Autor Zpráva
Rob
Profil
Zdravím,
začal jsem se učit programování a začal jsem, jak tomu asi bývá, Pascalem. Mám slíbený překladač (kompilátor), ale nebude to asi tak brzo, proto jsem si chtěl stáhnout nějaký překladač, abych si mohl udělat alespoň pár pokusů. Ale nic nemůžu najít. Myslím, že by měl být free a nevidím důvod, proč by se nedal najít. Jsem blbej, nebo se opravdu nedá najít?? A kde bych ho mohl stáhnout??
thingwath
Profil
http://www.freepascal.org/

Mimchodem, to, že tomu tak asi bývá ještě neznamená, že by Pascal byl ta nejlepší volba :-)
Rob
Profil
thingwath
Za adresu díky. A máš pravdu - já se učím Pascal, abych se naučil algoritmizaci. Hned jak ovládnu algoritmizaci, tak se vrhnu na Céčko.
WanTo
Profil
Rob
Proč nezačínáš rovnou s C? BTW, nikdy jsem nepochopil, proč se všude s Packalem začíná :)
Rob
Profil
WanTo
Je to jednoduché:
Opravdový základ je algoritmizace. Jazyk je potom jenom formalita. Myslím, že ta algoritmizace není vyloženě jednoduchá a jeden pan profesor od nás z gymplu se mě ochotně ujal a za to jsem mu velmi vděčný. Takže on mě učí algoritmizaci na Pascalovi. Proto nezačínám rovnou s C.
jozob
Profil
WanTo
Rob má pravdu. Pascal je veľmi dobrý jazyk na osvojenie si algoritmického myslenia. A prechod na C býva často pozitívny. Opačne je to samozrejme nezmyselné a navyše dosť bolestivé.

Pascal bol pôvodne aj vyvinutý na výučbu algoritmizácie.
thingwath
Profil
Nicméně k tomu se dají použít i jazyky, co se narozdíl od Pascalu pak dají použít i prakticky :-) Céčko bude pro výuku programování vhodnější asi ještě méně, to je pravda, ale já o něm nemluvil :-)
jozob
Profil
thingwath
Napr?
Rob
Profil
Ale jde o tu jednu věc. Jak jsem zmínil, tak se mě ujal jeden profesor - a myslím, že on Céčko neumí. Ale jsem opravdu rád, že se mi věnuje, tak mi je celkem jedno jestli to je Pascal nebo C.
thingwath
Profil
Myslím, že s klidem lze doporučit jako vhodnější třeba dnes oblíbenou Javu, ale na tom tolik nesejde. Je fakt, že můj ne-zcela-úplně-kladný vztah k Pascalu je způsoben tím, že mi ho cpou jako další jazyk už třeba po zmíněném céčku. Pascal je tomu hodně podobný, všude se najít tabulky odpovídajících konstrukcí tam a tam, ale pocit je nesrovnatelný. Pascal připomíná spíš hádání s fašistou kompilátorem a otrocké vypisování klíčových slov (pokud někdo zvolil v sedmdesátých letech jako klíčové slovo procedure, tak je jasné, že žádné praktické využití nemohl nikdy myslet vážně) :-)

Ale je fakt, že na jazyku úplně nezáleží, základy většiny z nich se dají naučit řádově za hodiny až dny. Jenom si prostě myslím, že je hloupý aby to byl Pascal jenom proto ,že to tak většinou je`. Jsou hezčí a příjemnější (a na výuku stejně hodnotné) jazyky a volit Pascal když mohu mít něco jiného?
jozob
Profil
thingwath
"pokud někdo zvolil v sedmdesátých letech jako klíčové slovo procedure, tak je jasné, že žádné praktické využití nemohl nikdy myslet vážně"
Keď bol vytvorený, určite nebol myslený vážne. Ale ľudia si ho bohužial obľúbili a pozostatky sú aj do teraz.

Ale taký Object Pascal (použitý v Delphi) je celkom zaujímavá vec.
thingwath
Profil
No právě. Náš milý Borland. Naštěstí se poslední dobou zdá, že jejich konec by už mohl být na obzoru.
Martin
Profil
Neznáte nějaký překladač, který neběží pod dosem? Všechny dosové programy se mi sekají :)
Acci
Profil
Martin
Když nechceš Pascal pod DOS, tak můžeš použít Pascal pro Linux ;)
http://www.root.cz/clanky/pascal-pro-linux/
llook
Profil
Pascal pro Windows znám, říká si Delphi...

Jinak ale s Freepascalem jsem nikdy problém na Windows neměl. Ve škole jsme to používali, spolu s IDE Dev-Pascal a žádný problém nebyl (až na to, že Dev-Pascal je naprosto příšerné IDE).
Martin
Profil
Delphi nainstalované mám, ale netušim, jak nastavit to, aby se výsledný program zase spouštěl v dosu.
Dev-Pascal jsem si nedávno stáhl, chvíli mi to chodilo dobře, ale po vytvoření nového projektu už nechce kompilovat. Ani to nepíše žádnou chybu.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0