« 1 2
Autor Zpráva
Rob
Profil
Tak když už máš tu Linuxovou svobodu, tak záleží na vkusu. Potom si můžeš vybírat verzi jako boty. Když ti nesedí, tak si koupíš jiný. Ale já se prvně musím naučit s tím pracovat.
Wan-To
Profil *
Já jsem nečetl celou diskuzi, takže mě prosím omluvte, jestli mi něco uniklo a plácnu nějakou blbost :)

Mám dva hard disky, na jednom SUSE Linux 10.0, na druhým WinXP. Prostě přesně jak píšeš.
Instalace byla v pohodě. Stačilo vybrat správné rozdělení disku a systém souborů, win disky se připojily samy. Pak ještě vybereš software, který chceč instalovat (na DVD toho bylo asi 6 GB) a je to.

Jediný problém, který jsem měl, byly ovladače na grafickou kartu. Ale jestli nemáš nějakou starou nvidii jako já, tak jsi v pohodě.

Jinak na SUSE si opravdu nemůžu stěžovat :)
Rob
Profil
To je ten problém. Dobrý jsou asi všechny, ale kterýho si vybrat. A počítač mám starej asi rok a před rokem to bylo jedno z nejnovějších vybavení. Takže tady by snad problém být neměl.

A díky za ujištění, že s těma dvěma HD to bylo v pohodě.
Wan-To
Profil *
Dobrý jsou asi všechny, ale kterýho si vybrat
No...
Zrovna bych moc nedoporučoval Gentoo a Debian. Gentoo protože se pořádně nedá nainstalovat (instalace je konzolová) a Debiana protože se pro něj blbě scháněj programy.

Jinak je to celkem jedno, na tom SUSE se mi líbilo, že na instalačním DVD je spoustu užitečných programů. Taky je dobré, že tam je Yast - něco jako ovládací panely ve win - takže se to nemusí upravovat textově.

Taky se mi nelíbí jedna věc na Mandrake - má chráněné konfiguráky. Nevím proč, ale nastavení nešlo pořádně změnit ani pod rootem.

RedHat a Fedoru neznám, takže k tomu ti nemám co říct.

To jsou nejznámější distribuce, já osobně doporučuju SUSE nebo Mandrake.
thingwath
Profil
To s tím Debianem mi moc pravdivé nepřijde, Debian má asi nejobsáhlejší repozitáře software ze všech.
Wan-To
Profil *
thingwath
Já jen říkám co jsem slyšel :) Prý se software blbě schání, protože používá nějaký jiný formát balíčků než ostatní distribuce...
thingwath
Profil
No jo, kdybych já měl říkat všechno co jsem někde slyšel, tak už jsem musel nakecat nesmyslů :-)

Debian má vlastní debianí formát balíčků, který se pokud vím nějak zásadněji používá právě jen v Debianu a odvozených distribucích. Oproti tomu Mandriva (Mandrake), Red Hat (a Fedora) a SUSE používají RPM. Pak jsou ještě jiné formáty, samozřejmě. Nicméně, ačkoliv tyhle tři distribuce používají stejný formát, tak to rozhodně neznamená, že můžete libovolný balíček vzít a nainstalovat v kterékoliv z nich. Balíčky pro Mandrivu budou fungovat nejspíš jenom v Mandrivě! (často bude jednodušší udělat si prostě balíček vlastní než se snažit napasovat do vaší distribuce balíček pro jinou) Takže to že Debian používá jiný formát víceméně nic neznamená.
jozob
Profil
Wan-To
"Gentoo protože se pořádně nedá nainstalovat"
(!!!) To nemôžeš povedať! (-:
Vlastne ako pre koho. V jednej veci máš pravdu - "Zrovna bych moc nedoporučoval Gentoo" - ale len v tomto konkrétnom prípade.

Ale určite nie preto, že sa "pořádně nedá nainstalovat". Práve by som povedal naopak. Gentoo je systém, ktorý si nainštaluješ presne na mieru. Ide v podstate o stiahnutie zdrojových kódov, potom si nakonfiguruješ čo potrebuješ a nakoniec postupne kompiluješ všetko čo potrebuješ. Je tu kopec výhod oproti "obyčajnej" inštalácii.

Jediná nevýhoda je taká, že oproti "obyčajnej" inštalácii je pre začiatočníkov veľmi zložitá, a myslím, že v súčasnom stave by to Rob nezvládol. Ale uvidíš Rob, keď sa poriadne zahryzneš do Linuxu, určite raz zatúžiš po Gentoo.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0