Autor Zpráva
nethor
Profil
Zdravím, v ntb mám nějaký problém s chlazením a popotřebuji ho dát do servisu.
V ntb (Windows 10 home) mám ale množství citlivých dat, nejen ve složkách, ale i v nastavení programu, např. Filezilla, eM Client, uložená hesla ve FFoxu, ...
Jakým způsobem se dají data ochránit, aby se nedostala do nepovolaných rukou? Nechci je všechny měnit, jsou jich desítky, možná stovky...
Běžné adrseáře mohu zazipovat s heslem, ve složce ProgramFiles mi to ale nejde, kvůli oprávnění. Navíc mám dojem, že nastavení programů nemusí být uložené ve složce programu ve ProgramFiles.
Něco jsem vygooglil o TrueCrypt/VeraCrypt, ev. BitLocker (BitLocker jsem ale ve svých Win10 nenašel).
Nevím ale, jestli umí řešit i problém se zašifrováním nastavení programů.
Poradíte?
Mlocik97m
Profil *
nethor:
proč si nevytvoríte klon disku a disk v pc nepreformátujete?
Keeehi
Profil
nethor:
Jedna možnost je nainstalovat si BitLocker a nechat si jím zašifrovat celý disk. Pak jsou zašifrovaná veškerá data.

Nicméně když pošleš notebook do opravy tak se ti může stát, že ti při opravě smažou obsah disku, nebo ho rovnou vymění, nebo usoudí že než to opravovat bude lepší ti dát nový kus. V takovém případě příjdeš o veškerá svá data. Takže tak jako tak musíš si svá data před odesláním notebooku do opravy někam zazálohovat. A když už je budeš mít zazálohovaná, tak ten disk můžeš prostě a jednoduše vymazat. Případně zašifrovat jak jsem psal výše a pak doufat, že se disku nedotknou. Pokud se tak stane tak po návratu nebudeš muset nic dělat. Poku ne, tak si budeš muset veškerá data obnovit ze zálohy.
Tomášeek
Profil
nethor:
Do servisu stroj bez disku. Pokud nejaky disk potřebuji, vloží nejaký svůj. Neni tvoje starost, jak si poradi, disk opravovat nepotrebujes, nemusíš ho do servisu dávat.

Pokud je to záruční oprava, vyjmou ti ho odborné v servisu při převzetí.
nethor
Profil
Zalohovat celý disk a zašifrovat celý disk, to vypadá jako dobré řešení.
Zkouším teď zálohovat pomocí EASEUS Todo Backup Free, s šifrováním pomocí BitLocker na Win 10 Home patrně nepochodím, funguje jen na Professional,
snad to půjde s TrueCrypt/VeraCrypt.


Tomášeek:
Ntb jsem koupil z shopu tsbohemia.cz, je to HP 250 G6, chtěl jsem ho nejdřív uvnitř prohlédnout, zkusit vyčistit, ale dostat se dovnitř není žádná sranda.
Mám takový pocit, že kdybych se v něm hrabal, přišel bych o záruku. Myslím, že TS Bohemia tu má jen sběrnu (příjem/výdej). jinak by vyndat SSD asi bylo nejsnažší řešení.
Kajman
Profil
Zeptejte se na reklamačním oddělení, zda můžete ssd vyndat. Pokud budou souhlasit, podívejte se na youtube, jak se ten ntb rozdělává pro výměnu ssd nebo ho doneste do místního servisu a nechte si ho vyndat odborně. Většinou se úspěšnou výměnou hdd a ram záruka neztrácí.
Joker
Profil
Jak píše Kajman, pokud to bude možné tak vyndat disk.

Kvůli ochraně nejen citlivých dat, protože ze servisu taky ten disk už nemusíte dostat.
Taky se mi stalo, že jim na reklamaci omylem notebook spadl na zem a vrátili jiný.
nethor
Profil
Tak jsem celý SSD v ntb zálohoval na externí HDD přes EASEUS Todo Backup Free a pak celý SSD zašifroval přes VeraCrypt.
Podle návodu na YTube nevypadá otevření tohohle ntb úplně EZ, paní, která v prodejně reklamaci přijímala na 'servisáka' moc nevypadala a nechtěl jsem to protahovat, potřebuji mít ntb co nejdřív z5... zmíněná 2 opatření snad tedy budou stačit.
Díky všem...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0