Autor Zpráva
JJ
Profil *
Dobrý den,
mám PC Celeron 440MHz, 160MB RAM, 40GB HDD a rád bych si na něm vyzkoušel systém Linux - grafický s češtinou. Prosím doporučte mi nějakou verzi - přiměřenou k výkonu mého PC. Nejlépe přímo FTP odkud by šlo stáhnout image na CD.
WanTo
Profil
Gentoo
JJ
Profil *
moc se mi nezamlouvá... něco jiného?
WanTo
Profil
Proč se ti nezamlouvá? Jestli protože jsi začátečník a nelíbí se ti instalace, tak v tom případě SUSE.
Martin
Profil
Já se učím na Fedoře, tak ti Fedoru můžu doporučit
JJ
Profil *
Proč se ti nezamlouvá?


Nějak se mi nezdají ty průběné aktualizace - malá kontrola nad systémem, něco si sám dělá pod rukama, o instalaci nevím nic..? navíc mi nepřijdou nekompilované aktualizace vhodné pro PC s mým výkonem.
tpikalek
Profil *
Pro tvoje PC fakt nevím... Možná bys rozjel Ubuntu (nech si z www.ubuntu.cz zadarmo poslat poštou CD - intalační + live), buděš mít celekem velkou kontrolu nad systémem, protože po instalaci (která vše nastaví) si musíš vše měnit přímo v konfiguračních souborech (nemá nic jako YAST nebo tak...).
Já mám SuSE 10.0 a jsem maximálně spokojenej. Mám 1@1,2GHz Athlona, 1024MG RAM, 40+80GB HDD...) V pátek si do ní ještě stáhnu KDE 3.5, novej kernel a další aktualizace. Předtím jsem měl Mandrivu 2006 - taky dobrá.
JJ
Profil *
a ten suse by mi v pc nešel? teď tam mám win xp a jakž takž to jde...
tpikalek
Profil *
Každopádně to můžeš zkusit...
WanTo
Profil
JJ
Gentoo ti z PC vytáhne úplně maximum. Pokouším se přesvědčit kamaráda, který Gentoo má, aby sem napsal všechny výhody Gentoo :)
JJ
Profil *
tak velmi děkuji za odkaz na Ubuntu, má Suse podobné stránky v češtině, jakou verzi mám zvolit, popř. kde je v sehnání na live cd?
Kajman_
Profil *
třeba linux 2.4 :-)

A co se distribuce týče, tak pro začátek třeba danix.
jozob
Profil
JJ
Všetko záleží len od chuti učit sa niečo nové a ak máš na to čas, vrelo doporučujem Gentoo. Z hľadiska optimalizácie je to jedna z najlepších distribúcii Linuxu, ktorá bola kedy vyrobená. Všetko si kompiluješ sám, čo prináša obrovskú výhodu optimalizácie, keďže si môžeš nastaviť kompiláciu práve pre Tvoj procesor (napr. využitie špeciálnych inštrukcií procesora a pod.).

"Nějak se mi nezdají ty průběné aktualizace - malá kontrola nad systémem ... "
Nesúhlasím. Správca balíkov v systéme Gentoo je Portage. Všetko robíš ručne, všetko jediným príkazom (emerge), ktorý má veľmi veľké množstvo prametrov a tým aj veľkú škálu využitia. S týmto príkazom inštaluješ/odinštaluješ/aktualizuješ. Práve v tomto spočíva (v protiklade s Tvojim tvrdením) VEĽKÁ kontrola nad systémom. Takmer absolútnu kontrolu nad systémom preberáš už vo fáze inštalácie samotného systému, nakoľko všetko inštaluješ sťahovaním->kompilovaním->nastavovaním. Navyše ak zvládneš inštaláciu tejto distribúcie, neujdeš od systému pri prvom probléme. Naučíš sa konfigurovať, spravovať, upravovať, tuningovať, atď. Keď sa vyskytne problém, s veľkou pravdepodobnosťou ho budeš schopný bez väčšej pomoci opraviť sám.

Mám často skúsenosti, že ak sa uživateľ, ktorý nikdy Linux nevidel, pustí do inštalácie a zvolí si "klikaciu" distribúciu, skončí s Linuxom pri prvom probléme. Preto nikdy nedoporučujem SuSE. Keď už, tak aspoň Fedora Core.

Navyše distro Gentoo má najlepšie zdokumentovanú inštaláciu a konfiguráciu, poviem Ti, že žiadnu väčšiu a lepšie napísanú dokumentáciu som ešte nenašiel. Predpokladám, že ak by moja sestra, ktorá je rada, že si zahrá online hry a pozrie maily, inštalovala Gentoo, dávam tomu 80%, že by to s menšou pomocou a vysvetlením niektorých pojmov podľa dokumentácie zvládla.

"něco si sám dělá pod rukama"
To vieš odkiaľ? Používam Gentoo a nič také nie je pravda. A to vlastne ani nezáleží na distro, ale na aplikáciach.

"navíc mi nepřijdou nekompilované aktualizace vhodné pro PC s mým výkonem"
Pokiaľ by Ti nevadila občasná nočná aktualizácia, nemáš problém. Dlho sa kompilujú veľké komplexy, ako napríklad KDE, alebo GNOME a pod. Ostatné aplikácie sú hotové väčšinou do dvoch hodín (rôzne editory a pod.), jadro do hodiny, atď... (Duron 1200MHz, 256MB DDR SDRAM, ATA100 Disk...)
Navyše pri mnohých aplikáciach sú dostupné aj klasické skompilované verzie (najmä hry).
Na PC o ktorom píšeš by som nepovedal, že to bude až tak hrozné. Kamarát kompiloval KDE na P120 a prežil to (Pár dni bez kompu, ale v pohode).

Jediná nevýhoda Gentoo je časová (a nervová? :-)) náročnosť. Pokiaľ sa chceš naučiť niečo nové,skús Gentoo, pokiaľ nemáš záujem, skús Fedora Core. Ak čakáš od Linuxu Windows, skús SuSE aj keď to nerád hovorím, ale napríklad Hudymu (ak ho poznáte z diskusie) Fedora nevyhovovala, preto ide skúsiť SuSE, je to viac "Windowsácky" systém.

Veľa šťastia, držím palce!
jozob
Profil
Kajman_
"třeba linux 2.4"
Radšej 2.6.xx, zdá sa mi, že v 2.4.xx ešte nie je priama podpora pre ALSA server :-)
simka00
Profil
OT: jak se správně čte Gentoo?
WanTo
Profil
Džentů
Aspoň myslím.
thingwath
Profil
http://www.gentoo.org/doc/en/faq.xml#pronunciation

Já dávám přednost tomu to nevyslovovat. Nejlíp se o tom tedy vůbec nebavit :-)
jozob
Profil
WanTo
JJ, ale nezabúdaj nakonci predĺžiť ů, čiže krásne "Džentůů".
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0