Autor Zpráva
Rob
Profil
Zdravím. Situace je následující:

Mám na počítači dva disky, na jednom Linux, na druhém Win XP. Potřebuji udělat menší reorganizaci počítače. Ale když nenajde GRUB Linux, tak to vyhodí chybu a nenabootuje mi to ani XP. Zjistil jsem to tak, že když jsem si Linuxe přeinstalovával, tak jsem pod XP smazal ten disk s Linuxem a znovu ho tam nainstaloval. Ale při restartu mi hodil GRUB chybu přes celej monitor, že nevidí Linux, a nic se nedělo. Takže potřebuji vědět, jak se GRUBU zbavit, abych si to tady mohl předělat. Vyhodit ho nějak z BIOSu, nebo co s tím??
tpikalek
Profil
GRUB není v BIOSu, ale v MBR (Master Boot Record - prvních 512B na disku).
Jestli jsem dobře pochopil, chceš znovu nainstalovat NT Loader (pro načítání Win XP):
1) Nabootuj z instalačního CD Windows XP
2) Dej "konzole pro zotavení", myslím, že je to tlačítko R
3) Přihlas se
4) Napiš "fixmbr" --> Enter --> A (potvrdit)
5) Napiš "fixboot" --> Enter --> A (potvrdit)
Mělo by to jet.
Rob
Profil
Já hlavně potřebuji, abych mohl smazat disk s Linuxem a mít potom možnost normálně nabootovat XPčka. Nemusím k tomu GRUB likvidovat, stačilo by, aby byl ochoten mi nabídnout možnosti bootování, ale on jak nenajde Linux, tak to hodí chybu a nic. Jestli existuje nějaká taková možnost, tak prosím poraďte.

On je totiž trochu malý problém....... instalační CD nemám a nechci známého otravovat s půjčováním.
thingwath
Profil
On je trochu technický problém, že Grub by se do těch 512 bajtů nevešel, takže je tam jenom část a zbytek byl na tom linuxovém oddíle :-)
tpikalek
Profil
Jj, tak jsem to myslel (ale zapoměl napsat), ale každopádně nemá nic společnýho s BIOSem.
Myslím, že bude nejlepší, když toho známého otrávíš :o) Potom momocí toho fixmbr přepíšeš tu část v MBR (ta co zbyla). A fixboot tam napiš taky, někdy mě to bez toho nešlo.
Rob
Profil
thingwath
Aha, tak tady je ten problém.

1) Asi teda budu muset, ale nebude moc rád......

2) Jak zařídit, aby se po té reorganizaci dal GRUB nainstalovat tak, aby zůstal třeba na disku s XP, nebo tak abych s tím v budoucnu neměl takové potíže.

3) Ještě počkám, jestli nenapadně někoho něco dalšího. Třeba takhle:

Není nějaký program ke stažení, který udělá přesně to, na co by bylo potřeba to CD?? Já bych zagooglil, ale vůbec netuším co hledat. Tak malá prosba: Když víte o co jde, nezkusili byste něco najít??
thingwath
Profil
Mohl bys třeba udělat malý oddíl /boot jako to mnohé linuxové distribuce nabízejí.
Rob
Profil
thingwath
Toho jsem si nevšiml, ale příště bych se potom mohl kouknout.
Rob
Profil
Tak ta reorganizace počítače se nekonala, ale mnohokrát děkuji za informace - určitě se to bude hodit.
Anonymní
Profil *
Zasláno: 26.2.2006 16:19:44Citovat


On je trochu technický problém, že Grub by se do těch 512 bajtů nevešel, takže je tam jenom část a zbytek byl na tom linuxovém oddíle :-)

Jj, tak jsem to myslel (ale zapoměl napsat), ale každopádně nemá nic společnýho s BIOSem.
Myslím, že bude nejlepší, když toho známého otrávíš :o) Potom momocí toho fixmbr přepíšeš tu část v MBR (ta co zbyla). A fixboot tam napiš taky, někdy mě to bez toho nešlo.

Jj, tak jsem to myslel (ale zapoměl napsat), ale každopádně nemá nic společnýho s BIOSem.
Myslím, že bude nejlepší, když toho známého otrávíš :o) Potom momocí toho fixmbr přepíšeš tu část v MBR (ta co zbyla). A fixboot tam napiš taky, někdy mě to bez toho nešlo.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0