staršie jadro (80% uživateľom Linuxu to môže byť asi tak jedno), nainštalovať novšie jadro asi tiež nebude veľký problém...
Meldo
Profil
Na linux nejsom odbornik ale radsej by som pockal kym to budu mat tu 10.1. (alebo stahuj), nehovoriac o tom ze uz vysla Mandrake 2006. zo starsiou verziou mozu byt problemi ked budes instalovat nove programi. stare jadro a tak. mne sa napriklad kvoli tomu nepodarilo nainstalovat ovladac na grafiku lebo ze mam stary kernel. (nevim:-) tiez som taka mala lamka do linuxu)

ak by si mal zaujem mozem ti ju poslat postou.(dufam ze to dovoluje licencia) mam to doma.

Mandrake je podla mna super. Ak sa ti podari rozbehat vsetok HW tak si ani nevsimnes ze nejsi na windowse (az na absenciu .exe suborov a spywaru:-) )
Rob
Profil
jozob
Tak se mi podařilo jeden údaj najít. Je to staré dva, vlastně skoro už tři roky. Vydání 15.1.2003. Tak teda nevím. V oblasti počítačových technologií mi přijdou tři roky dost. Na druhou stranu: s Linuxem začínám, jde mi o to, abych to vyzkoušel co nejdřív, takže když budu chtít novejší verzi, tak to nebude problém stáhnout. Teď to vzhledem k svátkům problém je. No a i kdyby bylo tohle jenom na jednu zkoušku, tak těch 300Kč není zase tak moc. Tak teda vážně nevím.

Jaký máš názor na ty tři roky ty??
thingwath
Profil
Berte jenom nejnovější verze. Maximálně kdyby šlo o nějaké věci s extra dlouhou podporou, jinak je to zbytečné přidělávání starostí, když něco nebude fungovat, všichni vás hned pošlou pro novou verzi. A stáhnout jedno CD Ubuntu by neměl být vážnější problém pro nikoho (kdyžtak si ho můžeš nechat poslat (zadarmo), ale to bude asi celkem pomalé). Krom toho, Ubuntu bych doporučil spíš než Mandrake (který už se dávno jmenuje Mandriva).
Rob
Profil
thingwath
Novější je vždycky lepší. Ale koukněte se na to z mého pohledu. Tohle bude můj první pokus o Linux. Je u toho tady instalační příručka. Jde mi o to, abych si to vyzkoušel a naučil se to. A když už to budu umět, tak prostě smáznout ten systém a stáhnout nový. A stáhnou to zase takový problém není. Ale při stažení to bude bez příručky (a tady se o to můžu aspoň trochu opřit) a stáhnout to opravdu není takový problém. Ale ne u mě, to je na dlouho. Od pár známých by to šlo v pohodě, ale až v novém roce, teď mezi svátky to nejde. Takže udělat to takhle snad není tak špatná myšlenka, nebo ano???
thingwath
Profil
Příručku dávají k lecčemu, jenom je otázka o čem a jak kvalitní. Když už by to měla být nějaká Mandriva (Mandrake), podíval bych se asi na web http://shop.qcm.cz , ti se zrovna tímhle zabývají. Ale nevím jaké jsou ceny.
Rob
Profil
Tam jsem toho moc nenašel. Ještě mě napadl někdo, s kým bych se mohl poradit, tak se ho zeptám. Ale možná to vezmu. Aspoň se s tím naučím a pak není problém si nechat stáhnout novou verzi a nainstalovat ji. Zvlášť když to bude na samostatném disku. I za cenu toho, že bych ho dal prachsprostě naformátovat. Jen doufám, že tam volba na samostatný disk je, protože co jsem tak četl, tak se o tom nikdo nezmiňoval. Možná se zaměřovali jenom na jeden disk. No nevím. Je nějaký problém když to chci dát na samostatný disk??
thingwath
Profil
Ne, je to v zásadě jedno. Co si u QCM nenašel? Já tam vidím nabídku nejnovější verze Mandrivy i starších.
Rob
Profil
Tak něco málo jsem našel, teď tady třeba vidím ve výprodeji 10.1 za 490Kč. Ale ta 9.0 co bych mohl mít je za tři stovky a pak si to 10.1 můžu stáhnout. Mě jde o to, abych si to vyzkoušel co nejdřív a stáhnout si to můžu nějak rozumně až v novém roce. Nebo je s tím stahováním takový problém?? Je to free a v češtině taky volně stažitelné, takže myslím, že by to neměl být nějaký velký problém. Nebo se snad mýlím??
thingwath
Profil
Nevím, myslím, že nějak zásadní snad ne. Každopádně verze 9 je opravdu dost historická, s tím bych fakt nezačínal. (navíc co si pamatuju, tak tam bylo problémů tuny)
Rob
Profil
tak já jsem zase našel v jednom článku na root.cz, že on (nevím kdo) ji považuje dokonce za zatím nejlepší. A jenom tak ze zvědavosti. Když se koukám na http://shop.qcm.cz/catalog/product_info.php?cPath=86_30_29&products_id =67 a obsažený software, tak to samé by vlastně mělo být i když to budu stahovat. Ne??
thingwath
Profil
V zásadě asi jo, myslel jsem, že ti jde hlavně o příručky :-) Když chceš nějaký distro stáhnout, stáhni si fakt spíš Ubuntu ;-)
jozob
Profil
Mne sa celkom páči Knoppix. Išlo mi to bezchybne, na Knoppixe som sa naučil pracovať z Linuxom. Nebol tu žiaden problém s nastaveniami, inštaláciou...
Rob
Profil
Bez příruček by se dalo taky obejít. Tak já vážně nevím.
Rob
Profil
Tak po dohodě s jiným zdrojem překonám svoji natěšenost a počkám si těch několik dní na verzi 10.1. (V ideálním případě do zítra, ale moc tomu nevěřím.) Bude to ten balík a bude tam i to LIVE CD s podporou USB disku. Na tom se to aspoň naučím instalaci a když se to povede tak budu mít rovnou i verzi se kterou se bude dát pracovat.

A pokud jde o to prosazování Ubuntu, thingwathe, tak tady dám na rady odborníků a prvně zkusím ten Mandrakelinux, protože podle několika zdrojů to je vhodné pro úplné začátečníky. Tak vážné to se mnou sice není, ale bude to moje první zkušenost s Linuxem.

Takže ještě jednou všem děkuji za obětavé a pohotové rady. Moc jste mi pomohli a doufám, že v krátké době úspěšně rozšířím řady Linuxáků.
Rob
Profil
Meldo
Omlovám se, ale tvého příspěvku jsem si všimnul až teď.

Jsem rád, ži mi to doporučuje další člověk. Mě se na tom líbí, že tam je už Apache a MySQL, takže to můžu nainstalovat a začít ihned i pracovat. Taky by tam měl být i ten PostgreSQL, takže se přiučím i něco nového. A to všechno jenom s jednou instalací - kdo by odolal.

Jinak nevidím důvov, proč by to mělo být proti licenci, když je to vlastně freeware. A mohl bych si to stáhnou i sám, ale jde o to, že moje připojení není žádný rychlík a bylo by to na strašně dlouho.
thingwath
Profil
Apache a MySQL je prakticky všude (PostgreSQL taky, a když, je to většinou otázka jednoho příkazu doinstalovat) :-)

Každopádně já osobně jsem vycházel ze svých zkušeností s Ubuntu a Mandrakem (Mandrivou), kde mi Ubuntu přijde přeci jen o něco málo uhlazenější a i pro začátečníky o něco vhodnější. Ale kdoví.
Rob
Profil
thingwath
Tak ano, ale je to pro mě první porovnání s Woknama. Když jsem ještě měl dial-up, tak byl docela porod si sehnat všechno potřebné. Začínal jsem s PHP Home Edition a to mělo 80Mb, takže si dovedete představit, že přes dial-up se to stahovat nedalo. Takže obvolávat všechny známé atd. Prostě utrpení. A tady je to už součást OS.

Ubuntu zastáváš opravdu vášnivě. Takže takhle. Teď jsem se rozhodl pro Mandraka. Na tomhle získám nějaké zkušenosti a pak, když budu mít dva disky, si můžu vyzkoušet klidně všechny ostatní. Takže až se s tím naučím a budu bádat, tak se zaměřím na Ubuntu.
thingwath
Profil
Vášnivě snad ani ne. Upřednostňuju teď Fedoru a Ubuntu, z různých důvodů :-) Mandrake jsem zkoušel různě, ale nikdy jsem z toho nadšený nebyl. Je celkem dost možné, že Mandriva má dost spokojených uživatelů, ale když se budou ptát mě, doporučím jim raději něco jiného :-)
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0